chat eczaonline.com yazılım uzmanı

Dikkat Web Kameranız Haklanmış Olabilir!

Sakli_Sevda

Onaylı Üye
Katılım
18 Ara 2012
Mesajlar
151
Beğeniler
19
#1
Masaüstü bilgisayarlarımızda kullandığımız veya Laptoplarımızın üzerinde bulunan web kameraları (webcam) görüntülü iletişim ihtiyaçlarımızı karşılayan önemli bilgisayar aksesuarlarıdır. Web kameraları haklenmesi durumunda mahremiyetimizi gözler önüne serebilecek çok ciddi bir tehdit oluşturur. Web kameranızın bir başkası tarafından sizi gözetlemek amacıyla kullanılıp bir de dinlenebildiğini düşünün. Bilişim dünyasında insanın başına gelebilecek en kötü haklenme olaylarından birisidir. Birkaç tedbir ve kontrol sayesinde eğer şanslıysak web kameramızın haklenmesini engelleyebiliriz. İlk olarak en basit kontrol adımıyla başlayalım işe.

web-kameram-izleniyor-mu-nasil-anlariz1.jpg


1. Adım: Webcam Üzerindeki Işıkları Kontrol Edin
Web kameralarının üzerinde size doğru bakan tarafında ufak bir led ışık bulunur. Bu led ışık kırmızı, sarı, yeşil gibi renkler ile web kamerasının kullanımda olduğu uyarısını vermek amacıyla kullanılır. Laptoplarda üstteki görseldeki gibi genellikle kamera lensinin hemen sağında ya da solunda bulunur. Eğer herhangi bir kamera uygulamasını açmadığınız halde bu ışık sürekli yanıyorsa ya da yanıp sönüyorsa burada ciddi bir sorun olabilir; bu durumla karşılaşırsanız kameranız sizin kontrolünüz dışında bir dış kontrol ile video kaydı yapıyor olabilir. Web kameranızda herhangi bir uyarı ışığı bulunmuyorsa bu daha da tehlikelidir, web kameranızın kullanımda olup olmadığını anlamanız zorlaşır.

2. Adım: Video ve Ses Kayıtlarını Kontrol Edin
Eğer birileri kameranızı kontrol edip video veya ses kaydı yapıyorsa bunların dosyalarını bilgisayarımızda geçici olarak bir yere kaydetmesi gerekir. Bir ihtimal olarak varsayılan video kayıt klasörü ve ses kayıt klasörümüze kaydediyor olabilir, bu klasörleri kontrol etmeliyiz. Windows bilgisayarınızda "Belgelerim" içerisinde bulunan "Videolarım" ve "Ses Kayıtlarım" klasörlerini kontrol edin. Burada dikkatinizi çeken sizin eklemediğiniz kayıtlar bulunuyorsa, doğal olarak sizin kontrolünüz dışında kayıt yapıldığını gösterir.

3. Adım: Bilinmeyen Uygulamaları Kontrol Etme
Bilgisayarımıza bilinmeyen zararlı uygulamalar yüklenmiş olabilir. İlk olarak görev yöneticisini bir açıp "Ayrıntılar" sekmesine dikkatlice göz atıp açıklama kısmı boş olan veya ismini bilmediğimiz uygulama isimlerini Google aracılığıyla araştırmalıyız. Bu sayede an azından o uygulama hakkında fikir edinmiş oluruz. Eğer zararlı olabileceğini düşündüğünüz bir uygulama olursa kaldırıp kurtulabilirsiniz, bunun üzerine bir virüs taraması yapılması gerekir.

3.1.: Başlangıç Programlarını Kontrol Etme
Bilgisayarı açtığımızda başlatılan yazılımları kontrol etmeliyiz. Windows 10 işletim sistemindeki görev yöneticisinde "Başlangıç" sekmesini kontrol edeceğiz ya da alternatif bir yöntem olarak; Regedit.exe'yi çalıştırıp "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run" dizinini kontrol edelim. Bu dizinde işletim sistemi başlatıldığında çalıştırılacak uygulamaların girdileri bulunur. Aynı şekilde buradaki girdileri de kontrol edip, gerekirse program isimleri için Google araması yapmalıyız. İnternette aradığınız uygulama ismi hakkında hiçbir sonuç bulamazsanız da sitemizdeki soru-cevap bölümünde sormaktan çekinmeyin.

4. Adım: Derin Virüs Taraması Yapma
Bilinmeyen bir uygulama tespit ettiğimizde bu programı kaldırsak da onun diğer parçaları sistemimizde kalmış olabilir, bu yüzden anti-virüs taraması yapmalıyız. Bu işlem için sitemizde kolaylıkla bulabileceğiniz anti-virüs uygulamalarından bir tanesini tavsiye edebilirim. AdwCleaner ile bilgisayarınızdaki malware, adware gibi tehlikeli virüsleri ve diğer casus yazılımları kolayca tarayabilirsiniz.

5. Adım: Web Kameranızı Bantlayın!
Ne! Bantlamak mı? Eğer bütün bunları yaptığınız halde içiniz rahat etmiyorsa Mark Zuckerberg'in yaptığı gibi laptop kameranızı ve mikrofonunuzu bant ile kapatabilirsiniz. Yukarıdaki görsele dikkatli baktığınızda göreceğiniz üzere Mark Zuckerberg böyle bir çare bulmuş!
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet Forum pulibet
Üst