etil alkol rp satın al
chat eczaonline.com >

Kodlamada Özel Karakterler nasıl yapılır?

yasarkavus

Onaylı Üye
Katılım
29 Ara 2018
Mesajlar
160
Beğeniler
51
#1
Bazı karakterler HTML dilinde çeşitli anlamlara gelebilmektedir. Örneğin (<) karakteri bir HTML kodunun başladığını anlatır ve bunu düz metin kısmında kullanmak kodlamalarda soruna yol açabilir. Böyle durumlarda (&) ya da (#) ile başlayan ve ( ; ) ile biten bazı özel kelimelerden yararlanarak özel karakterleri kullanmalıyız.

Kaynak koduna baktığımızda bunlar &lt; şeklinde görülmektedir. Fakat tarayıcının (<) işaretini oluşturduğunu görürüz.

Gözardı Edilemez Boşluklar

Normalde HTML dilinde boşluk ( ) karakterleri bazı özel durumlar hariç sayılmaz. Yani 10 tane boşluk kullanmış da olsanız bu tarayıcı tarafından boşluk yokmuş gibi algılanır. Bu durumu da özel karakterlerle halledebiliriz.

Böyle bir durumda boşluk bırakmak için kullanacağımız metin (&nbsp ; 'dir. Aşağıda iki farklı örnekte birinde 10 tane boşluk karakteri, diğerinde 10 tane &nbsp; kullanıldı.

Bu 10'luk standart boşluk.
Bu 10'luk özel boşluk

phpkodlar-ozel-karakterler-min.jpg


Hedef / Tanım / Kullanım
(Boşluk)
Boşluk vermeye yarar. &nbsp;
<
Küçüktür işareti. &lt;
>
Büyüktür işareti. &gt;
&
Ve işareti. &amp;
"
Tırnak. &quot;
'
Ayıraç. &#39;

Bunun dışında fazla kullanılmamakla birlikte © (&copy; ) ® (&reg; ) (karakterler bitişik olmalı birbirine. Smile'a dönüştüğünden aralarını açtım) gibi işaretlerinde özel kullanım şekilleri vardır. Bunların tamamı HTML Entities olarak geçer.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Cimcime_Cool

Onaylı Üye
Katılım
15 Eki 2002
Mesajlar
408
Beğeniler
32
Yaş
39
Konum
Adana
#2
Teşekkürler
&nbsp; bu karakteri virüs sanırdım demek boşluk bırakma koduymuş.
Birkaç şey daha öğrenmiş olduk
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet Forum canlı bahis sohbet - - chat
Üst