chat eczaonline.com yazılım uzmanı gaziantep web tasarım

Eş anlamlı kelime aramalarında Google algoritması nasıl çalışır?

Filmatinesi

Onaylı Üye
Katılım
20 Eyl 2010
Mesajlar
205
Beğeniler
22
#1
Yapay zeka sistemine benzer bir sistem geliştiren Google'ın artık sizlerin demek istediğinizi anlayabilecek düzeye geldiğini duydunuz mu? Türkçe anahtar kelimelerden yola çıkarak düşündüğümüzde örneğin "dal" kelimesini birçoğumuz sadece ağaç dalı olarak bilirken Googla algoritmaları bu kelimeyi analiz ederek aramanızın hangi dal olacağına karar veriyor.

Mesela denize dalmak'taki dal mı, uykuya dalmak'taki dal mı, hayallere dalmak'taki dal mı olduğuna o karar veriyor.

Siz milyarlarca web sayfası değil, yanıt istersiniz; Google'ın sıralama sistemleri de size yararlı ve alakalı sonuçları anında sunmak için Arama dizinimizdeki yüz milyarlarca web sayfasından bilgileri ayıklar.

Bu sıralama sistemleri, aradığınız şeyi ve hangi bilgilerin size sağlanması gerektiğini analiz eden bir dizi algoritmadan oluşmuştur. Arama işlevini daha faydalı olacak şekilde geliştirirken, hizmetlerimizden daha iyi yararlanmanızı sağlamak amacıyla algoritmalarımızı da aramalarınızı ve sonuçları daha ayrıntılı değerlendirecek şekilde iyileştirdik.

Aramanızın anlamını belirlemek iyi yanıtlar döndürme açısından çok önemlidir. Bu yüzden, alakalı bilgilere sahip sayfaları bulmak için ilk adımımız, arama sorgunuzdaki kelimelerin ne anlama geldiğini analiz etmektir. Dizinde hangi kelime dizelerini aramamız gerektiğini çözmeyi denemek için dil modelleri oluştururuz.

Bu işlem, yazım hatalarını yorumlama kadar basit görünen adımları içerir ve girdiğiniz sorgunun anlaşılması için doğal dili belirleme konusundaki en son araştırmaların uygulandığı çalışmalara kadar uzanır. Örneğin, eşanlamlı kelimeler sistemimiz, bir kelimenin birden çok tanımı olsa bile Arama'nın ne demek istediğinizi bilmesine yardımcı olur. Bu sistemin geliştirilmesi beş yıldan uzun sürmüştür ve farklı dillerde aramaların %30'dan fazlasında sonuçları önemli ölçüde iyileştirmiştir.

google arama algoritması.png


Aradığınız bilginin hangi kategoride olduğunu da anlamaya çalışırız. Çok spesifik bir arama mı yoksa geniş bir sorgu mu? Aramanın arkasında ihtiyaç duyduğunuz belirli bir bilgiyi belirten "yorum", "resimler" veya "çalışma saatleri" gibi kelimeler var mı? O gün yayınlanan içeriği istediğinizi gösteren, trend olmuş anahtar kelimeleri mi arıyorsunuz? Yoksa yakındaki bir işletmeyi mi arıyorsunuz ve yerel bilgiler mi istiyorsunuz?
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet Forum pulibet
Üst