etil alkol rp satın al
chat eczaonline.com okey oyna gaziantep web tasarım

İpucu Ölüm fotoğrafçılığı nedir ?

ŞeMSi

Empatik
Moderatör
Onaylı Üye
Katılım
2 Haz 2016
Mesajlar
788
Beğeniler
107
Konum
Hatay
#1
Türkiye'de çok bilinmeyen , gerçek hayatta çok da uygulaması olmayan bir sanattır ölüm fotoğrafçılığı . Daha çok Avrupa'da uygulaması bulunan bu sanatın nasıl başladığına bir göz atalım.

Victoria'nın hayatı ölümle doluydu. Difteri, tifüs ve kolera gibi salgınlar ülkeyi perişan etmişti. 1861'den itibaren üzgün Kraliçe yas tutmaya başladı.

Memento mori'nin bibloları, kelimenin tam anlamıyla "ölmek zorunda olduğunu hatırla" anlamına gelen, çok çeşitli biçimlerde çalışmalardı.Viktorya döneminden çok önce de bu sanat vardı aslında.Fotoğraf çekerken verilen pozlar, hareketlerin yetersizliğinden dolayı ölülerin hafif bulanık yaşamdan daha keskin göründüğü anlamına geliyordu.
Image caption Fotoğraf stüdyoları Mori hatırasına bir resim çeker. daha sonra bu resmi arkadaşlarına ve akrabalarına vermesi için kağıda basar.ANN LONGMORE-ETHERİDGE KOLEKSİYONU

Bazı durumlarda, gözler resimden sonra fotoğrafta boyanır. Bu durum da ölen kişinin daha canlı görünmesini sağlardı (solda)
Ölülerden kesilen kıllar dolaplara ve halkalara yerleştirilmiş ve takılmış, balmumu içinde ölüm maskeleri oluşturulmuş, resimlerde ve heykellerde ölüm imgeleri ve sembolleri ortaya çıkmıştır.

Ancak 1800'lerin ortalarında fotoğrafçılık giderek daha popüler hale geldi ve oldukça kazançlıydı. Memento mori fotoğraf çekimine yeni trend kazandırmıştı.

Fotoğrafçılığın ilk başarılı şekli olan daguerreotype , cilalı gümüş üzerine küçük, çok ayrıntılı bir resim yapar. Pahalı ve lükstü, ancak daha önce birinin görüntüsünü kalıcı olarak korumanın tek yolu olan, boyanmış bir portre yapmak kadar pahalı değildi.

Fotoğrafçıların sayısı arttıkça, daguerreotype'lerin maliyeti düştü. 1850'lerde gümüş yerine ince metal, cam veya kağıt kullanılması gibi daha az maliyetli prosedürler uygulanmıştır.Bazı durumlarda, ikiz bebeklerden birisi ölürse, ölen ikiz çiçeklerle süsülenip diğer kardeiyle fotoğrafı çekilirdi.
ANN LONGMORE-ETHERİDGE KOLEKSİYONU

İki kız ölü anneleriyle poz verirken. Bir baba yas tutarken. Victoria küçük ölü kızla poz verirken.Bütün bir ev halkı bir kedi de dahil olmak üzere, yerde uyuyormuş gibi duran ölü bir çocuğun etrafında toplandı.
Ölüm portresi giderek daha popüler hale geldi. Viktorya dönemi kreşleri kızamık, difteri, kızıl, kızamıkçık vb. hastalıklardan çok ölenler oluyordu.

Genellikle bu dönemlerde, ailelerin fotoğrafını çektirdiği nadir di ve ilk kez böyle oluyordu. Sevimli bir çocuğun daimi hatırası için son şanstı.

Ancak sağlık hizmetleri çocukların yaşam beklentilerini arttırırken ölüm fotoğrafçılığına olan talep azaldı.

Anlık görüntülerin ortaya çıkışı, çoğu ailenin fotoğrafını çekeceği gibi, sanat için de ölüm fotoğrafçılığını popülerleştirdi.

Şimdi, erkeklerin, kadınların ve çocukların çok kısa bir süre önce sevilen birinin hatırasını korumak için kederlerini içeren, resimler o anı yaşatmaya devam ediyor.
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet Forum canlı bahis sohbet - - chat
Üst