İyinet Kelime Arşivi - Yanlış telaffuzlarımız

Katılım
2 Şub 2011
Mesajlar
2,295
Beğeniler
70
Konum
İstanbul
Eski Rumuz
ByLacoste
#1
Merhaba arkadaşlar,
İnternette orada burada gördüğümüz birçok şeyi kafamıza estiği gibi okuyoruz. Peki doğruları nasıl bunları hiç merak ettik mi? Şahsen ben yanlış olduğunu bilmediğim ve doğru kabul ettiğim sürece kelimelerin okunuşlarına çok takarım. O halde yanlış okunan şeyleri arşivlemek ve doğrularını koymak herkesin yararına olacaktır....

Webmaster
Yanlış: Birçok kişi tarafından vebmaster şeklinde telefuz edilir.
Doğru: Eğer bu kelimeyi doğru bir şekilde telefuz etmek istiyorsak, vebmastır şeklinde kullanmamız uygun olacaktır.

Google
Yanlış: Birçok internet kullanıcısı tarafından gogle, gugle, gogul, olarak telefuz edilmektedir.
Doğru: Bu kelimeyi doğru ve göze batmayacak şekilde telafuz etmek istiyorsak, gugıl veya gougıl şeklinde okumamız yararımıza olacaktır.

Wordpress
Yanlış: Blog yazarlarının yanı sıra birçok alandada tercih edilen wordpress genellikle vordperes, vordpires şeklinde okunur.
Doğru: Aslına bakarsak bu kelimeyi doğru okumak çokta zor değil yeterki isteyelim; kelimeyi doğru telafuz etmek için vördpıres veya vördpiğres diye okumamız gerekecektir.

AdSense
Yanlış: İnternet denen ortamda para kazanmak isteyen ve kazanan kişilerin çoğunun isimden çok gelirle ilgilendiği için dışladığı bir diğer kelimedir adsense. Reklam ve his kelimelerinin birleşmiş hali olduğu gözünüzden kaçtı mı bilmiyorum. Genellikle adsense diye yazıldığı gibi okunur.
Doğru: Bu kelimeyi doğru bir şekilde telafuz etmek istiyorsak, edsens dememiz daha doğru olacaktır.

Facebook
Yanlış: Zurnanın zurt dediği yer mi olsa gerek facebook. Öyle yanlış okunuyor ki artık google bile doğru kabul etmeye başladı. facebok, fesbuk, fes, facebuk, feysbuğ şeklinde okunduğu görülmüştür.
Doğru: Telafuzu kolaydır ki; feysbuk demeniz yeterli olacaktır.

Egzoz
Yanlış: Gündelik hayatımızın bir parçası olan arabalarda bulunan ve bir türlü telaffuz edilemeyen bir başka kelimemiz ise egzoz. Genellikle ekzozt, egzozt gibi farklı şekillerde yanlış yazılan okunan nadir kelimelerdendir.
Doğru: Kelimeyi doğru okumak ve yazmak için ekstra bir harfe ihtiyaç duymadan egzoz diye yazmanız ve eksoz veya egzoz demeniz yeterli olacaktır.

Eşofman
Yanlış: Sık sık giydiğimiz fakat bir türlü söylemeyi, yazmayı beceremediğimiz yine de iletişimde bozukluk yaşamadığımız yine ender kelimelerden. Eşortman olarak yazılmakta ve okunmaktadır genelde.
Doğru: Kelimeyi doğru kullanmak için, eşofman dememiz ve yazmamız yeterlidir.

Gardırob
Yanlış: Türk insanının kolayına geldiği için gardolap şeklinde yazılan ve telafuz edilen fakat Türkiye'min dil kurumunun azizliğine uğramış kelimelerden.
Doğru: Doğrusu gardrop olup daha rahat okunması ve yazılması açısından gardırop olarak okunu ve yazılır.

Herkes
Yanlış: Okunurken ve yazılırken yanlış olduğu söylendiği ve bilindiği halde aynı şekilde kullanılmaya devam edilen kelimelerdendir. Yanlış olarak herkez şeklinde telaffuz edilir. Sebebi de Pendik Merkez Akıllı olsun herkez olarak akıllara kazınmış ve kafiye düzeninin korunması açısından o şekilde kabul edilmiş olmasıdır.
Doğru: Herkes demek daha sağlıklı ve doğru olacaktır. Yine de devam edenler olacaktır.

