Seo İpucu Hosting ve SEO Bağlantıları Hakkında Bilgiler 2017

seoamo.Net

Onaylı Üye
Katılım
4 Şub 2016
Mesajlar
20
Beğeniler
0
#1


SEO ve hosting birbirlerini tamamlayan, web sitesi olan herkesin hakkında fikir sahibi olması gereken bir konudur. Eğer yeni bir site açacaksanız işe doğru hosting seçimi ile başlamalısınız. Sitenizin barınacağı kanalların kaliteli olması sağlam temeller üzerine sitenizi inşa etmenizi sağlayacaktır. Uzun zaman ve emek harcayacağınız sayfalarınızın hak ettiği sıralamalara gelmesi için temel SEO ve hosting ilişkisi hakkında ihtiyacınız olanları bu blog yazımızda bulabilirsiniz.


SEO Nedir? SEO Neden Önemlidir?

SEO olarak bilinen Search Engine Optimization dilimizde Arama Motoru Optimizasyonu anlamına geliyor. İnternetle etkileşimi bulunan birçok insanın bildiği gibi SEO, web site ve sayfalarının arama sonuçları arasında daha üst sıralarda yer almasını sağlar. Sitenizde bulunan sayfaların daha fazla kullanıcıya erişmesini istiyorsanız ihtiyacınız olan şey tam olarak SEO’dur.

Şuanda Google üzerinden arama yapan herhangi bir kişi karşısına çıkan ilk 3-5 sonuç arasında aradığı bilgiyi bulmaktadır. Çoğu zaman ikinci sayfadaki sonuçlara göz atma gereği duymadan ilk sayfadaki sitelerden ihtiyaç duyduğu bilgiyi edinen kullanıcı Google için hala başarılı bir sonuç ifade etmez. İlk 10 saniyede aradığınızı bulmanızı sağlayan sıralama Google için en doğru sıralamadır. Google kullanıcılarına en kısa sürede bilgiyi sunmayı hedeflemektedir. Doğru bilgiye en kısa sürede ulaştırarak insanlara hizmet vermeyi hedefleyen Google bu amaç doğrultusunda siteleri belirli kriterlere göre sıralamaktadır. Arama yapıldıktan sonra ilk 10 saniye içinde bilgiye ulaşıyorsanız arama yaptığınız sonuçlar başarı ile listelenmiş demektir. Siteniz bilgiyi kullanıcıya verebilecek düzeyde ise ve bunu Google’a gösterebildiyseniz siteniz doğal yollardan birinci sayfaya taşınıp güvenilir siteler arasına yerleştirilecektir. Bunu da sizin için SEO yapmaktadır. SEO’nun ne kadar önemli olduğu sanıyoruz ki artık anlaşılmıştır.
2017 SEO Hakkında Bilmeniz Gerekenler

‘SEO’ geçen yerde bilin ki sitelerin sıralama yarışı vardır. Arama motoru kullanıcılarının ana oda noktası ilk sayfa sonuçlarıdır ve ilk sayfada yer alan siteler her zaman daha çok ziyaretçi alır. SEO ise web sitelerin birinci sayfada listelenmesini sağlayan bir çalışma sistemidir. Günümüzde web sitelerin Google gözünde değerli görünmesi için mükemmel tasarıma sahip olması yeterli değildir.

2016 yılının sonuna geldiğimiz bu dönemde artık 2017 SEO prensipleri olarak en önemli kriterimiz ‘ÖZGÜN İÇERİK’ olacaktır. Optimum site içi optimizasyon çalışmaları ile birlikte özgün içerik sayınızı arttırmanız, kaliteli içerik girmeniz, her içeriğinizin SEO uyumlu olması en önemli durumdur. Sitenizin sıralamasını yükseltmek istiyorsanız siteniz öncelikle yükselmeye layık olmalıdır. Bomboş bir siteye istediğiniz kadar backlink alın, kalıcı bir şekilde birinci sayfada yer almanız mümkün değildir.

Organik yollarla (doğal yollarla) ilk sıralarda yer almak için özgün içerik yeterli midir? Elbette hayır. SEO bu sebepten dolayı var. Google kriterlerine uygun, algoritmalarla uyumlu yani en basit şekilde söylersek Google kanunları tam olarak uygulanmış siteler Google tarafından beğenilmekte, değer görmekte ve kullanıcılarına faydalı olduğu düşünülmekte, böylece daha fazla kişiye ulaşması için sıralaması yükseltilmektedir. Sitenizi Google kanunlarına uygun hale getiren ise SEO’dur.

