etil alkol rp satın al
chat eczaonline.com

İpucu Google AdSense Reklam Politikaları 2019

SebastiHan

Platin Üye
Onaylı Üye
Katılım
26 Eki 2002
Mesajlar
397
Beğeniler
88
Konum
Almanya - Flensburg
#1
Google AdSense kullanıcıları ya da Google yayıncısı olmaya aday kişilerin kesinlikle ayrıntılı bir biçimde okuması ve uygulaması gereken reklam politikalarıdır. Bu politikalar 2019 yılı itibari ile en güncellenmiş reklam kurallarıdır.

Buradaki kurallara uyduğunuz taktirde Google Adsense banlanması ile ilgili bir tedirginliğiniz olmaz. AdMob ve Youtube reklamlarında da aynı hassasiyeti göstermeniz gerekiyor.

logo-adsense.png

AdSense program politikaları 2019
Tüm yayıncıların aşağıdaki politikalara uyması zorunludur. Bu nedenle, politikaları lütfen dikkatli bir şekilde okuyun. Google'ın izni olmaksızın bu politikalara uymadığınız takdirde, istediğimiz zaman sitenize reklam sunumunu durdurma ve/veya AdSense hesabınızı devre dışı bırakma hakkımız saklıdır. Hesabınız devre dışı bırakılırsa AdSense programına tekrar katılmanız mümkün olmayacaktır.

Politikalarımızı istediğimiz zaman değiştirebileceğimizden, güncellemeleri öğrenmek için lütfen bu sayfayı sıklıkla ziyaret edin. Online Şartlar ve Koşullarımız uyarınca, burada yayınlanan politikalardaki değişikliklerin izlenmesi ve bunlara uyulması sizin sorumluluğunuzdadır. Bu politikalara ilişkin istisnalara yalnızca Google'ın onayıyla izin verilir.

Geçersiz tıklamalar ve gösterimler
Yayıncılar, kendi reklamlarını tıklayamaz veya manuel olarak uygulananlar da dahil olmak üzere, gösterim sayısını ve/veya tıklama sayısını yapay olarak artıran hiçbir yöntem kullanamaz.

Tıklamaları veya görüntülemeleri teşvik etme (ödüllendirilmemiş envanter)
Ödüllü envanter kullanımı haricinde, yayıncılar tıklama ve görüntüleme elde etmek için başkalarından reklamlarını tıklamalarını veya görüntülemelerini isteyemez veya aldatıcı uygulama yöntemleri kullanamaz. Bunlarla sınırlı olmamakla birlikte, reklam görüntülemeleri veya arama yapmaları için kullanıcılara ödeme teklif edilmesi, bunları yapmaları karşılığında üçüncü taraflar için para toplama sözü verilmesi veya tek reklamların yanına resim yerleştirilmesi bu kapsamdadır.

Kullanıcılar ve reklamverenler için iyi bir deneyim sağlamak amacıyla, AdSense programına katılan yayıncılar şunları yapamaz:

 • Kullanıcılara, reklam görüntülemeleri veya arama yapmaları için ödeme yapma ya da bunları yapması için üçüncü bir tarafa ödeme taahhüdünde bulunma.
 • "Reklamları tıklayın", "bizi destekleyin", "bu bağlantıları ziyaret edin" gibi ifadelerle veya benzer bir üslup kullanarak kullanıcıları Google reklamlarını tıklamaya teşvik etme.
 • Oklarla veya diğer grafiksel öğelerle kullanıcıların dikkatini reklamlara yönlendirme.
 • Tek reklamların yanına yanıltıcı resimler yerleştirme.
 • Reklamları, kayan kutu komut dosyasının içine yerleştirme.
 • Reklamları, sayfadaki diğer içerikten ayırt edilemeyecek şekilde biçimlendirme.
 • Site içeriğini, reklamlardan ayırt edilmesini zorlaştıracak şekilde biçimlendirme.
 • Google reklam birimlerinin üst tarafına yanıltıcı etiketler yerleştirme. Örneğin, reklamlar "Sponsorlu Bağlantılar" veya "Reklamlar" olarak etiketlenebilir, ancak "Favori Siteler" veya "Günün Fırsatları" olarak etiketlenemez.
İçerik Politikaları
Yayıncılar, içerik politikalarımızdan herhangi birini ihlal eden içerik bulunduran sayfalara AdSense kodu yerleştiremez. Yetişkinlere yönelik, şok edici veya ırk ayrımcılığını savunan içerikler bunlara örnek olarak verilebilir. Daha fazla bilgi edinmek için yasaklanmış içerik başlıklı yardım makalemizi okuyabilirsiniz.

