etil alkol rp satın al
chat eczaonline.com okey oyna gaziantep web tasarım

Kripto Para Terimleri Ve Anlamları

ahmtkfl

Profesyonel
Katılım
22 Nis 2012
Mesajlar
215
Beğeniler
0
Yaş
35
#1
Kripto para birimleri hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Bu konu hakkında bilgiden ziyade bu dünya içerisinde yer alan ve özellikle tamamı İngilizce dilinde olan terimler hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Özellikle bu işler ile yeni ilgilenmeye başlamış kişiler için çok fazla terim bulunuyor o sebepledir ki araştırılması gereken konular da çok oluyor. Bu yazımda bu işleri kolaylaştırmak adına ufak bilgiler içeren bir rehber hazırlama kararı aldım. Yazımın başında belirtiyorum, her terim hakkında kısa bilgilere yer verilecektir. Zaten birçok terim kısa ve net bir açıklamaya sahip olduğu için tüm terimlere uzun uzun nedir başlığı oluşturmak anlamsız olacaktır. Haydi o zaman, başlayalım.


Terim Ne Demektir?

Terim, her hangi bir çalışma alanı, bilim, sektör ve sanat içerisinde kullanılmakta olan özel ve belirli kavram çerçevesinde kullanılan sözcüklere denilmektedir. Birçok alan ve sektörde farklı terimler ile karşılaşmanın mümkün olduğu gibi günlük hayatımızda da farkında olmadan birçok kez farklı terimler ile karşılaşmaktayız.

Terimlere Neden Gerek Duyarız?

Terimler farklı sektörler içerisinde farklı veya aynı kelimelerin karışıklığını önlemek için gereklidir. Birçok sektörde farklı kelimeler ile karşılaşılsa da bazı sektörlerde aynı terimlerin farklı anlamlar taşıdığı görülmektedir.

Kripto Para Terimleri Nelerdir?

Kripto para sektöründe de çeşitli ve zor terimler bulunmaktadır. Bu sektöre yeni girmiş birisi için ilk başta zor gelecek bu terimler daha sonra anlaşılması kolay bir hale bürünecektir. Üstelik bu sektörde sürekli olarak belirli terimler ile karşılaşılmaktadır. İşte, o terimlere göz atıyoruz!

Exchange Market: Borsalar için kullanılan bu terim takas anlamı içermektedir. Kripto para takaslarının yapılması nedeni ile adını buradan almaktadır. Döviz bürolarında kullanılan ''Exchange'' kelimesi ile aynı görevi görmektedir.
Fiat Currency: Nakit para (gerçek para, devlet parası) anlamında kullanılmaktadır. Ekonomide de aynı anlamda kullanılmaktadır. Kripto para borsasına özgün bir terim değildir.
Whale: Büyük yatırımcılar için takılmış bir takma ad olarak bilinmektedir. Türkçe anlamı ''Balina'' olarak bilinmektedir. Pump ve dump işlemi gerçekleştiren büyük yatırımcılara veya gruplara denilmektedir.
Limit Order: Limit buy veya limit sell olarak da karşılaşabileceğiniz bir terimdir. Belirlenen fiyat ile borsa fiyatının uyuşması durumunda gerçekleşen işlemler için kullanılmaktadır.
Sell Wall/Buy Wall: Depth grafiği ile analiz yapılarak belirlenen alım ve satım noktalarına kullanılmaktadır. Bu kelimeye Türkçe kaynaklarda rastlamak pek mümkün değildir.
Market Order: Mevcut fiyatta bir değişim üzerinde basit bir satın alma veya satış işlemleri için kullanılan bir terimdir.
Margin Trading: Risk alınarak yapılan, genellikle tüm ana paranın kullanıldığı alış ve satışlar için kullanılmaktadır. Sadece bilgili yatırımcılar tarafından kullanılması gerekmektedir.
Long Term Investment: Uzun vadeli yapılan yatırım işlemleri için kullanılmaktadır.
Mid-Term Investment: Orta vadeli yapılan yatırım işlemleri için kullanılmaktadır.
Short Term Investment: Kısa vadeli yapılan yatırım işlemleri için kullanılmaktadır.
Bullish: Boğa piyasası döneminde sık duyacağınız bir terimdir. Fiyatların yükseleceği öngörüldüğü zaman kullanılmaktadır.
Bearish: Ayı piyasası döneminde sık duyacağınız bir terimdir. Fiyatların düşeceği öngörüldüğü zaman kullanılmaktadır.
ATH: ''All Time High'' kelimelerinin baş harfleri ile üretilmiş bir kısatma terimidir. En yüksek fiyata ulaşıldığı zaman kullanılmaktadır. Zirve nokta anlamında da kullanıldığını sık sık görebilirsiniz.
Altcoin: Bitcoin ve Ethereum haricinde bulunan tüm coin ve tokenler için kullanılan bir terimdir. Çok nadir olarak yabancı kaynaklarda subcoin olarak da görülebilen bir terimdir.
Token(s): Ethereum ağı üzerinde oluşturulmuş projelerin çıkarttığı ürünlere verilen isimdir. Özellikle son 15 ay içerisinde çok fazla ICO projesi ile hayatımıza dahil olmuş bir terimdir.
ICO: ''Initial Coin Offering'' kelimelerinin baş harfleri ile türetilmiş bir kısaltma terimidir. Ekonomi dilinde halka arz olarak da bilinmektedir. ICO hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayınız.
Pump: Bir grup yatırımcı tarafından yapılan fiyat şişirme işlemine verilen isimdir.
Dump: Bir grup yatırımcı tarafından yapılan fiyat düşürme işlemine verilen isimdir.
Stable Coin: Piyasa içerisinde en az volatiliteye sahip kripto paralara verilen isimdir. Her ne kadar riskli olsa da USDT örneği verilebilir.
Arbitraj: Fiyatın düşük olduğu borsadan yapılan alım işlemlerinin fiyatın yüksek olduğu borsada satışının yapılmasıdır. Çok nadir olarak bazı yabancı kaynaklarda ''Buy low and sell high'' olarak belirtildiği de görülmektedir.
Market Cap: Tüm kripto para marketlerinde bulunan işlem hacmidir. Bu hacim ne kadar yüksek olursa piyasa genellikle o kadar canlı olmaktadır.
ROI: ''Return on Investment'' kelimelerinin baş harfleri ile oluşturulmuş kısaltma terimidir. Ana paranızın yüzdelik olarak cebinize olan dönüşü için kullanılmaktadır. Bu terim sadece kripto para sektörüne özgün değildir. Birçok yerde karşılaşılması mümkündür.
Mining: Madencilik için kullanılan ve İngilizcede ''Madencilik'' anlamına gelen terimdir.
Mining Rig: Madenci ekipmanlarının bulunduğu, bir nevi madenci cihazları olarak adlandırabileceğimiz ekipman setine verilen isimdir.
Fork: Aynı zincir üzerinden iki farklı blok oluşturulması işlemine verilen terimin ismidir.


Arkadaşlar normal zamanlarda pek huyum değildir fakat daha çok fazla terim bulunduğundan dolayı bu makalemi iki veya üç farklı başlık halinde devam ettirmeyi düşünüyorum. Ekleyeceğim daha birçok terim bulunuyor, eğer ki özel istekleriniz bulunuyor ise yorum kısmından belirtirseniz sevinirim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!
Kripto Para Terimleri Ve Anlamları
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet Forum canlı bahis sohbet - - chat
Üst