Özgün içeriğin önemi her ne kadar oldukça fazla olsa da tek kriter olmasını beklemek doğru olmazdı. Blog yazarlarının her gün özgün içerik girdiğini düşünürseniz her zaman ilk sayfalarda onları görmemiz bizlere ne kadar doğru ve kesin sonuçlar sunardı? Her sorgulamada kişisel blogların karşımıza çıkması adil bir sıralamanın bize sunulmadığını gösterirdi. Kalitenin şartı olarak özgün içerik kesin olarak bir etkendir, hatta 2017 yılında özgün içerik en önemli SEO etkenidir, fakat tek etken değildir.

SEO incelikleri barındırdığı çalışma türleri ile sitenizde bulunan sayfalara tek tek çalışarak organik ziyaretçinizi zamanla yükseltir ve paylaşımlarla sitenizin popülaritesini arttırır. Bunu fark eden Google ise sitenizi güvenli siteler arasına sokarak sizi yüceltir, daha fazla kullanıcıya erişebilmeniz için sitenizi ödüllendirir.


Hosting ve SEO İlişkisi

Host kelimesinin Türkçe karşılığı ‘Web Alanı’ olarak bilinir. Sitenizi oluşturan dosyaların barınması için bir hosta ihtiyacınız vardır. Bunu da size hosting firmaları paketler halinde sağlamaktadır.

Google’da ilk sıralara yükselmek için yapılması gereken çalışmalar olarak bilinen SEO ile sitenizi kaliteli şekilde daha fazla kullanıcıya erişmesi için geliştirebileceğinizi artık biliyorsunuz. Google belirli zamanlarda algoritmalarını güncellemekte ve sıralama kriterlerinde değişikliklere, düzenlemelere yer vermektedir. Değişmeyen ve değişmeyecek olan bir kriter vardır. Site hızı…

Siteniz her zaman hızlı açılmalıdır. Google’ın bilgiye en hızlı şekilde kullanıcılarına ulaştırmak istediğini ve bunun için bunca sıralama kriteri oluşturduğunu biliyoruz. O halde siteniz hızlı bir şekilde açılmalı, kullanıcılarınıza hızlı bir şekilde hizmet vermelidir. Bu konuda da karşımıza Hosting’ler çıkıyor. SEO ile doğrudan bağı olan Hosting konusunda oldukça dikkatli olmalısınız. Hosting ve SEO ilişkisi her web site sahibinin temel aşamada atacağı adımları belirlemektedir. Neden mi?

Site Hızı ve SEO İlişkisi

Sitenize uygun olmayan, düşük özellikli bir hosting tercih ettiğinizde site açılma hızınız düşük olacaktır. Resimlerin geç yüklendiği, sitenin ağır açıldığı, sayfalar arası geçişlerin hızlı bir şekilde yapılamadığı bir sitede ziyaretçileriniz uzun süreler boyunca durmak istemeyecektir. Sitenizin hızından etkilenen tüm ziyaretçileriniz tarayıcının ‘Geri’ tuşuna basacak ve rakip sitelerden birine girecektir. Aradığı bilgiyi rakip sitede bulan ziyaretçi ise size doğrudan negatif puan kazandıracaktır.

Google Siteler Arasında Gezen Kullanıcıyı İzliyor

Google bir siteye girmeden önce kullanıcılarının hangi siteleri gezdiğini, siteden çıktıktan sonra tekrar arama yapıp yapmadığını önemser. Eğer sizin sitenize giren bir kullanıcı sizden önce aynı içeriğe sahip faklı bir sitede gezdiyse ve aradığını bulamayıp sizin sitenize yöneldiyse Google tarafından anında fark edilir.Örnek verelim; ‘elmalı turta tarifi’ sorgulamasında siteniz birinci sayfada 4. sırada olsun. Sorgulama sonucunda ilk 3 rakibinizin sitesinde şöyle bir gezinip aradığı tarifi bulamayan bir Google kullanıcısı sizin sitenize girdi. Diğer sitelerde durduğundan çok daha uzun süre sitenizi kullanan ziyaretçiniz tarifinizi beğendi, görsellerinizi inceledi, sosyal medyada paylaş butonlarınıza basarak tarifinizi paylaştı ve ihtiyacı olanı sizden aldıktan sonra sitenizi terk etti. Artık ‘elmalı turta tarifi’ sorgulaması başarı ile tamamlandı ve ‘tarçınlı elmalı turta tarifi’ gibi alternatif sorgulamalar yapmasına gerek kalmadan sosyal medya hesaplarına girerek vakit geçirmeye başladı.

Yukarıdaki senaryo Google için faydalı sitenin ta kendisidir. Böyle bir durumda siteniz direkt olarak değer kazanır. Eğer ki bu durumda beğenilmeyen siteler arasında siz olursanız durum vahim. Site hızınız sizi yukarıda örnek verilen beğenilmeyen ve faydalı bulunmayan siteler arasına sokacaktır. Bu sebeple size düşük hızla hizmet vermenizi sağlayacak hostinglerden uzak durun. Cimriliği bir kenara bırakarak size geniş web alanı sağlayacak hostingler tercih edin.