Google reklamlarının bulunduğu sayfalar aşağıdakileri içeremez:

 • Ailelere uygun içeriklerde yetişkin temaları
 • uygun-değilgrafi, yetişkinlere veya erişkinlere uygun içerik
 • Şok edici içerik
 • Tehdit barındıran veya bireyin kendine ya da başkalarına zarar vermesini savunan içerik
 • Bir birey veya gruba karşı taciz, gözdağı veya zorbalık barındıran içerik
 • Irk, etnik köken, dini inanç, engellilik, yaş, milliyet, gazilik durumu, cinsel yönelim, cinsiyet, cinsel kimlik veya sistemli ayrımcılık ya da marjinalleştirmeyle ilişkili diğer özelliklere göre bireylere ya da gruplara karşı nefreti teşvik eden, ayrımcılığı özendiren veya birey ya da grupları küçük düşürücü içerik
 • Ağır küfür ifadeleri
 • Bilgisayar korsanlığı/program kırmayla ilgili içerik
 • İstenmeyen Yazılım Politikası'nı ihlal eden yazılım veya diğer içerik
 • Kötü amaçlı yazılım veya reklam yazılımları
 • Yasa dışı uyuşturucu ve uyuşturucu kullanma araçlarıyla ilgili içerik
 • Nesli tükenmekte olan türlerden elde edilen ürünlerin tanıtımını ve reklamını yapan ve bu ürünlerin satışını teşvik eden içerik
 • Alkollü içeceklerin internet üzerinden satışı
 • Tütün veya tütünle ilgili ürünlerin satışı
 • Reçeteli ilaçların satışı
 • Silah veya mühimmat satışı (ör. ateşli silahlar, ateşli silah parçaları, dövüş bıçakları, şok silahları)
 • Silahların geliştirilmesine veya bireysel olarak montajına yönelik talimatlar (ör. silahların 3 boyutlu olarak yazdırılması, dönüştürme kitleri, %80 oranında bitmiş parçalar)
 • Tez veya öğrenci ödevlerinin satışı ya da dağıtımı
 • Reklamların veya tekliflerin tıklanması, arama yapılması, web sitelerinde gezinilmesi ya da e-posta okunması için kullanıcılara ödeme yapılan programlarla ilgili içerik
 • Yasa dışı olan, yasa dışı faaliyetin tanıtımını yapan veya başkalarının yasal haklarını ihlal eden diğer herhangi bir içerik
Yayıncıların AdSense kodunu içeriğin büyük kısmının desteklenmeyen bir dilde olduğu sayfalara yerleştirmesine de izin verilmez.

Kötüye kullanım deneyimleri
Yayıncılar, kötüye kullanım deneyimi içeren sitelere Google reklamları yerleştiremez. Daha fazla bilgi edinmek için lütfen kötüye kullanım deneyimleri sayfasına bakın.

Yetkili envanter (ads.txt)
Alanlarında ads.txt kullanmayı tercih eden AdSense yayıncılarının bu envanterin yetkili satıcısı olarak belirlenmiş olması gerekir. Daha fazla bilgi için Ads.txt ile envanterinizi satma yetkisine kimlerin sahip olduğunu bildirme bölümünü inceleyin.

Telif hakkıyla korunan materyal
AdSense yayıncıları, telif hakkı yasasıyla korunan içeriğin bulunduğu sayfalarda ilgili içeriği göstermek için gerekli yasal haklara sahip olmadıkları sürece, bu sayfalarda Google reklamı yayınlayamaz. Buna, telif haklı materyal gösteren, telif haklı dosyalar barındıran veya telif haklı materyallerin bulunduğu sayfalara trafik yönlendiren bağlantılar sunan sayfalar da dahildir.

