etil alkol rp satın al
chat ege.net

İnternette Etik

Katılım
29 Nis 2004
Mesajlar
1,276
Beğeniler
0
Konum
Türkiye
#1
İnternet kullanıcılarını üreten ve tüketen gibi iki gruba ayırırsak kendimizi üretenler kategorisinde konumlandırabiliriz. Üretenler olarak hem teknik konularda hem de kaliteli içerik üretimi konularında kendimizi geliştirmeli ve tüketenlere kolay ve hızlı ulaşilabilir bir hizmet vermeliyiz. Tabiki hizmetimizin karşılığını da almalıyız. Ancak Türkçe kaynaklı siteleri baz aldığımızda büyük bir yozlaşma içerisine bilinçsizce girdiğimizi üzülerek belirtmeliyim.

Bilgiye ihtiyacı olan internet kullanıcılarını en kısa zamanda içeriğe ulaştırmak ve karşılığını almak yerine spam sayfalar ile hem insanların zamanını çalıyor hem de büyük bir çöplük oluşturuyoruz. Teknolojinin gelişimi açısından hiçbir çabaya ( hek , spam vs. ) karşı değilim. Çünkü bu yötemler insanların kendilerini geliştirmelerini ve dolayısı ile daha iyi teknolojiler üretmelerini sağlayarak insanlığın gelişiminde kendi rollerini üstlenmiş durumdalar. Ancak hek olsun spam olsun dünyada bu konular teknik olarak tartışılıyor. Mesela DDOS ataklarını biz hek olarak adlandırıyoruz ancak bu saldırı çok kolay üretilmiş küçücük programcıklar sayesinde herkes tarafından yapılabiliyor. Ve hek kültürüne ve mantığına sığmıyor. Son günlerde Zone-H 'de çıkan bir haberi duymuşsunuzdur. Bir Türk ( iskorpitx ) internet tarihinin en büyük ( 17 bin küsür ) toplu web hek hareketini gerçekleştirdi. Zone-H'e gelen bir maile göre İskorpitx Microsoft'un IIS Web Serving sistemindeki bir açıktan yararlanarak , bir script yardımı ile tüm kullanıcıların sitelerinde /ssfm/isko.htm uzantısında bir dosya yaratıyor. Bu açığı bulmak ve gündeme getirmek ile bu açığın kapanmasına yardımcı oluyor. Bu şekilde eksikler kapatılıyor. Bunu tarz tekniğe dayanan hek hareketlerini onaylıyorum demesem de rahatsız olmuyor ve olağan karşılıyorum. Bu örneği bizim hek anlayışımız ile gerçek hek anlayışının ne olduğunu belirtmek için anlattım. DDOS saldırıları , msn şifresi çalmak vs. gibi sadece zaman kaybına neden olan hareketleri hek olarak adlandırmak yerine gereksiz uğraşlar olarak adlandırabiliriz.

Burdan varmak istediğim konu tabiki spam sayfalar. Spam hareketlerine de yukarıda anlattığım gibi yanlış bakıyoruz. Php kodlama gücünüz ile arama motorlarının çalışma mantığını birleştirerek spam sayfalar üretebilir ve binlerce sayfa indexletebilirsiniz. Tabiki bu olay arama motoru geliştirme mühendisleri ile onların mesleklerine benzer mesleklere sahip olan gerçek spamcılar ile bir rekabettir. Spamcılar yeni bir açık bulur ve arama motoruna örümcek ağı gibi yayılır. Fakat bir süre sonra domain farkedilir ve banlanır. Bu süreç bu şekilde devam eder. Bu sayede arama motorları daha kaliteli arama sonuçları verir , spamcılar da kendilerini geliştirirler. Sonuç olarak teknolojinin ilerlemesinde spamcılar da yerlerini almışlardır.

ANCAK ve ANCAK bizim insanlarımızın spam sayfa anlayışı , hek anlayışından ileri gitmiyor. Nasıl msn şifresi çalmaya hek diyorsak , boş bir sayfa içine binlerce kelime yazıp domain.com/saks.resimleri.video.araba.sozlukteki.tum.kelimeleri.yazayim.da.daha.cok.kazanayim.html gibi binlerce sayfa üretip bunları arama motorlarına indexletiyoruz. Bu durum ne spam etiğine uyar , ne size birim zamanda kazanacağınız maksimum kazancı getirir , ne insanlara yararlı olur , ne de teknolojinin gelişimine bir katkıda bulunur. Eğer spam yapacaksak lütfen biraz araştırma yaparak neyin ne olduğunu öğrenelim ondan sonra hareket edelim.

Şimdi direk düz mantık ile yaklaşan için birkaç kelime yazmak istiyorum. Soracaksınız " Ben çöplük sayfalar üreterek arama motorundan ziyaretçi çekiyorum , beni kim durdurabilir ?" , ben de size diyeceğim ki lütfen bir durum değerlendirmesi yapın ve karar verin :

1. bu sayfaları üretirken kaç saat harcadım ve ne kadar kazanç elde ettim ?
- Benim cevabım şu ; bu işe 3 saat harcadıysanız , gelin bu 3 saat içinde herhangi bir konu hakkında 2-3 makale yazıp araştırma yapın , sitenize ekleyin. İnanın ki 1 yıl içerisinde spamdan elde ettiğiniz kazançtan kat kat fazla kazanç elde edeceksiniz ve uzun vadeli olacak.

2. insanların zamanlarını çalmak beni rahatsız ediyor mu ?
- Bu soru için cevabım beklediğinizden biraz farklı olacak. Bu sizin çöplük sayfalar üretmenize engel olmayabilir. Büyük ihtimalle olmaz da. Benim bu konuda size söyleyebileceğim şey , bu hareketiniz insanların zamanlarını çalıyor ise bu yanlış bir durumdur , bunu kabul edin , ardından bu yazıyı okudukça sizi bu tarz sayfalar üretmekten alıkoyma çabalarıma sadece bir cümle ile destek olun : Ben kötü bir hareket yapıyorum ve bunu kabul ediyorum.

Bu yazıyı tüm iyi niyetimi ve hislerimi ortaya koyarak yazdım. Umarım öz eleştiri yaparak değerlendirirsiniz.

Tüketenlere kolay ulaşılabilir kaliteli siteler , üretenlere ise bol kazançlı günler diliyorum.
 
K

Kerasus

#2
1. bu sayfaları üretirken kaç saat harcadım ve ne kadar kazanç elde ettim ?- Benim cevabım şu ; bu işe 3 saat harcadıysanız , gelin bu 3 saat içinde herhangi bir konu hakkında 2-3 makale yazıp araştırma yapın , sitenize ekleyin. İnanın ki 1 yıl içerisinde spamdan elde ettiğiniz kazançtan kat kat fazla kazanç elde edeceksiniz ve uzun vadeli olacak.
Kesinlikle katılıyorum, kısa vadeli düşünmek yerine uzun vadeli işlere girişmek parasal anlamda da getirisi yüksek olan bir seçim olacaktır.
 

Raiden

Profesyonel
Katılım
13 Ocak 2005
Mesajlar
339
Beğeniler
0
Yaş
35
#3
PHP:
$nick="Alforizmalar";
for ($sayi=0; $sayi<=mt_rand(100,1000); $sayi++) {
 echo "Alforizmalar gerçekten katılıyorum keşke o kadar hakkım olsa da yazına $sayi kadar +rep verebilsem";
}
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet
Üst