MySQL 4.1.x ve Türkçe Karakter Sorununun Çözümü

nokie

Müptela Üye
Katılım
23 Mar 2005
Mesajlar
1,597
Beğeniler
8
Yaş
35
Konum
İzmir
#1
MySQL 4.1.x & 5.x Türkçe Karakter Sorununun Çözümü

Merhaba ,

Bu makalede bir çok arkadaşımızın resmen işkence yaşadığı mysql 4.1.x sürümü ve türkçe karakterlerin sorunsuz, düzgün şekilde görüntülenebilmesi için nasıl ayarlanacağını anlatacağım.

İlk önce çalışmaya başlamadan önce: http://dev.mysql.com/downloads adresinden MySQL 4.1.x serisinin son sürümünü download ediyoruz.

Konumuz türkçe karakterler olduğu için mysql'nin kurulumunu anlatmıyorum.

Söze başlamak gerekirse, öncelikle MySQL 4.1.x sürümünde türkçe karakter problemi baştan beri yoktur, problemin asıl kaynağı bizim veri tabanlarımızı yanlış karakter setinde oluşturmamız ve server ayarlarınında birebir yanlış configürasyonundan kaynaklanmaktadır.

MySQL 4.1.x serisi ile birlikte yeni bir özellik olarak gelen, karakter setleri (charset) ve buna eşit karşılaştırma setleri (collation), özellikle daha önceki 4.0.x ve 3.0x serilerindeki sıralama ve arama sorgularındaki yaşanan problemi tamamen ortadan kaldırıyor.

MySQL 4.1.x serisinde türkçe karakterler için 2 ayrı karşılaştırma seçeneği bulunmaktadır.

Bunlar;

  • latin5_bin (büyük, küçük harf duyarlı)
  • latin5_turkish_ci (büyük, küçük harf duyarsız)

karşılaştırmalarıdır, bizim tercihimiz herzaman latin5_turkish_ci karşılaştırması olmalıdır. Bu karşılaştırma sayfalarda ISO-8859-9 setine denk gelmektedir.

MySQL'de latin5 karakter seti, varsayılan karşılaştırma olarak latin5_turkish_ci karşılaştırmasını kullanıyor, tabloları yada veri tabanlarını oluştururken bunu ekstradan girmenize gerek yok ancak girmenizin zarardan çok faydası olacaktır.

Tablolarınızı oluştururken herzaman aşağıdaki gibi oluşturun, mesela latin5 karakter seti ve karşılaştırma latin5_turkish_ci için en doğru tablo oluşturmasını yapalım:

Kod:
CREATE TABLE tablo1 (
  id INT NOT nul* AUTO_INCREMENT PRIMARY KEY,
  name VARCHAR(50)
) CHARSET=latin5;
Bu tabloda karşılaştırma seçeneği girilmediği için varsayılan karşılaştırma; latin5_turkish_ci kullanır.

Şimdide latin5_bin karşılaştırması için doğru bir tablo oluşturalım;

Kod:
CREATE TABLE tablo1 (
  id INT NOT nul* AUTO_INCREMENT PRIMARY KEY,
  name VARCHAR(50)
) CHARSET=latin5 COLLATE=latin5_bin;
Bu tabloda COLLATE girdiğimiz için karşılaştırma değeri olarak latin5_bin değerini kullanacaktır.

En önemli kısım veri tabanı oluşturmada bitiyor.. eğer yukarıdaki sabit ayarlarla bundan sonraki oluşturulacak bütün tabloları latin5 ve karşılaştırması: latin5_turkish_ci tanımlamasını otomatik olarak kullanmasını sağlamak için, veri tabanını aşağıdaki gibi oluşturuyoruz (latin5_turkish_ci için örnek);

Kod:
CREATE DATABASE veritabanıadı CHARSET=latin5;
bu komutla veri tabanımızı oluşturduğumuzda, karşılaştırma değeri otomatik olarak latin5_turkish_ci kullanılacaktır.

Eğer tablolarda latin5_bin karşılaştırmasını kullanmak istiyorsak, onu ayrıca veri tabanını oluştururken tanımlıyoruz;

Kod:
CREATE DATABASE veritabanıadı CHARSET=latin5 COLLATE=latin5_bin;
Ancak sistem ayarları latin1 olarak ayarlı olan bir makinede, bu ayarları yapsanız bile bu sefer türkçe karakterlerin yerine sayfanızda soru işaretleri çıkacaktır '?' gibi.

Bununda çözümü çok basit, mysql bağlantısı yaptığınız sorgu koduna aşağıdaki eklentiyi yapmanız yeterli;

mysql_query("SET NAMES 'latin5'");

Böylece bağlantı yapılacak istemcinin karakter seti latin5 olarak tanımlanır ve karakterler doğru görüntülenir.

