Site içeriğinize göre reklam vermeniz gereken yerler - Doğru kitle hangisi olacaktır?

Katılım
2 Şub 2011
Mesajlar
2,295
Beğeniler
70
Konum
İstanbul
Eski Rumuz
ByLacoste
#1
Merhaba arkadaşlar,

Reklam verenlerin belkide en büyük sorunlarından birisi hitap ettikleri kitlenin doğru olup olmamasıdır.

Doğru kitle neden önemlidir?
Reklam verirken hitap ettiğiniz kitle; geri dönüşler açısından önemlidir. Örneğin sağlık sitesini gidipte bir oyun sitesinde tanıttığınızda dönüş olsa bile olumlu olmayacaktır. Hit olarak belki ama üyelik vs. açısından olumlu bir dönüş tam olarak sağlanmış olmayacaktır. Vermek istediğiniz mesajın ulaştığı yerde önemlidir. Örneğin son zamanlarda çok konuşulan internet yasaları olayını bir çocuk sitesinde reklam etmeniz sizlere pek birşey kazandırmaz. Ama webmaster siteleri veya bloglar daha etkin bir dönüşe olanak sağlayacaktır.

Sitenizin içeriğinin tanıtımına veya mesajın verilmesi açısından kitleler ;

Sağlık siteleri
İçerik olarak sağlık ve tıbbi konuları ele alan blog, forum, sözlük siteleri için en doğru olabilecek alanlar şöyledir.
-Sağlık konusunu ele alan sitelerin reklam sisteminde biraz daha üst yaşlara hitap etmek gerekmektedir. Çünkü sağlık konusunu bir çocuğa veya bir gence anlatmak o kadarda doğru olmaz. Elbet bazı istisnalar vardır. Örneğin bir estetik sitesiyseniz ve bu konuda hizmet ve bilgi veriyorsanız yaş sınırınız biraz daha azabilir gençlere hitap etmek için genel forumları tercih edebilirsiniz. Ama önce bahsettiğimiz tarzda bir sağlık sitesiyseniz daha çok o alana yönelebilecek ve içeriğinize ilgi duyabilecek kişileri hedef almanız gerekebilir. Bu yüzden genellikle ev hanımlarının veya çalışan kişilerinde arada pratik tarifler aramak için girdiği yemek tarifi siteleri cazip bir reklam fırsatı olabilir.

Oyun parası/Bot satış siteleri
İçerik olarak genelde satış işleriyle uğraşıyor ve online oyunlarda kredi ve oyun parası yada item, char gibi şeyler satıyorsanız doğru olabilecek alanlar şöyledir.
-Bu sefer hitap edeceğiniz kesim daha alt yaş grubu olacaktır. Oyun oynayan kesimde her ne kadar büyük yaştaki kişilerde olsa kitlenin çocuklar olması doğru olacaktır. Bu yüzden çocukların tercih ettiği sitelerde reklam vermek sizlere avantaj sağlayacaktır. Sadece oyun parası veya kupon satıyorsanız tercih etmeniz gereken siteler genelde yine online oyunların hile veya resmi olmayan destek siteleri olabilir. Neden resmi olmayan konusuna gelince genelde bir oyun parası söz konusuysa ve kupon değilse yasadışı oluyor. Bu sebeple resmi sitelerde reklam yapılamayacaktır. Fakat para ve kupon dışında item ve char gibi maliyeti yüksek şeyler satıyorsanız tercih edeceğiniz sitelerdeki yaş ortalamasıda artacaktır. Çünkü küçük yaştaki oyuncuların her ne kadar cash,yang gibi şeyler alacak kadar paraları olsada güvenip char yada item alanların sayısı yok denecek kadar az. Bu yüzden reklam dışında oyun forumlarında yine hile forumlarında yapacağınız reklam ve tanıtım size artı olarak dönecektir.

