etil alkol rp satın al
chat eczaonline.com

Opera 12 Alfa : WebGL içeren Donanım Hızlandırma

kuzgun

Moderatör
Onaylı Üye
Katılım
19 Tem 2008
Mesajlar
12,403
Beğeniler
242
#1
Up North Web ardından Opera hız kesmeden yenilikleri kullanıcıları ile paylaşıyor. Bugünkü yenilik Donanımsal Hızlandırma.

Hatırlarsanız Opera 12‘nin geçen ayki haftalık derlemelerinde iki büyük başlıca özellik eklemişti. Bunlar daha verimli bir hafıza kullanımı ve tam bir ECMAScript 5.1 desteğiydi. Bugün ise birkaç gün önce UNW kapsamında Opera 12 ile beraber geleceği duyurulan ,büyük bir teknoloji adımı olarak lanse edilen, WebGL içeren Donanımsal Hızlandırmaya ilişkin ilk derleme yayınlandı.WebGL ve Donanımsal Hızlandırmaya ilişkin detaylı bilgileri ilerleyen gündlerde elbet vereceğiz fakat şu WebGL’e ilişkin denemeler yapmak için HTML5 ile geliştirilen Emberwind‘i deneyebilirsiniz. Tabii elbette Formula1 ve Don’t click gibi farklı bağlantıları da deneyebilirsiniz.
Bu uygulamalara erişebilmeniz donanımınızın grafik işlemcisine bağlı olarak değişecektir.


Yine bunun yanı sıra Opera, Donanımsal Hızlandırma konusunda kullanıcılarına en iyi gezinimi/performansı sunmayı hedeflemektedir. Fakat Opera’daki bu yeni donanımsal hızlandırma bakış açısı, bir web sayfasındaki sadece tek bir elementi değil (örn. canvas) tüm görünümü GPU kullanarak yeniden şekillendirerek sağlıyor. Bu da aynı zamanda CPU üzerindeki yükü de belirgin bir oranda azaltmış olacak ve sayfaların yorumlanmasında bir hızlandırma sağlayacak. Yine aynı zamanda güncel olmayan sürücüler barındıran sistemlerde, VEGA ile beraber bunlardan kaynaklı sorunlarda da büyük oranda optimize edilmiş olacak.


Bu sürümle yayınlanan donanımsal hızlandırma şu an henüz alfa aşamasındadır ve sadece OpenGL kullanmaktadır. Nasıl çalışacağına ilişkin detaylı bilgi için buradaki yazıyı inceleyin. Bu sürüm şu an modern grafik kartlarıyla gayet güzel bir şekilde çalışmaktadır. Gelecek sürümlerde ise DirectX desteği ve çok daha fazla grafik kartı desteği de eklenecektir.Bir diğer yenilik de Opera’yı çok daha kolay saydamlaştırabileceğiniz ve çok daha güzel bir görünüme kavuşturabileceğiniz yeni Opera temaları… Detaylı bilgi için haberimizi okuyunuz.
Yeni Opera 12 Alfa‘yı incelemek için tıklayın ve elbette biraz da eğlenin…


http://www.operaturkiye.net/opera-12-alfa-webgl-iceren-donanim-hizlandirma/
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet Forum canlı bahis sohbet - - chat
Üst