Yurtdışından hosting hizmeti alanlar, mysql karakter seti ayarları latin1 yada utf8 olan sunucularda, hosting hesabındaki mysql türkçe karakter seti ayarlarının doğru yapılandırılması:

not: bu işlemler sadece yeni oluşturulacak veritabanları ve tablolar içindir.

Farklı nedenlerden dolayı hosting hizmeti için yurtdışındaki firmaları tercih edebiliriz, bu firmalardaki serverların mysql karakter seti yapılandırmaları genellikle latin1 yada utf8 dir. Bu iki karakter seti türkçe karakterler için yanlış bir yapılandırmadır. Bu sebeple doğru yapılandırma ve türkçe karakterlerin hem sorunsuz hemde gelecekte benzer problemler yaşamamak için yurtdışından hosting hizmeti alan arkadaşlar aşağıdaki adımları takip etsinler:

Varsayılan olarak latin1 veritabanı karakter seti, karşılaştırması latin1_turkish_ci olarak ayarlanmış serverlar için, türkçe karakterlerin sorunsuz çalışabilmesi için, öncelikle panel kullanıyorsak cpanel,plesk yada benzeri paneller olur, herzamanki gibi veritabanımızı oluşturuyoruz.

Eğer veritabanı latin1 olarak oluşturuluyorsa, aşağıdaki sorgu kodunu phpmyadmin üzerinde çalıştırıp, oluşturduğumuz veritabanını utf8'e vede karşılaştırmasını utf8_turkish_ci olarak ayarlıyoruz:
ALTER DATABASE `veritabanı-adı` DEFAULT CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_turkish_ci
sorguyu girdikten sonra phpmyadmin data kısmına baktığınızda latin1 olarak oluşturulan veritabanının, utf8'e dönüştüğünü göreceksiniz. Tablolarınızı oluşturmaya başladığınızda ise karşılaştırmaların utf8_turkish_ci olarak ayarlandığını göreceksiniz, bu sebeple türkçe karakterler sorunsuz olarak bu veritabanında çalışacaktır. Tabiki sayfalarınızda charset UTF-8 olarak eklemeyi unutmayın.

Eğer varsayılan olarak mysql karakter seti utf8 vede karşılaştırması utf8_general_ci olarak ayarlanmış ise, istersek yukadaki sorgudaki gibi karşılaştırmayı utf8_turkish_ci olarak kullanabiliriz, türkçe karakterler sorunsuz çalışacaktır. İsteğe bağlı olarak aşağıdaki komutla veritabanını latin5 ve karşılaştırmasıda latin5_turkish_ci olarak ayarlayabiliriz:

ALTER DATABASE `veritabanı-adı` DEFAULT CHARACTER SET latin5 COLLATE latin5_turkish_ci
sorguyu çalıştırdıktan sonra veritabanının latin5'e dönüştüğünü göreceksiniz. Tablolarınızı oluşturduğunuzda ise karşılaştırmaların latin5_turkish_ci olarak ayarlandığını göreceksiniz. Bu şekilde kullandığınızda sayfalarınızda iso-8859-9 kullanmayı unutmayın.

Bir konuyu açıklığa kavuşturmak gerekirse; mysql karakter seti ayarları latin1 olarak ayarlanmış bir sunucuda veritabanı ve tablolarda latin5 kullandığımızda türkçe karakterlerin yerine soru işaretleri çıkacaktır örnek: => ? <= gibi. Ancak varsayılan olarak utf8 olarak ayarlanmış bir serverda latin5 karakter setini kullanabiliriz, türkçe karakterler sorunsuz çalışacaktır. Varsayılan latin1 olarak ayarlanmış bir sunucuda ise utf8 ve karşlaştırması uft8_turkish_ci kullanabiliriz, problemsiz şekilde çalışacaktır. Bu şekilde server ayarlarınıza göre en doğru karakter seti yapılandırmasını yapabilirsiniz. latin1 sunucuda latin5 kullanmak istediğimizde soru işaretleri ile karşılaşacağımızı söylemiştim, ancak latin5'te ısrar ederseniz isterseniz aşağıdaki sorguyu mysql bağlantı kısmına eklemeniz gerekiyor:
mysql_query("SET NAMES 'latin5'");
Yinede tavsiyem, bu işi sorgu koduyla halletmek yerine yukarıda anlattığım şekilde uyguladığınızda ekstradan kod v.b. eklemeden sağlıklı bir şekilde veritabanlarınızı oluşturabilir ve projelerinizi geliştirebilirsiniz.

not: bu işlemler sadece yeni oluşturulacak veritabanları ve tablolar içindir.