Yerel Hosting Firması Tercih Edin

Hosting ve SEO ilişkisinde dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta yerelliktir. Yerel arama sonuçlarında listelenen sitenizin lokasyonu da yerel göründüğünde çok daha başarılı sonuçlar elde edersiniz. Siteniz hangi ülkede hizmet veriyorsa o ülkeye ait bir hosting firması tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır. Ayrıca yerel firmalar çok daha hızlı hizmet vermektedir ve teknik destek konusunda mağdur edilme ihtimalinizi ortadan kaldırır. Elbette yerel firmalar arasında tercih yaparken da dikkatli olmak gerekiyor.


Hosting ve Backlink İlişkisi

Hosting firmalarının sunmuş olduğu paketlerde genellikle şöyle bir ifade vardır; ‘3 site barındırma hakkı’, ‘5 site barındırma hakkı’… Aynı hostingde birden fazla barındırdığınızda dikkatli olmalısınız. Google’da yükselmek isteyen site sahipleri genellikle ana siteyi desteklemek için yeni siteler açar ve oralardan backlink alırlar. Birden fazla siteye tek tek hosting satın almak masraflı olacağından çoklu site barındırılabilen paketlere yönelirler. Peki bu durum SEO açısından nasıl değerlendirilir?

Ön Bilgi: Her sitenin kendine ait bir IP adresi vardır. Aynı IP adresine sahip siteler arasında verilen backlinkler Google tarafından değersiz görülmektedir. Hiçbir faydası olmayan bu durumun abartılması ise zararlı bir işlem olarak geri dönmektedir. IP adresleri (a,b,c,d,e olmak üzere 5 farklı sınıfa ayrılır. C sınıfı, A ve B sınıfından daha ekonomik olması sebebiyle daha fazla tercih edilmektedir. Google tarafından SEO açısından en değerli gördüğü sınıf da C sınıfıdır. Farklı C sınıfı (C-Class) sitelerden backlink almak Google gözünde değerlidir.

Hosting paketinizi alırken size bir IP adresi atanır. Siz birden fazla siteyi aynı hostingde bulundurarak tüm sitelerinizi tek tip IP tabanında barındırmış olursunuz. Aynı IP adresine sahip sitelerden aldığınız backlink size bir fayda getirmeyecektir. Bu sebeple SEO açısından çoklu site barındırmanızı sağlayacak hostinglerin hiçbir anlamı yoktur.


SEO Hosting Nedir? SEO Hosting’in SEO’ya Katkısı Nedir?

Birden fazla siteye sahipseniz ve kendinize bir backlink ağı kurmak istiyorsanız SEO Hosting denilen paketleri tercih edebilirsiniz.

SEO Hosting, normal hostinglerden farklı olarak web siteleri farklı C Class IP adresleri üzerinde barındırmaktadır. Birden fazla sitenin farklı C Class IP adresine sahip olmasını sağlayan SEO Hosting ile siteleriniz arasında rahatlıkla backlink alabilirsiniz. SEO Reseller hesabı olarak da firmalarda karşılaşabileceğiniz bu hizmetler özellikle SEO danışmanları tarafından tercih edilmektedir. Fakat sizler de bu paketlerden satın alarak kendi backlink ağınızı oluşturabilirsiniz.

SEO Hosting hesabında barınan siteler farklı C Class IP adreslerine sahip olmalarından dolayı Google gözünde SEO açısından uyumlu olarak görülmektedir.


SEO Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google, aynı IP adresine sahip olan siteleri bilmektedir. Eğer tercih ettiğiniz hosting firmasının sunucularında illegal ve uygunsuz bir site barınıyorsa bu durum size SEO açısından sorun yaratacaktır. SEO Hosting alırken firma ile sunucularda barınan siteler hakkında görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Sitelerinize paylaşımlı IP atandığında sizinle aynı adrese sahip olan illegal siteler olup olmayacağı oldukça önemlidir. SEO Hosting veya SEO Reseller hesaplarında genellikle paylaşımsız IP hizmeti verilmektedir.

SEO Hosting satın alırken firma sunucularında illegal siteler olup olmadığına, site tanınacak IP adresi sayısına, IP adreslerinin farklı C Class olup olmadığına, IP adreslerinin paylaşımlı mı paylaşımsız mı olacağına, sitenizin hızını etkileyecek paket ayrıntılarına, ping hızına ve hosting firmasının yerli olmasına dikkat ediniz.

Kaynak: http://www.seoamo.net/single-post/2016/12/26/yeni-baslayanlar-icin-hosting-seo-iliskisi
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Üst