etil alkol rp satın al
chat eczaonline.com okey oyna gaziantep web tasarım

Fatura üzerine cep telefon alımındaki tutar iade edilecek

Filmatinesi

Onaylı Üye
Katılım
20 Eyl 2010
Mesajlar
205
Beğeniler
22
#1
Kendi faturanız üzerine taksitle aldığınız telefon için fatura ve taksit tutarı dışında tahsil edilen tutar için yapılan başvuru, müşteri lehine sonuçlandı. Karar emsal teşkil edeceğinden bu durumda olanların da operatörlerden bu tutarı tahsil edebileceği öğrenildi.

Tüketici Hak Arama Derneği (THAD) Genel Başkanı ve Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkan Yardımcısı Nihat Altay, GSM operatöründen hattın üzerine peşin fiyatına 12 taksitle aldığı telefona 495 TL vade farkı yansıtıldığını görünce Erzurum Palandöken ilçesi Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaptı. Hakem heyetinden Altay, lehine çıkan kararla yansıtılan 495 TL`lik farkı iptal ettirdi.

Bir GSM operatörünün reklamlarında, tanıtımlarında peşin fiyatına 12 taksit denilerek müşteriyi mağazaya çekmeye çalışan ve aslında yüklü miktarda vade farkı koyan GSM firmasını dava eden Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay 1.630 TL'ye vade farkı olarak yansıtılan 495 TL'yi iptal ettirdi.

tüketici-hakem-heyeti-ecp-telefonu-para-iadesi.jpg


Altay, “Telefonu peşin fiyatına 12 taksitli aldım. İrsaliye ve faturaya 1.634.41 TL yazıyordu. Ancak borç haneme toplamda 2.129.67 TL yansıtıldığını görünce telefonu aldığım yere giderek itiraz ettim. Telefonu geri alamayacaklarını ve sözleşme imzaladığımı belirterek telefonu iade edemeyeceğimi belirttiler. Bende Erzurum Palandöken İlçesi Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyetine müracaat ederek haksız şekilde fazla yansıtılan ücreti geri aldım. Bu tarz mağduriyet yaşanması veya hiç bir sorun yaşanmasa bile tüketiciler, sözleşmenin kurulduğu tarihten itibaren on dört gün içinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Bu konu hakkında pek çok tüketicinin bilgisi olmadığı gibi Palandöken Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyetinden çıkan bu kararda emsal niteliğindedir” diye konuştu.
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet Forum canlı bahis sohbet - - chat
Üst