Kişisel veya teknolojik,kültürel vb. Blog siteleri
Kişisel olarak günlük tarzı yazılan veya teknolojik kültürel bilimsel makaleler yayınlayan blog tarzı siteler için doğru alanlar.
-Blog sitelerinde genellikle özgün içerik bulunması önemlidir. Öncelikle özgün içerik yayınlayan bir blogsanız yine özgün içerik yayınlayan bir başka siteye reklam verebilirsiniz veya link takas yoluna gidebilirsiniz. Tekil hit bakımından yüksek blog sitelerinine ek olarak webmaster forumlarında tanıtım yazılarınız veya vermiş olacağınız reklamlarda yine doğru seçenektir. Teknolojik bloglarda genellikle pcnet,chip gibi sitelerde makale yazıp kaynak göstermek, haber paylaşmak ve yine kaynak olarak sitenizi göstermek yada bu tarz sitelerle anlaşıp reklam vermek yararınıza olacaktır. Yine diğer turizm vb blog siteleride bu yollardan kendilerine yakın siteleri tercih edip söylediklerimi uygulayabilir.

Forum siteleri
İçerik olarak genel paylaşım,oyun, teknoloji, destek veya spor vb. tarzda paylaşım yapan forumlar için doğru olabilecek tercihler.
-Bir forum sitesiyseniz başta kullandığınız sisteme uygun bir seo kullanarak arama motorlarında yerinizi almanız gerekir. Biraz index yaptıktan sonra reklam yapmak istediğinizde tercihiniz aynı kategorideki forumlar olabilir. Bir oyun forumunda bir oyun forumu tanıtımı/reklamı yapmak ne kadar doğrudur bilinmez ama reklamın içeriğine görede durum değişebilir. O forumda olmayıp sizin forumunuzda olduğunu savunduğunuzun şeyleri reklama koyduğunuz takdirde ilgi çekebilir. Oyun forumları Oyun parası satış sitelerinin onları tercih ettiği gibi bu tarz siteleride tercih edebilir fakat pek tavsiye etmiyorum. Çünkü oyun parası satış sitelerindeki genel amaç ürün almak veya satmaktır. Bunun dışında reklam pek yer almaz ve reklamada kampanya dışında itibar gösterilmez.

Spor,yasakpara siteleri
İçerik olarak spor, iddia tarzı konuları ele alan sitelerin yapması gerekenler şu şekilde olacaktır.
-Spor siteleri genel olarak haber scriptleri üzerine kurulur ve bu tarz sitelerde reklamlar yasakpara sitelerinin vermiş olduğu reklamlardır. yasakpara siteleri spor sitelerine verecekleri reklamlarla veya sağlayacakları sponsorluklarla hit elde edebilirler. Spor siteleri ise özgün içerik paylaşarak ve gündemide yakından takip ederek hit kazanabileceği gibi spor forum,yasakpara tarzı sitelerde yapacakları reklamlarla da hit elde edebilirler.

Alışveriş siteleri
Online alışveriş yapılmasına imkan sağlayan sitelerdir veya vitrin olarak kullanılırlar.
-Türkiye'de örneğine sık rastlanır sitelerdir. Gittigidiyor sahibinden ve bu tarz diğer sitelerin yapması gereken reklam türü daha çok google'a reklam verip doğru alanları belirlemektir. Daha çok bir kitleye ulaşmak adına tekil reklamlar pek tercih edilmeyebilir. Alışveriş sitesi işine yeni başlayanlar başta tabiki tek tek reklam alıp vermeyi deneyebilirler. Genel olarak reklam vermeleri gereken yerler yaş olarak büyüklere hitap eden yerlerdir. Örneğin yemek siteleri, bloglar, forumlar tercih edilebilir. Bir diğer satış yolu olarakda yine webmaster forumlarını tercih edip satış yapabilirler.

