chat eczaonline.com yazılım uzmanı

GIMP nedir?

yasintekin

Onaylı Üye
Katılım
30 Ara 2018
Mesajlar
160
Beğeniler
53
Konum
İstanbul
Eski Rumuz
YsnTKN034
#1
GIMP’in orijinal adı General Image Manipulation Program’dır. İlk sürümü, 1995 yılında Peter Mattis ve Spencer Kimball tarafından, California Üniversitesi’nde proje ödevi olarak geliştirilmiştir. Mattis ve Kimball 1997’de mezun olduktan ve GNU projesinin resmi bir parçası olduktan sonra, programın adı GNU Image Manipulation Program olarak değiştirilmiştir. Adından da anlaşılacağı gibi, açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir resim işleme programıdır. Açık kaynak kodlu yazılımlar arasında, Photoshop programına alternatif olarak gösterilen yazılımlardan biri olarak bilinir.

Kullanıcılar ve yazılımcılar sonraki sürümler için çokça destek vermiş, programın gelişimine önemli katkılarda bulunmuşlardır. Linux dünyasının iki önemli grafiksel arayüz geliştirme kütüphanelerinden biri olan GTK+, ilk olarak GIMP’in geliştirilmesi için yazılmıştır. GIMP; Linux, Windows ve Mac OS işletim sistemleri altında çalışabilmektedir. Programın dosya uzantısı .XCF’dir. Görüntü içindeki katmanları, seçimlik alanları, renk kanalları, şeffaflık, yolları ve kılavuzları saklama özelliklerine sahiptir. Ancak, PSD uzantılı dosya formatları gibi, dosya içinde geriye dönük halleri saklamamaktadır. .XCF uzantılı dosyaları destekleyen birçok yazılım mevcuttur. Bunlar: CinePaint, DigiKam, Gwenview, Imagine, Inkscape ve Krita’dır.

GIMP programının genel özelliklerini maddeler halinde sıralamak gerekirse;

• Piksel tabanlı çalışan bir görüntü işleme programıdır.
• Hazır logo, desen, site tuşları ve reklam alanları oluşturabilmeye imkân tanır.
• Gelişmiş seçim, çizim, kesme, döndürme ve fırça araçları mevcuttur.
• XCF, SVG, TIFF, PDF, JPEG, PNG, GIF PostScript belgeleri (PS, EPS ya da sıkıştırılmış .ps, .gz), BMP, Paintshop Pro dosyaları (PSP ya da TUB), Adobe Photoshop dosyaları (PSD) gibi çok sayıda dosya formatı desteği vardır.
• Çok sayıda efekt aracı ile çalışabilme olanağı sunar.
• Katmanlar, kanallar ve yollarla çalışabilmektedir.
• EXIF bilgilerini düzenleyebilir. • Grafik tablet desteği mevcuttur.

GIMP’in önemli özelliklerinden biri de eklentileriyle zenginleştirilebilir olmasıdır. İçeriğe duyarlı ölçekleme, siyah beyaz fotoğrafları renklendirme, CMYK desteği, katman efektleri, internet için kaydetme, droste efekti gibi çok sayıda eklentisi mevcuttur. Örneğin Enviromap eklentisi, özellikle oyunlarda yansıma özelliği bulunan objelere sahte yansıma etkisi kazandırabilmek için farklı renk tonlarını karıştırarak bir yansıma haritası oluşturur. Bu yansıma haritası üç ve iki boyutlu sahnelerin arka planında da kullanılabilir. GIMP’in önemli özelliklerinden biri de eklentileriyle zenginleştirilebilir olmasıdır.

Aşağıdakiler GIMP’nin eklentilerini açıklar:
• Resynthesize eklentisi, GIMP’in çok kullanılan eklentilerinden biridir. Bir resimden veya dokudan belli bir bölge çıkarmak istendiğinde bu bölge seçilir ve arka plan çok fazla ayrıntı içermiyorsa bu işlem birkaç rötuşla tamamlanabilmektedir.
• GIMP’in etkileyici ve kolaylaştırıcı eklentilerinden bir diğeri de G’MIC’dir. Bu eklenti yardımıyla resimler değişik biçimlerde tekrarlattırılabilir, renkleriyle oynanabilir, çerçeve eklenebilir, renklere göre resimlerin belli bölgeleri kesilebilir.
• Bir başka GIMP eklentisi ise GAP (Gimp Animasyon Paketi)’tır. Bu eklenti sayesinde, GIMP ile hareketli görüntüler ve animasyonlar oluşturulabilir.
• UFRaw, sayısal kameralardan alınan ham verileri okumak ve işlemek için kullanılan GIMP eklentisidir.

Yukarıda birkaçından bahsettiğimiz çok sayıda eklenti ile GIMP programı, web tasarımı, grafik tasarımı yapanlar ve programcılar için hayal güçlerini zorlayacak özellikleri kapsamakta ve hayalleri gerçekleştirme fırsatı sunmaktadır.
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet Forum
Üst