etil alkol rp satın al
chat ege.net

Online Forum Sitesi Nedir?

teknosayfam

Onaylı Üye
Katılım
22 Eyl 2017
Mesajlar
407
Beğeniler
89
Konum
Kahramanmaraş
#1
Online forum, ilgili üyelerin belirli bir kapsamdaki ilgili herhangi bir konuyu tartışabilecekleri bir tür online tartışma panosudur. Kullanıcılar çeşitli kategorilerde gruplandırılabilir ve her kullanıcı grubu için farklı kurallar tanımlanabilir. Normalde kayıtsız kullanıcılar forumlara gönderi yapamaz ve yazılara yorumda bulunamaz.

Forum,kullanıcıların hem içerik paylaşabilecekleri hem de tartışma konusu başlatabilecekleri bir bülten tahtasıdır. Ayrıca en önemli yönü de takıldığınız noktalarda soru başlığı açarak ücretsiz yardım talebinde bulunabilmesidir.

Forum Sitesinin Yapısı

  • Forum birçok kategoriye ayrılmıştır ve her kategoride birçok alt forum bulunabilir.
  • Alt forumlarda ayrıca ek alt forum da olabilir.
  • Konular veya alt kategoriler, üyelerin içeriklerini yayınlayabildikleri yerdir.
  • Konuların gösterimi, cevaplamayı gösteren yuvalanmış mesajlar veya en yeniden en eskiye doğru başlayan düz yazılar olarak gösterecek şekilde özelleştirilebilir.
  • Gönderi son unsurdur, ancak bunlar esas olarak forumun içeriğidir. Kullanıcılar düşüncelerini bir editörde ifade edebilir ve bir konuya gönderebilirler. Normalde gönderi, forum üyelerini doğrudan kullanıcıyla iletişim kurabilmesi için gönderen kullanıcının tüm ayrıntılarını gösterir.


Forum Sitesinin Yapısı
Forumda Kullanıcı Grubu Sınıflandırması
Forumun en büyük avantajı, kullanıcının, kullanıcı gruplarına göre işlem yapma becerisinin kontrolüdür.  • Kullanıcı grupları Yönetici, Moderatör, Kayıtlı kullanıcılar ve Misafir gibi oluşturulur. Kayıtlı kullanıcılar, forum sahibinin isteğine göre premium kullanıcı ve ücretsiz kullanıcı olarak sınıflandırılabilir.
  • Her kullanıcı grubu için ayrıcalıklar tanımlanır, örneğin konuk bir kullanıcı yalnızca konuları görüntüleyebilir ve içeriğini foruma gönderemez.
  • Her kullanıcı, kullanıcı grubundan birine sınıflandırılır ve o grubun yetkileri tarafından otomatik kontrol edilir.
  • Aynı kişi bir forumda birden fazla sorumluluk alabilir ve örnek bir sorumluluk çizelgesi aşağıda gösterildiği gibi olabilir:


Forumda Kullanıcı Grubu Sınıflandırması

Örnek Forum

iyinet forum.png
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet
Üst