chat eczaonline.com yazılım uzmanı gaziantep web tasarım

EMAX anketine göre sandığa gitmeyen Ak Parti seçmeni sonucu belirleyecek

yasarkavus

Onaylı Üye
Katılım
29 Ara 2018
Mesajlar
153
Beğeniler
50
#1
EMAX Araştırma Şirketinin Genel Koordinatörü Sezai Erhan, 31 Mart yerel seçimleri için kararsızların oranının söylendiği gibi yüzde 20’ler üzerinde olmadığını dile getirirken, seçim sonuçlarını sandığa gitmeyen AK Parti seçmeninin belirleyeceğini savundu.

EMAX Araştırma Şirketinin Genel Koordinatörü Sezai Erhan, 31 Mart yerel seçimleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yerel seçimlerde seçmenin gündelik yaşamına ve cebine baktığını ifade eden Erhan, “Araştırmalarımızda kararsız olduğunu söyleyen seçmen, oy verme eğilimini değiştirmek için değil, kendi partisinin aday ve ittifak tercihine yada ekonomi, işsizlik ve daha bir çok faktöre kızdığı için böyle cevap vermektedir. Esasında gündelik yaşama göre ankette kararsızım diyen seçmenler eğer sandığa giderse yine oy tercihini değiştirmeyecektir” dedi.

SANDIĞA KATILIM 2014’E KIYASLA DÜŞECEK

24 Haziran 2018 seçimlerinde yüzde 87, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde ise yüzde 89 oranında seçime katılım oranının olduğunu anımsatan Erhan, 31 Mart yerel seçimlerinde sandığa katılım oranında 7-8 puan düşüş olacağını, sandığa gitmeyeceğini belirten seçmenin ise ağırlıklı AK Parti ve CHP seçmeni olduğunu savundu.

SANDIĞA GİTMEME İKİ PARTİ İÇİN RİSKLİ BİR DURUM

Seçim yaklaştıkça kararsız seçmen oranında ciddi bir düşüş yaşandığını fakat ‘sandığa gitmeme eğilimi’ içinde olan hatırı sayılır bir seçmen olduğunu ifade eden Sezai Erhan, “Bu oran 1-2 puanın çok önem arz ettiği özellikle büyükşehirlerde seçim sonucunu etkileyecek güce sahip. Bu seçim sonuçları mini oranlar üzerinden şekillenecek çünkü. Her partiden olmakla birlikte şuanda sandığa gitmeme eğiliminde olan seçmen grubunun büyük bir dilimi önceki seçimlerde AK Parti’ye ve CHP’ye oy vermiş kişilerden oluşuyor. Kırgın olanlar, adayı beğenmeyenler, zaten bu aday kazanacak/kazanamayacak diyenler ve ekonomi dahil bir çok sorunu öne sürerek sandığa gitme konusunda bu iki partinin seçmeni tembel davranabiliyor. Bence bu durum hem AK Parti hem CHP açısından riskli bir durum” dedi.

REKABETİN YAŞANACAĞI İLLER

Bu seçimde rekabetin sert geçeceği büyükşehirler olduğunu belirten Erhan, “Araştırmalarımızda gördük ki bu seçimde İstanbul, Ankara, Ordu, Adana, Mersin, Manisa, Antalya, Denizli, Balıkesir, Bursa, Hatay, Eskişehir gibi büyükşehirlerde rekabetin yaşanacağı bir seçim olacak. Erzurum, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Malatya, Konya, Mardin, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van gibi büyükşehirlerimizde ise kimin kazanabileceği az-çok netleşmiş vaziyettedir” diye konuştu.
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet Forum canlı bahis sohbet - - chat
Üst