Politikamız uyarınca, Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası'na (DMCA) uygun, hak ihlali iddiası içeren bildirimlere yanıt veririz. Sayfalarında hak ihlali yapıldığına dair bir bildirim aldığımız ya da hak ihlali yapıldığını düşündüğümüz AdSense yayıncılarının programa katılımını sonlandırabiliriz. Bu formu kullanarak karşı bildirimde bulunabilirsiniz. DMCA süreci ile ilgili daha fazla bilgiye bu blog yayınından ulaşabilirsiniz.

AdSense programındaki bir sayfanın hakkı olmadığı halde telif hakkıyla korunan materyallerinizi görüntülediğini düşünüyorsanız lütfen bu formu kullanarak veya Reklam Seçenekleri
simgesini tıklayarak bu durumu bildirin.

Taklit ürünler
AdSense yayıncıları, taklit ürünler satan veya tanıtan web sayfalarında Google reklamları gösteremez. Taklit ürünlerde, başka birine ait bir ticari markayla tıpatıp aynı veya ondan çok zor ayırt edilebilir ticari markalar ya da logolar yer alır. Bu ürünler, marka sahibine ait orijinal ürün olarak görünmesi için o ürünün marka özelliklerini taklit eder.

Trafik kaynakları
Belirli kaynaklardan trafik alan sayfalara Google reklamları yerleştirilemez. Örneğin, yayıncılar tıklama başına ödeme yapılan programlara katılamaz, istenmeyen e-postalar gönderemez ve reklamları bir yazılım uygulamasının çalışmasının sonucu olarak gösteremez. Ayrıca, dijital reklamcılık kullanan yayıncılar, sayfalarının Google'ın Açılış Sayfası Kalite Yönergeleri ile uyumlu olmasını sağlamak zorundadır.

İnternet kullanıcıları ve Google reklamverenleri için olumlu bir deneyim sağlamak amacıyla, Google reklamları yayınlayan siteler aşağıdakileri yapamaz:

 • Tıklama başına ödeme, gezinme başına ödeme, otomatik gezinme ve tıklama değişim programları gibi tıklama veya gösterim sağlayan üçüncü taraf hizmetlerini kullanamaz.
 • İstenmeyen toplu e-postalar veya üçüncü taraf web sitelerinde istenmeyen reklamlar yoluyla tanıtım yapamaz.
 • Araç çubukları gibi yazılım uygulamalarının çalışması sonucunda, Google reklamlarını, arama kutularını veya arama sonuçlarını görüntüleyemez.
 • Pop-up'ları tetikleyebilen, kullanıcıları istenmeyen web sitelerine yönlendirebilen, tarayıcı ayarlarını değiştirebilen veya herhangi bir şekilde sitede gezinmeyi engelleyebilen bir yazılım tarafından yüklenemez. Bir reklam ağının veya satış ortağının bu tür yöntemleri kullanarak AdSense kodunuzu içeren sayfalara trafik yönlendirmesini önlemek sizin sorumluluğunuzdadır.
 • Site, Google'ın Açılış Sayfası Kalite Yönergeleri ile uyumlu değilse, çevrimiçi reklamcılıktan trafik alamaz. Örneğin kullanıcılar, reklamınızın vaat ettiklerini kolayca bulabilmelidir.
Reklam davranışı
Reklam performansını yapay olarak artırmaması veya reklamverenlere zarar vermemesi koşuluyla, yayıncıların AdSense reklam kodunda değişiklik yapmasına izin verilir. Daha fazla bilgi edinmek için lütfen AdSense reklam kodunun değiştirilmesi başlıklı makaleyi inceleyin.

Reklam yerleşimi
Yayıncıların farklı yerleşim ve reklam biçimlerini denemeleri önerilir. Ancak AdSense kodu pop-up, e-posta veya yazılım gibi uygun olmayan yerlere yerleştirilemez. Ayrıca yayıncılar, kullanılan her ürüne ait politikalara uymalıdır. Daha fazla bilgi edinmek için reklam yerleşim politikaları başlıklı yardım makalemizi okuyabilirsiniz.

