chat eczaonline.com yazılım uzmanı gaziantep web tasarım

heker Sınıfları Nelerdir ?

Katılım
23 Haz 2013
Mesajlar
242
Beğeniler
0
#1
heker’lar yaptıkları eylemlere ve davranışlara göre internet dünyasında birçok isimle anılmaktadır. Bunlara kısaca değinmemiz gerekirse;
White Hat hekers: Bilişim teknoloji ve sistemlerini geliştirmek ve güvenliğini sağlamak temel amaçlarıdır. MIT Üniversitesi’nin tanımlamasına en uygun heker tipidir. Güvenlik uzmanı diye de adlandırılırlar.
Black Hat hekers: Korsan diye de adlandırılırlar. Amaçları tamamen zarar vermek olan heker türüdür. Her kötü eylemin yapanın kendini ikna edebilecek sebebi olduğu gibi onların da vardır.
Siyah şapkalıları kendi içlerinde sınıflara ayırmak gerekirse;
Script Kiddies: Lamer diye de adlandırılırlar, temel network güvenlik ve protokoller hakkında pek bilgisi olmayan, başkalarının yazdığı programları kullanan, internette araştırma yaparak bulduğu araçları kullanan kişilerdir.. Microsoft’un güvenlik eğitimlerinde bahsettiği gibi en zararlı insan ne yaptığını bilmeyendir.
Crackers: Oyun ve Programları kıran iyi programala bilgisine sahip olan kişilerdir.
Grey Hat hekers: Bu kişilerin amaçları sadece para kazanmaktır. Hem saldırı yaparlar hem savunma yaparlar.

Kaynak: http://www.pcwebim.com/heker-siniflari-nelerdir/
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet Forum canlı bahis sohbet - - chat
Üst