SERVER SAHİPLERİ:

Eğer kullanıdığız makine kendinize ait ve mysql 4.1.x türkçe ayarlarını düzgün yapmak istiyorsanız, aşağıdakileri uygulamalısınız:

Öncelikle mysql başlatma satırında şu şekilde değişiklik yapın: (etc/init.d/mysqld)

Kod:
/usr/bin/mysqld_safe  --defaults-file=/etc/my.cnf
--default-character-set=latin5 --pid-file="$mypidfile" >/dev/nul* 2>&1 &
Ardından my.cnf dosyanızı açın:

[mysqld] bölümüne init-connect="SET NAMES latin5" satırını ekleyin.

Ayrıca, [mysqld_safe] ve [client] bölümlerinede aşağıdaki eklemeleri yapın:

Kod:
default-character-set=latin5
default-collation=latin5_turkish_ci
değişiklikleri yapıp mysql sunucunuza reset atın ve değişikliklerin aktif olduğu göreceksiniz!

Not: show variables; sorgusunda çıkan system-character-set-UTF8 yazan yer kesinlikle değişmemektedir, bu mysqlnin 4.1.x serisiyle beraber değiştirilmez bir karakter seti olarak gelir.Evet böylelikle MySQL 4.1.x serisindeki karakter sorunlarını kökten çözmüş bulunmaktayız, hepinize faydalı olması dileğiyle..

Emeğe saygı için yayınlayacağız yerlerde bu başlığın linkini vermeyi unutmayın, duyarlı arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
 

zbahadir

Müptela Üye
Katılım
19 Mar 2006
Mesajlar
2,416
Beğeniler
0
Konum
Trabzon
#2
Buradan anladığım kadarıyla bu makaleyi kaynak göstererek yayınlayabiliyoruz.

nokie' Alıntı:
Merhaba ,
Emeğe saygı için yayınlayacağız yerlerde bu başlığın linkini vermeyi unutmayın, duyarlı arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Bu güzel bilgiler için çok teşekkürler.
 

aoguney

Yeni Üye
Katılım
6 Eki 2005
Mesajlar
0
Beğeniler
0
#3
nokie' Alıntı:
Kod:
mysqldump --default-character-set=latin5 -u veritabanı_kullanıcıadı -p veritabanıadı > /dizin/yedek.sql
Bu şekilde alınan yedeği yüklerken:

Kod:
mysql --default-character-set=latin5 -u veritabanı_kullanıcıadı -p veritabanıadı < /dizin/yedek.sql

Bu kodları nereye yazacağız?
 

nokie

Müptela Üye
Katılım
23 Mar 2005
Mesajlar
1,597
Beğeniler
8
Yaş
35
Konum
İzmir
#4
@zbahadir, kaynak gosterek yayinlayabilirsiniz maksat bu iskenceyi ceken arkadşlar faydalansinlar.

@aoguney, gosterdigin kodlar SSH/komut satirindan veri tabani yedek alinirken kullanilan komuttur, SSH yetkin varsa serverda o komutlardan faydalanabilirsin. Yoksa makine sahibine bas vurup ssh yetkisi actirabilirsin kendin icin yada senin icin o sekilde yedek almasini soyleyebilirsin.
 

nokie

Müptela Üye
Katılım
23 Mar 2005
Mesajlar
1,597
Beğeniler
8
Yaş
35
Konum
İzmir
#7
Bende Teşekkür Ederim php5 kullananlar ayrica mysql4.1.x serisine dahil mysqli modulunden faydalanabilir.
 

SLiM_BoY

Müptela Üye
Katılım
4 Ağu 2005
Mesajlar
2,325
Beğeniler
0
#9
Veritabanı ve tabloların karakter seti latin5_turkish_ci olmasına rağmen Türkçe karakterler ? olarak çıkıyor.Nerede sorun var acaba ?
 

nokie

Müptela Üye
Katılım
23 Mar 2005
Mesajlar
1,597
Beğeniler
8
Yaş
35
Konum
İzmir
#10
SLiM_BoY' Alıntı:
Veritabanı ve tabloların karakter seti latin5_turkish_ci olmasına rağmen Türkçe karakterler ? olarak çıkıyor.Nerede sorun var acaba ?
my.cnf dosyandaki [client] , [mysqld] bölümlerinde aşağıdakiler mevcutmu? :

Kod:
default-character-set=latin5
default-collation=latin5_turkish_ci
Ayrıca [mysqld] bölümünde aşağıdaki satırı ekledinmi? :

Kod:
init-connect='SET NAMES latin5'
Değişikliklerden sonra mysql sunucusuna reset attığında hala sorun devam ediyorsa:

show variables like '%latin5%'; komutunun çıktısını buraya gönderebilirmisin?

birde kullandığın mysql versiyonu ve bu sorunu ne yaptığında tekrarladığında yazabilirmisin? örnek: yedeği yükledikten sonramı, yoksa yeni oluşturulmuş bir veri tabanına veri girdiğindemi karakterler ? dönüşüyor.
 