Google reklamları, arama kutuları veya arama sonuçları aşağıda açıklanan şekillerde kullanılamaz:

 • Araç çubukları dahil herhangi bir türde yazılım uygulamasına entegre edilemez (AdMob için geçerli değildir).
 • Google reklamları, arama kutuları veya arama sonuçlarını içeren bir sayfanın pop-up veya arkada açılır şekilde yüklenmesi dahil, pop-up'larda ya da arkada açılır pencerelerde gösterilemez.
 • E-postalara veya asıl odağın e-posta iletileri olduğu sayfalara yerleştirilemez.
 • Asıl odağın dinamik içerikte (ör. canlı sohbet, anlık mesajlaşma veya otomatik olarak yenilenen yorumlar) olduğu sayfalara yerleştirilemez.
 • Sayfadaki öğeler tarafından üzeri kapatılamaz.
 • Reklam kullanıcının uygulamayla veya reklamla normal etkileşimine engel olabilecek şekilde, düğmelerin veya başka bir nesnenin altına ya da çok yakınına yerleştirilemez.
 • İçerik tabanlı olmayan sayfalara yerleştirilemez. (Arama için AdSense veya Mobil Arama için AdSense'te geçerli değildir.)
 • Özellikle reklam görüntülemek amacıyla yayınlanan sayfalara yerleştirilemez.
 • Logoların, ticari markaların veya diğer marka özelliklerinin hatalı kullanımı nedeniyle, içeriği veya URL'siyle kullanıcılarda sayfanın Google'la ilişkisi olduğu kanısını uyandırabilecek sayfalara yerleştirilemez.
 • Diğer Google ürün veya hizmetlerinin üstüne, içine veya yanına, ilgili Google ürününe veya hizmetine yönelik politikaları ihlal edecek şekilde yerleştirilemez.
Site davranışı
Google reklamları gösteren siteler kullanıcıların kolay gezinebileceği nitelikte olmalıdır. Siteler kullanıcı tercihlerini değiştiremez, kullanıcıları istemedikleri web sitelerine yönlendiremez, indirme işlemleri başlatamaz, kötü amaçlı yazılım bulunduramaz veya sitede gezinmeyi engelleyen pop-up ya da arkada açılır pencere içeremez.

Teknik gereksinimler
Google, kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunmanıza yardımcı olmak amacıyla, Google reklamlarını görüntüleyen sitelere yönelik bazı teknik özellikler belirlemiştir. Yalnızca bu teknik özellikleri karşılayan sitelerin reklam göstermesine izin verilir. Teknik gereksinimlerin ayrıntılarını öğrenmek için lütfen aşağıdakileri inceleyin:

 • Desteklenen dillerin kullanılması
  • Google yayıncı ürünleri tüm dilleri desteklemez. Bu programlara katılım başvuruları birincil olarak şu dillerdeki içeriğe sahip siteler için yapılabilir.
 • Biçim gereksinimleri
  • WebView
   • İçerik için AdSense (AFC) ve Ad Exchange (AdX) görüntülü reklamları, tüm WebView teknolojileri üzerinden desteklenmez. Bir WebView üzerinden AFC ve AdX görüntülü reklamları yayınlayarak para kazanmayı amaçlayan uygulama geliştiricileri aşağıdaki desteklenen görüntüleme çerçevelerinden birini kullanmalıdır:
   • Google AdMob reklamları ve AdX uygulama içi reklamları, Google Mobile Ads SDK'sı kullanımda olduğu ve yayıncı tüm diğer AdSense program politikalarına uyduğu sürece bir WebView'un yanındaki uygulamalarda gösterilebilir.
Google reklam çerezleri
AdSense yayıncıları, üçüncü tarafların, kullanıcılarınızın tarayıcılarına çerez yerleştirebileceğini ve bu çerezleri okuyabileceğini veya web sitenizde reklam sunmanın sonucunda bilgi toplamak için web işaretçileri kullanabileceğini belirten bir gizlilik politikasına sahip olmalı ve bu politikaya uymalıdır. Gizlilik politikanızı hazırlama hakkında daha fazla bilgi

Kullanıcıların kimliğinin belirlenmesi ve kullanıcı izni
Google'a:
 • Google'ın kimlik bilgileri olarak kullanabileceği veya tespit edebileceği; ya da
 • belirli bir cihazı kalıcı olarak tanımlayan herhangi bir bilgi (örneğin, bu tür bir kimlik bilgisinin sıfırlanamadığı durumlarda, bir cep telefonunun benzersiz kimlik bilgisi) iletilmemelidir.
Google AdSense'i, güçlü bir uyarı olmadan ve son kullanıcının bu konuda önceden izni alınmadan (örneğin, e-posta listesine kaydetme) kişisel bilgileri, önceden toplanmış kişisel olmayan bilgilerle birleştirmeyi kolaylaştırmak için kullanamazsınız.

