Seagate disklerde virüs alarmı

tiva

Müptela Üye
Katılım
20 Eyl 2003
Mesajlar
2,748
Beğeniler
4
#1
Seagate, Eylül ayının sonuna doğru sözleşmeli üretici firmalarından biri tarafından perakende ürünlerinden birinin içine virüs yüklenmiş olduğunu fark ederek, söz konusu üretim hattını derhal durdurduğunu açıkladı. Tesisten çıkacak tüm disklerin virüssüz olduğu onaylanana kadar bu tesisi karantina altına alan Seagate, depodaki ve tüketiciye ulaşan ürünlerdeki virüsü diskten veya tutunduğu her türlü sistemden arındırmak için çözüm de sağladığını bildirdi.

Ürünün piyasadan geri çekimi söz konusu olmayıp, virüslü disk satın aldığından süphelenen tüketicilere yol göstermek amacıyla aşağıdaki linkin oluşturulduğu ve uyumlu yazılım uygulamaları listesinin yanı sıra Kaspersky Anti-Virus 7.0'ın Maxtor kullanıcılarına bedelsiz sunulduğu duyuruldu.

http://www.seagate.com/www/en-us/support/downloads/personal_storage/ps3200-sw

Maxtor Basics 3200 disklerinin içine yerleştirilen virüs hakkındaki araştırmalar, bunun sadece oyun parolalarına tehdit oluşturduğunu ve desteklenen anti-virüs yazılım uygulamalarıyla bir virüs taramasının veya Kaspersky v.7.0 kullanımının, diski ve tutunduğu her türlü sistemi virüsten temizlediğini ortaya çıkardı. Ayrıca, virüsün MP3'leri de sildiği yönündeki değerlendirmeler de ufak bir hata payı olsa da, doğru olmadığı saptandı. Kaspersky Labs'ın kuşkusu MP3'lerin virüs tarafından silindiği yönünde olsa da testler bunun tersini kanıtladı.

SEAGATE CEPHESİNDEN MADDE MADDE AÇIKLAMA

• Seagate olaya derhal müdahele ederek sözleşmeli tesisten çıkan tüm ürünlerin sevkiyatını durdurdu. Şu an tesisten çıkan tüm ürünler temiz.

• Piyasadaki Maxtor Basic 3200 diskleri, Seagate.com adresindeki önerilen anti-virüs yazılımlarıyla taranabiliyor ve arındırılabiliyor.

• Kullanıcının sisteminde önerilen anti-virüs yazılım uygulamalarından birinin yüklü olmaması durumunda, Kaspersky; web sitesi aracılığıyla 60 gün süreyle Kaspersky anti-virüs yazılımının ücretsiz kullanımını Seagate tüketicilerine sunuyor. Kaspersky anti-virüs yazılımının ücretsiz deneme versiyonu virüsü tanımlayabiliyor ve kaldırabiliyor.

• Seagate, Maxtor Basics ürünündeki kök dizinin ve sistem dosyalarının içinde herhangi bir dosya olmaması için test yazılımını güncelledi. Maxtor Basics ürün grubu, içine herhangi bir yazılım yüklenmemiş olarak satılıyor.

• Test PC'lerine erişim sadece yetkili kullanıcılarla sınırlı durumda ve Maxtor Basics test işlemi her bir ürünü 3 ayrı anti-virüs yazılım uygulamasından geçirecek şekilde güncellendi (Norton, McAfee, Kaspersky Lab).

• Seagate üretim tesislerinde herhangi bir virüs durumunda veya virüs bulaşmış ünitelerin tamamen temizlendiğinden emin olana kadar süren karantina durumlarında, Kalite Mühendislerini bilgilendiren yeni bir tedbiri de hayata geçirdi.

• Sözleşmeli üretici şirketin iç soruşturması sürüyor.

• Seagate, bu durumun müşterilerine vermiş olabileceği her türlü rahatsızlıktan dolayı özür diledi.
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Üst