chat eczaonline.com yazılım uzmanı

Ethereum Nedir? Ethereum Nereden Alınır? Ethereum Nasıl Alınır?

Katılım
24 Haz 2016
Mesajlar
38
Beğeniler
0
#1
Ethereum nedir sorusu son dönemlerde akılları fazlasıyla meşgul etmektedir. Genellikle Bitcoin ile birlikte anılan bu dijital para birimi, elbette Bitcoin ile benzerlik göstermektedir.

Ancak, aralarındaki ilk farklılığın fiyatları olduğu net bir şekilde görülecektir. Bundan dolayı, Bitcoin için yeteri kadar yatırım bütçesi olmayan kişilerin, daha düşük sermayeler ile Ethereum satın aldığı ve yatırım amaçlı kullandığı belirtilmektedir.Ethereum ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hem Ethereum hem de Bitcoin, blok zinciri kullanılan, merkezi bir noktası olmayan ve kripto para olarak adlandırılan türdendir. Ancak, tamamıyla birbirine benzerlik göstermemektedir.

Ethereum ile Bitcoin arasındaki farklar nelerdir şeklinde kısa bir araştırma yapıldığı zaman, bu durum daha net biçimde anlaşılacaktır. Bu iki kripto para biriminin arasındaki farklılıklar ve benzerlikleri, aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

  • Her ikisinde de blok zinciri yani block chain teknolojisi kullanılmaktadır.
  • İki para birimi de anonimdir ve herhangi bir ülkeye ait ya da merkez bankasına ait değildir.
  • Yatırım amaçlı kullanılabilirler. Bunun yanı sıra, ödeme işlemlerinde de kullanılabilmektedir.
  • Bitcoin’in ödeme aracı olarak kullanılması, Ethereum’a göre daha fazla tercih edilmektedir.
  • İki kripto para biriminde de madencilik işlemi yapılabilmektedir. Ancak, birçok altcoin türü Bitcoin ile aynı algoritmayı kullanıyor olsa da, Ethereum biraz daha farklı sistem kullanmaktadır. Bu sisteme de Ethash ismi verilmektedir.
  • İkisinde de blok zinciri kullanılıyor olsa da, Bitcoin’de blok süresi ortalama olarak 10 dakika, Ethereum’da ise bu süre 15 saniyeye kadar düşebilmektedir.
  • Ethereum, daha hızlı blok oluşturması ve kısa sürede blok zincirinin çözülmesinden dolayı avantajlı bulunmaktadır.
  • Ethereum madenciliğinde, tam iç kodu kullanılmaktadır. Bu da bilgi işlem gücünün daha kısa sürede hesaplanabileceği gerçeğini ortaya çıkarmaktadır.Ethereum Nasıl Üretilir?

Bitcoin gibi giderek değerlenen Ethereum, madencilik ile üretilebilmektedir. Ethereum nasıl üretilir konusunda araştırma yapan kişilerin, ilk olarak GPU donanımlarına yönelmesi gerekmektedir.

Bu donanımlar, genellikle grafik ve ekran kartı parçalarında karşınıza çıkacaktır. Yüksek bir işlemci ile birlikte kullanacağınız parçalar ile sizler de kısa sürede madencilik faaliyetine başlayabilirsiniz. Ancak, bu hem başlangıç için size bir maliyet ortaya çıkaracak hem de üretim işlemleri sırasında ekstra giderlere sebebiyet verecektir.

Ethereum üretmek isteyen kişiler bilgisayar donanımlarını kurduktan sonra, kazdıkları Ethereumları saklayabilmek için bir de kripto para cüzdanı bulması gerekmektedir. Bunun için sanal ortamda birçok ürün bulunmaktadır. Miktar göz önünde bulundurarak kişilerin seçim yapması gerekmektedir.Ethereum Hesapları ve Türleri Nelerdir?

Ethereum hesapları en genel hali ile ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ilki, özel anahtarlar ile kontrol edilen ve herhangi bir kodu bulunmayan, kişilerin sahip olduğu hesaplardır. İkinci hesap türü ise, sözleşmeli hesaplardır.

Bu hesaplarda belirlenen sözleşmeye göre işlem yapılmakta ve sözleşmede belirtilen kod ile işlemler yapılmaktadır. Her iki hesapta da her biri 20 baytlık boyutlarda olan adresler bulunmaktadır. Bu adresler arasında kolay bir şekilde bilgi aktarımı ve geçişler sağlanabilmektedir.

Hesaplardaki 4 alan ise; nonce, Ethereum bakiyesi, sözleşme kodu ve depo alanı şeklinde kişilerin karşısına çıkmaktadır.Ethereum Yatırımı Yapmak Doğru Mu?

Birçok haber ile gündeme gelen Ethereum, özellikle Bitcoin’i tahtından edeceği konusunda anılmaktadır. Ethereum yatırımı yapmak doğru mu şeklinde sorular da bu haberlerin beraberinde yoğunlaşmıştır. Çünkü, kişiler Bitcoin kadar değerlenecek olma ihtimalini hiçbir şekilde göz ardı etmemektedir.

Ethereum’un kuruluşuna baktığımız zaman, 4 kişi tarafından tasarlandığı, 2 ay içerisinde 32 kişilik ekip tarafından geliştirildiği ve borsada işlem görmeye başlamadan önce de 4 bin kişilik bir destek grubunun olduğu görülmektedir. Şuan her geçen gün artan yatırımcı sayısı ve kullanılabilir alanlar ile birlikte, Ethereum’un Bitcoin’e en büyük rakip olduğu açık bir şekilde görülmektedir.

Ancak, yatırım yapmanın doğru olup olmadığı, yatırım miktarı ve tercih edilen aracı kuruma göre sonuçlar ortaya çıkaracaktır.Ethereum Nasıl Alınır?

Son olarak Ethereum nasıl alınır konusuna gelecek olursak, kişilerin diğer coin türlerine göre daha avantajlı olduğundan söz edebiliriz. Çünkü, Ethereum’un popüler coin türlerinden birisi olmasından dolayı hem yerli firmalarda hem de yabancı firmalarda kolaylıkla bulunması mümkündür.

Kullanıcılar tarafından tavsiye edilen ve koşullarının da uygun olduğu bir kripto para borsası ve aracı kurum seçilerek, kısa sürede Ethereum alınabilecektir.
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet Forum pulibet
Üst