Php Sürüm Eklentisi

Katılım
15 Nis 2018
Mesajlar
16
Beğeniler
0
#1
Arkadaşlar bi scripte sürüm ekleyeceğimde yani wordpress deki gibi. Yeni sürüm çıktığında güncelleme falan olucak. Bu konu ile alakalı makaleler için google a ne yazmam gerek ?
 

kodmanyagha

Üyeliği durduruldu
Katılım
27 Ocak 2008
Mesajlar
102
Beğeniler
0
Konum
İzmir
#2
Öncelikle veritabanı için "migration" kavramını araştırmanı tavsiye ederim. Onun haricinde sürüm güncelleme demek sadece dosya ve klasörlerin silinip yenileriyle değiştirilmesi demektir. Tabiki burada silme işleminin dikkatli yapılması gerekir. Örneğin eskiden app/main.php diye bir dosyan vardı ve bunu yeni versiyonda app/maincontroller.php diye değiştirdin diyelim. buradaki main.php'yi silmen lazım ve yeni maincontroller.php dosyasını buraya yapıştırman lazım. silme işlemi yaparken yapacağın ufak bir hata komple herşeyin uçmasına sebep olacaktır. O yüzden bunu defalarca test edip versiyon yükseltme işlemini hatasız yaptırman lazım. Dediğim gibi versiyon yükseltme sadece eski dosyaların silinip yerine yeni dosyaların kopyalanması demektir. Silmeyle ilgili kötü günler yaşamıştım o yüzden iyice test etmelisin. Bir keresinde rm -rf /etc yazıp entera basmıştım :'(

otomatik versiyon yükseltme mantığı biraz karışık. bu konuyla ilgili bir makale yazacağım ama şimdilik senin işini görmesi açısından şu linkleri inceleyebilirsin:
https://stackoverflow.com/questions/39326533/php-auto-update-script-files
https://github.com/VisualAppeal/PHP-Auto-Update
https://www.sitepoint.com/community/t/automatic-upgrade-script/5228

ingilizce seviyen yeterli olmazsa forumu takip et ben makale yazdığımad onu inceleyebilirsin.
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Üst