İddia
Yanlış: İddaa adlı ba*is oyunu sebebiyle herkesin diline bu şekilde dolanmış yazılırken bu şekilde genelde yazılmış kelimelerden. Yanlış olarak iddaa, iddağ şeklinde yazılır/okunur.
Doğru: Gayet sağlıklı bir kelime oluşturmak/yazmak açısından iddia kelimesini kullanmak daha iyi olacaktır.

Dinozor
Yanlış: Fosillerden tanıdığımız veya bir şekilde tanımaya çalıştığımız, ölüm şekilleri üstüne türlü türlü hikayeler kurduğumuz ve aynı zamanda bir türlü doğru yazmayı ve dolayısıyla doğru okumayı beceremediğimiz kelimelerden birisidir. Her fırsatta dinazor diye yazarız. Oysa ki ingilizce kelimelere özenti bir yapımız vardır bunda neden dinosaurdan bir özentilik olmamış merak/hayret içindeyim.
Doğru: Doğru olarak yazmamız ve okumamız gerekirse dinozor dememiz daha doğru olacaktır.

Orijinal
Yanlış: Yine ingilizceye vuracağım lafı ki özenti yapımızla bunuda originalden almak yerine kendi çapımızda orjinal diyerek geçiştirmişiz. Yanlış bir kullanım olduğu da doğrusuna nazaran göze batmamaktadır. Aksine doğrusu daha fazla göze batar.
Doğru: Cnbc-e'nin sloganında bulunan daha orijinal daha renkliden yola çıkarak doğrusunu öğrenenlerdenim. Dürüst olmak gerekirse orjinal derdim fakat orijinal derim. Doğrusu orijinaldir.

Html, Css, Asp, Php
Yanlış: Birçoğumuz yazıldığı gibi okuruz ama kısaltmalara dikkat edenler bunları düzgün şekliyle okumayı da tercih edebilir. Genelde hetemele, cesese, asepe, pehepe gibi okunurlar.
Doğru: Aslında Heyçtiemel, Sieses, Eyespi, Piheyçpi şeklinde okumamız daha doğru olacaktır.

Server
Yanlış: Genelde oyunla ilgilenen kişiler başta olmak üzere sunucular üstüne yoğunlaşan veya onun hakkında birşey söylemek isteyen kişiler server diyerek yazıldığı gibi okurlar.
Doğru: Aslına bakarsak sörvır şeklinde okumamız daha sağlıklı ve doğru olacaktır.

Lacoste
Yanlış: Niyedir bilinmez forum içinde olsun dışında olsun herkes de bir yanlış okuma çabası görülmektedir. Kelime lacoste veya lakoste diyerek yazıldığı gibi okunmaya veya c harfini k yaparak ben ingilizce biliyorum havasında telaffuz edilmeye çalışılmaktadır.
Doğru: Kelimeyi bir marka olarak görerek lakos şeklinde okumamız daha sağlıklı olacaktır.


Arşiv'e katkı sağlamak için konu altından kelime önerin ekleyelim.

Arşiv İyinet üyelerinin gündelik hayatta zor duruma düşmemesi için ByLacoste tarafından hazırlanmıştır.
 

kuzgun

Moderatör
Onaylı Üye
Katılım
19 Tem 2008
Mesajlar
12,324
Beğeniler
224
#13
tamam konu daha fazla dağılmasın
paylaşım için teşekkürler :S
 

kuzgun

Moderatör
Onaylı Üye
Katılım
19 Tem 2008
Mesajlar
12,324
Beğeniler
224
#15
webmaster alanında mı olmalı
mesela ;
egsoz
egsozt
eksos
hangisi doğru
 
Katılım
2 Şub 2011
Mesajlar
2,295
Beğeniler
70
Konum
İstanbul
Eski Rumuz
ByLacoste
#18

soulmy

Profesyonel Üye
Katılım
1 Ara 2010
Mesajlar
953
Beğeniler
8
Yaş
33
Konum
Samsun
#19
Ben de bir iki örnek vereyim bari.

Doğru: dinozor
Yanlış: dinazor

Doğru: orijinal
Yanlış: orjinal
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Üst