SLiM_BoY

Müptela Üye
Katılım
4 Ağu 2005
Mesajlar
2,325
Beğeniler
0
#11
Sunucuda herhangi bir ayar yapmadım.Zaten bir türlü my.cnf nasıl düzenleyeceğimi bulamadım :)

cPanel'den yeni veritabanı oluşturdum.Daha sonra phpmyadmin'e girip işlemler bölümünden latin5_turkish_ci olarak değiştirdim ve yedeği yükledim.

Mysql 4.1.18 kullanıyorum.

show variables like '%latin5%'; çıktısı :

SQL sorgunuz başarıyla çalıştırılmıştır (Sorgu 0.0004 san sürdü)
SQL sorgusu:
SHOW VARIABLES LIKE '%latin5%';
 

nokie

Müptela Üye
Katılım
23 Mar 2005
Mesajlar
1,597
Beğeniler
8
Yaş
35
Konum
İzmir
#12
maalesef my.cnf dosyanı düzenlemen gerekiyor yani phpmyadmin'den karşılaştırma değiştirsen dahi sorun devam eder.

my.cnf dosyası genellikle /etc/my.cnf altında olur.

vi /etc/my.cnf

komutuyla düzenleme yapabilirsin. yada alışık olduğun herhangi bir text editörle (pico, nano vs.)

Düzenlemeyi ilk mesajda belirttiğim şekilde yaptıktan sonra mysql sunucuna reset attığında problemin çözüldüğünü göreceksin.

Bu arada sorgu çıktısını vermemiş?
 

SLiM_BoY

Müptela Üye
Katılım
4 Ağu 2005
Mesajlar
2,325
Beğeniler
0
#13
(etc/init.d/mysqld)

dosyasında değişiklik yap demişsin.Öyle bir dosya bulamadı benim ssh :)

Bir de, düzenleme yaptıktan sonra kaydetmek için ne yapmamız gerekiyor? Ve kaydetmeden çıkmamız için ?
 

nokie

Müptela Üye
Katılım
23 Mar 2005
Mesajlar
1,597
Beğeniler
8
Yaş
35
Konum
İzmir
#14
vi ile düzenleme yaptıysan, kaydetmek ve çıkmak için:

:wq

yazman yeterli ekranda. Pico ve nano için ctrl + x

mysql 4.1.x serisinin eski versiyonlarına göre başlangıç betiğindede karakter seti belirtilmesi sağlıklı oluyor, fakat seni kullandığın son sürümlerden olduğu için sadece my.cnf düzenlemesi yeterli. yani senin mysql versiyonunda etc/init.d/mysqld düzenlemesini es geçebilirsin.
 

SLiM_BoY

Müptela Üye
Katılım
4 Ağu 2005
Mesajlar
2,325
Beğeniler
0
#15
Yine olmadı :S

/etc/my.cnf düzenlemelerini yaptım ve kaydettim.Daha sonra mysql -u root -p komutuyla mysql'e bağlanmaya çalıştığımda

mysql: unknown variable 'default-collation=latin5_turkish_ci'

diye bir hata aldım.Eskiden bu Türkçe karakter hiç sorun olmazdı.Hayret bişi ya :(
 

SLiM_BoY

Müptela Üye
Katılım
4 Ağu 2005
Mesajlar
2,325
Beğeniler
0
#16
SLiM_BoY' Alıntı:
Yine olmadı :S

/etc/my.cnf düzenlemelerini yaptım ve kaydettim.Daha sonra mysql -u root -p komutuyla mysql'e bağlanmaya çalıştığımda

mysql: unknown variable 'default-collation=latin5_turkish_ci'

diye bir hata aldım.Eskiden bu Türkçe karakter hiç sorun olmazdı.Hayret bişi ya :(
Eklediğim default-collation=latin5_turkish_ci satırlarını kaldırdıktan sonra herhangi bir sorun kalmadı.

Teşekkürler nokie
 

IndexServers

Profesyonel Üye
Katılım
15 Ağu 2005
Mesajlar
977
Beğeniler
0
Yaş
35
Konum
IndexBilişim
#18
birde en kötüsü 4.0 da türkçe karakter sorunu yok ama Yeni CPanel versiyonlarında artık yok. 4.1 ve 5.0 var.eğer 5.0 yüklersen artık 4.1 de çıkmıyor.
 

nokie

Müptela Üye
Katılım
23 Mar 2005
Mesajlar
1,597
Beğeniler
8
Yaş
35
Konum
İzmir
#19
5.0x için bence çok erken, çoğu yazılım/script henüz düzgün çalışmıyor o seride.

şuan için 4.0x ve 4.1.x serisi dışına çıkmamaya çalışın, cpanel'in otomatik güncelleme sisteminide devre dışı bırakmanızı öneririm, sanırım siz istemeden upgrade ediyor bir sonraki stable sürüme.
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Üst