İlk internet sitesi 29 yaşına bastı

KaRNeC

Kötü bir son, sonsuz bir umutsuzluktan iyidir.
Yönetici
Administratör
Onaylı Üye
Katılım
4 Eki 2002
Mesajlar
2,836
Beğeniler
258
Konum
Dünya'dan
#1
Dünyanın ilk internet sitesi Tim Berners-Lee'nin World Wide Web hazırladığı sayfa 1990 yılında açılmıştı. Aslında 1990 yılında yapımı tamamlanmasına rağmen halka açılması 1991 yılında gerçekleşti. Şu anda hala domain aktif olsa da işlevsel değil.

Sayfa, hypertext tabanlı WWW projesinin nasıl çalıştığını anlatmaktan fazlasını yapmıyordu; ancak Berners-Lee'nin sayfasının bugünkü internetin altyapısını oluşturduğunu rahatça söyleyebiliriz. Bugün bile web'in internetle aynı şey olduğunu düşünen birçok kişiye rastlamanız mümkün.

Sir_Tim_Berners-Lee.jpg


Peki web'in mucidi bugün ne yapıyor? Berners-Lee web ile halen yakından ilgili ve kurulmasına yardımcı olduğu World Wide Web Consortium'u yönetiyor. Berners-Lee'nin web'i devletlerin sansür girişimlerinden korumaya ve iletişim firmalarının ağ eşitliğini bozma girişimlerini engellemeye yönelik önemli çalışmaları bulunuyor. Bununla birlikte CERN'in web'deki rolü bugün biraz değişti. Ağ araştırmalarına devam etse de CERN bugün daha çok parçacıkları çarpıştırmakla ilgileniyor.

DUNYANINILK-SITESI.png


Dünyanın ilk internet sayfasına BURADAN ulaşabilirsiniz.
 

yasarkavus

Onaylı Üye
Katılım
29 Ara 2018
Mesajlar
152
Beğeniler
50
#2
İnterenet de yaşlanıyor ya. Site de bir halta benzemiyor. Adam bari buraya bir şeyler yükler. Herkesin bildiği bir sitesiniz.
 

Figen_Dogan

Makale Yazarı
Onaylı Üye
Katılım
4 Eyl 2016
Mesajlar
71
Beğeniler
17
#3
Benim yaşımı geçmiş. Yaşlandığımı hatırlattı yine de bana.
 

Filmatinesi

Onaylı Üye
Katılım
20 Eyl 2010
Mesajlar
205
Beğeniler
21
#4
Tim emmi keşke başımıza musallat etmeseydin şu mereti. Öteki dünyada iki elim yakanda olacak.
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst