chat eczaonline.com yazılım uzmanı

Ebu Zer el-Gıfârî Kimdir?

Katılım
4 Ocak 2019
Mesajlar
99
Beğeniler
33
Konum
Erzincan
#1
Cündeb bin Cünâde bin Süfyân, lakabı Ebu Zer, Ebu Zer el-Gıfârî, İslam'ı ilk kabul eden sahabilerden biriydi. İslam peygamberi Muhammed kendisine Abdullah adını vermiştir. Beni Gifar kabilesindendi. Doğum tarihi bilinmemektedir. 652 yılında, Medine çölü yakınlarındaki El-Rabaza kentinde ölmüştür. Vikipedi

Sahabelerden dikkatimi hep çekmeyi başarmış iki kişiden biri. Diğeri HZ. Ömer.

Ebu Zerr'i anlamak için Ebu Zerr gibi yaşamak gerekir. Bildiğimiz minimalist yaşam felsefesinin en doruğundadır. Ona göre İslam'da biriktirmek, zengin olmak diye bir kavram yoktur, sadece paylaşmak vardır. Günümüz Müslümanların anlayamayacağı şeylerdir bunlar. Gerçi zamanında da anlayanların işine gelmemişti. Eğer anlasalardı sahabenin sahabeyi kırdığı Kerbela yaşanmazdı. Hz. Ali ile HZ. Aişe karşı karşıya gelmezdi.

Hz. Ömer'i ise adil olma noktasında hayranlık duyuyorum. Devlet başkanı olup hiçbir şeyi olmayan, hiddetinden korkulsa da Allah kanunlarının bir mikron dışına taşmayan bir adam.

Ebu Zerr ve HZ. Ömer felsefi olarak birbirinin tamamlayıcısıdır. Bu felsefe; kim olursa olsun adil olmak, ne olursa olsun mütevazı yaşamak. Üzülerek ifade edeyim; Ortadoğu Müslüman coğrafyasında bu felsefeye yüz çevirdiğimiz için elimiz yüzümüz kan revan içinde.
 

KaRNeC

Kötü bir son, sonsuz bir umutsuzluktan iyidir.
Yönetici
Administratör
Onaylı Üye
Katılım
4 Eki 2002
Mesajlar
2,836
Beğeniler
259
Konum
Dünya'dan
#2
Hayatı örnek alınası bir mübarek insan.
İyi ki şu zamanda yaşamıyor. Hz. Osman ve Muaviye döneminde bile haksızlıklar karşısında tepkisini dile getirince toplum içinde yaşayamayıp çok tenha bir yerde hayatını geçiriyor.
Peygamberimizin Ebu Zer Gıffarî hakkındaki sözü şudur: "O yalnız yaşar, yalnız ölür ve yalnız haşrolur"
 

ŞeMSi

Empatik
Yönetici
Moderatör
Onaylı Üye
Katılım
2 Haz 2016
Mesajlar
789
Beğeniler
106
Konum
Hatay
#3
Hz. Ömer'i ise adil olma noktasında hayranlık duyuyorum. Devlet başkanı olup hiçbir şeyi olmayan, hiddetinden korkulsa da Allah kanunlarının bir mikron dışına taşmayan bir adam.
Özellikle hayatımda büyük iz bırakan, harika bir İslam halifesidir. Rabbim bizleri onların izinden ayırmasın. Amin
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet Forum
Üst