İlk internet sitesi 29 yaşına bastı

KaRNeC

Yönetici
Administratör
Onaylı Üye
Katılım
4 Eki 2002
Mesajlar
2,757
Beğeniler
162
Konum
K.Maraş
#1
Dünyanın ilk internet sitesi Tim Berners-Lee'nin World Wide Web hazırladığı sayfa 1990 yılında açılmıştı. Aslında 1990 yılında yapımı tamamlanmasına rağmen halka açılması 1991 yılında gerçekleşti. Şu anda hala domain aktif olsa da işlevsel değil.

Sayfa, hypertext tabanlı WWW projesinin nasıl çalıştığını anlatmaktan fazlasını yapmıyordu; ancak Berners-Lee'nin sayfasının bugünkü internetin altyapısını oluşturduğunu rahatça söyleyebiliriz. Bugün bile web'in internetle aynı şey olduğunu düşünen birçok kişiye rastlamanız mümkün.

Sir_Tim_Berners-Lee.jpg

Peki web'in mucidi bugün ne yapıyor? Berners-Lee web ile halen yakından ilgili ve kurulmasına yardımcı olduğu World Wide Web Consortium'u yönetiyor. Berners-Lee'nin web'i devletlerin sansür girişimlerinden korumaya ve iletişim firmalarının ağ eşitliğini bozma girişimlerini engellemeye yönelik önemli çalışmaları bulunuyor. Bununla birlikte CERN'in web'deki rolü bugün biraz değişti. Ağ araştırmalarına devam etse de CERN bugün daha çok parçacıkları çarpıştırmakla ilgileniyor.

DUNYANINILK-SITESI.png

Dünyanın ilk internet sayfasına BURADAN ulaşabilirsiniz.
 

yasarkavus

Onaylı Üye
Katılım
29 Ara 2018
Mesajlar
86
Beğeniler
25
#2
İnterenet de yaşlanıyor ya. Site de bir halta benzemiyor. Adam bari buraya bir şeyler yükler. Herkesin bildiği bir sitesiniz.
 

Figen_Dogan

Makale Yazarı
Onaylı Üye
Katılım
4 Eyl 2016
Mesajlar
51
Beğeniler
12
#3
Benim yaşımı geçmiş. Yaşlandığımı hatırlattı yine de bana.
 

Filmatinesi

Onaylı Üye
Katılım
20 Eyl 2010
Mesajlar
172
Beğeniler
14
#4
Tim emmi keşke başımıza musallat etmeseydin şu mereti. Öteki dünyada iki elim yakanda olacak.
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Üst