Daha fazla bilgi için, Kullanıcı Tanımlama Politikası'na uymayla ilgili yardımcı bilgiler başlıklı makaleyi inceleyin.

Ayrıca, AB kullanıcı izni politikasına da uymanız gerekir.

Gizlilik
Herhangi bir Google reklamcılık hizmetini kullanmanız durumunda bir sitede, uygulamada veya başka bir mülkte gerçekleşen veri toplama, paylaşma veya kullanma işlemini açıkça belirtmeniz gerekir. Google'ın veri kullanımıyla ilgili bu ifşa zorunluluğuna uymak için, iş ortaklarımızın siteleri veya uygulamaları kullanıldığında Google'ın verileri nasıl ele aldığına ilişkin yazıya yönlendiren kolayca fark edilir bir bağlantı gösterebilirsiniz.

Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası (COPPA)
Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası (COPPA) kapsamına giren bir siteye veya sitenin bir bölümüne herhangi bir Google reklam hizmeti uygularsanız (a) https://search.google.com/search-console/coppa adresinde bulunan araçları veya https://firebase.google.com/docs/admob/android/targeting adresinde açıklanan uygulamalara yönelik yöntemi kullanarak COPPA kapsamına giren bu siteyi veya sitenin bölümlerini Google'a bildirmeniz gerekir ve (b) (i) 13 yaşın altında olduğunu bildiğiniz kullanıcıların geçmişteki veya mevcut etkinliklerini ya da (ii) 13 yaş altındaki kullanıcılara yönelik sitelerdeki geçmiş veya mevcut etkinlikleri hedeflemek için yeniden pazarlama da dahil olmak üzere ilgi alanına dayalı reklamcılık yapamazsınız.

Bu reklam kuralları u servisler için geçerlidir
AdMob
Arama için AdSense
Video için AdSense
Oyunlar için AdSense
 

EmreT

Paylaşım Ekibi
Onaylı Üye
Katılım
2 Ocak 2019
Mesajlar
74
Beğeniler
47
Konum
Samsun
#2
@SebastiHan ellerinize sağlık ; en alt kısımda kalın başlık yazan kısımda 1 harf yazmayı unutmuşsunuz. Dikkatimi çekti iyi forumlar
 

Filmatinesi

Onaylı Üye
Katılım
20 Eyl 2010
Mesajlar
207
Beğeniler
22
#4
Bu yazıyı okumam iyi oldu. Bazı kuralların değiştiğini fark ettim, teşekkürler
 

kuzgun

Moderatör
Onaylı Üye
Katılım
19 Tem 2008
Mesajlar
12,404
Beğeniler
242
#6
Bu politikaya kendileri de inanmıyorlar. Birçok sitede telif hakkıyla korunan programlar, uygulamalar var. ancak şikayet edilirse hesabı kapatabiliyorlar. Ben bir de şunu öğrenmek istiyorum. telif hakkıyla korunan içeriğin olduğu sayfaya mı ads yerleştirilemiyor yoksa bir tane bile telifli materyal olsa siteye ads eklenemiyor mu?

AdSense yayıncıları, telif hakkı yasasıyla korunan içeriğin bulunduğu sayfalarda ilgili içeriği göstermek için gerekli yasal haklara sahip olmadıkları sürece, bu sayfalarda Google reklamı yayınlayamaz. Buna, telif haklı materyal gösteren, telif haklı dosyalar barındıran veya telif haklı materyallerin bulunduğu sayfalara trafik yönlendiren bağlantılar sunan sayfalar da dahildir.
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup porno Artemisbet Forum canlı bahis sohbet - - chat
Üst