Neden Kripto?

Katılım
11 May 2018
Mesajlar
44
Beğeniler
0
#1
Geçtiğimiz yıl birçok kişinin hayatına yeni bir kavram ve yeni bir teknoloji girdi. Kripto paralar... Belki birçok forum üyesi daha önce bu teknolojiyi ve kavramı biliyordu fakat geçtiğimiz yıl yaşanan sert yükselişler ile popüler olan bu teknolojik yatırım araçları ve ödeme yöntemleri hayatımızda nasıl bir yer edinmeyi başardı? Gelecekte nakit paranın yerine geçebileceği bile düşünülen bu kripto para çeşitleri hayatımıza ne gibi yenilikler ve kolaylıklar kattı? İnsanlar neden kripto para tercih ediyor? İşte o nedenler ve o sebepler bu yazımızın konusu olacak. Başlıyoruz...- Kripto paranın tercih edilmesindeki ilk sebep kesinlikle yüksek kar marjlı bir yatırım aracı olmasıdır. Sadece geçtiğimiz yıl yatırımcısına ortalama %1000'lik bir kar marjı kazandıran Bitcoin, %3000'lik kar marjı kazandıran Ethereum gibi çeşitli örnekler mevcut.
- Kripto paraların tercih edilmesinde ve kullanılmasındaki bir diğer önemli etken ise anonim olmalarıdır. Her hangi bir merkez olmaması, cüzdan bilgilerini kimseye vermemek koşulu ile tamamen anonim olması gibi çeşitli nedenler dolayısı ile kripto para kullanımı oldukça artmış durumda. (Merkezsiz kripto paralar için geçerlidir.)
- Düşük komisyon ücretleri ile anlık ve dünyanın her bölgesine para gönderme olanağının olması da bir diğer güçlü sebep olarak gösterilebilir. Bankalar ile kıyaslama yapacak olursak yapılan SWIFT işlemleri günlerce uzun sürerken Bitcoin veya diğer kripto para çeşitleri ile yapılan tüm işlemler işlem komisyonuna bağlı olarak 1 saniye ile 1 saat gibi kısa süreler arasında değişiyor.- Cüzdan derdi, seri numarası yırtılmış derdi yok. Nakit parada yaşanabilecek tüm problemler ortadan kolayca kalkıyor. Para yırtılması, paranın ıslanması veya banknot yıpranması gibi çeşitli sıkıntılar hiçbir şekilde kripto paralarda görülemez.
- Yüksek güvenlik önlemleri alınan cüzdan hizmetleri de mevcut olduğundan dolayıdır ki internet bankacılığından bile daha güvenli olarak bilinmektedir.
- Günümüzde mevcut onlarca borsa olmasından dolayıdır ki kripto paralara erişmek artık çok kolay. Yani her hangi bir yatırım yapmak için veya ödeme almak/yapmak için hiçbir zorluk ile karşılaşılmıyor.Bu yazımda belirtmiş olduğum sebepler kripto para tercih etmek için sadece belirli sebep ve nedenlerdir. Çok daha fazla sebep ve neden yazılabileceği gibi bu paraların olumsuz kullanım yönleri de vardır. Bir sonraki yazı başlığımda ise bu olumsuz etkenlere değinmeyi düşünüyorum. Sizinde eklemek istedikleriniz var ise yorum ile belirtmekten çekinmeyin arkadaşlar.
kaynak
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 1)

Üst