Moda,Gelinlik siteleri
Genel olarak gündemdeki kıyafetleri,takıları ele alan sitelerdir ve satışta yapabilirler.
-Moda siteleri genel olarak elbette bayanları ilgilendirir. Bu tarz sitelerin yine alışveriş siteleri gibi uygun alanlara ve yetişkinlere hitap eden siteleri tercih etmeleri gerekebilir. Genel olarak kitle bayan olacağından diğer moda sitelerinde veya bayan alışveriş sitelerinde reklam yayınlayabilirler. Gelinlik siteleri ise daha çok arkadaşlık sitelerinde reklam verip fırsatları kaçırmamış olacaklardır. Çünkü arkadaşlık sitelerinin sonu elbette bir yerden sonra evliliğe çıkmakta ve günümüzde bolca örneği görülmektedir. Tak takıştır siteleride moda siteleri gibi belli alanlara ve alanlarındaki diğer sitelere reklam verebilirler. Bunun dışında sosyal ağlarda tanıtım yaparak bolca hit ve kazanç elde edebilirler.

Fırsat siteleri
Günün fırsatı,şehirlerde ucuzluk tarzı içerikleriyle bol hit elde edebilen sitelerdir.
-Fırsat siteleri genel olarak şehir fırsatları, günün yemeği, günün indirimi tarzı sitelerdir. Yine hitap edilen kitlenin büyük olması gerekir. Bu yüzden yine adsense reklamları işe yarayacaktır. Bol hit alabilmeniz için tabiki fırsatları takip etmeniz ve gerektiğinde firmalarla anlaşmanız gerekebilir. Bu tarz sitelerin hitap ettiği kitlenin yaş ortalamasıda büyük olacaktır. Bununla birlikte özel günlerde (anneler,babalar günü) yetişkinlere hitap eden sitelerde tercih edilebilir. Fırsat sitelerinin reklam verebileceği bir diğer alansa moda siteleri olacaktır. Genel olarak fırsatları takip edenler yeni evlenenler ve evlenmeye hazırlananlardır. Bu yüzden bu tarz sitelerde bol kazanç ve hit sağlayacaktır.

Bilgisayar oyunu siteleri
Günümüzde metin2,silkroad gibi örneğine sık rastlanan oyunlardır.
-Genelde online oldukları için oldukça tercih edilmektedir. Bu tarz sistemler genellikle adsense tercih etsede bu işi bireysel yapanlar reklamlarını oyun,hile sitelerinde forumlarında veya bloglarında paylaşırlarsa bol hit kazanç elde edeceklerdir.

Oyuncak siteleri
Popüler oyuncakları satanlar veya bu işlerle koleksiyon olarak uğraşanlar.
-Ülkemizde genellikle çocukların tercih ettiği şeylerden vazgeçilmez olanı oyuncaklardır. Bu oyuncakları internet üzerinden satan sitelerin tercih etmesi gereken siteler flash veya 3d oyun siteleridir. Günlük aldıkları hitler göz ardı edilemeyecek derecede olan bu tarz sitelere verilen oyuncak satış reklamları cazip olacaktır. Bunun dışında koleksiyon olarak oyuncaklarla uğraşanlarda daha çok yetişkinlerdir. Bu yüzden oyun forumları ve blogları tekrar tercih edilebilir. Fakat ülkemizde örneği az olacağından pekde tavsiye etmiyorum.

Film,dizi siteleri
Yayınlanması yasak olan filmleri veya dizileri yayınlayan sitelerin yapması gereken reklam türleri.
-Film ve dizi sitelerinin hitap ettiği kesim genellikle yetişkinler olacaktır. Bu yüzden forum siteleri tercih edilebilir. Aynı şekilde hitli blog siteleride tercihler arasında yer alabilir. Bunun dışında diziler içinse kaçırdığı bölümleri izlemek isteyen kişiler genellikle arama motorlarından tarih yazarak arayacaktır. Bunları göz önünde bulundurararak hitli bloglarda veya forumlarda tanıtım yazısı yazdırabilirsiniz. Haricinde bayanların tercih ettiği tak takıştır,moda siteleri veya yemek tarifi siteleride tercihiniz olabilir.

Abzürt siteler
18 yaş ve üzeri içerikleri ile genelde reklam alanı pek geniş olmayan sitelerdir.
-Abs sitelerin hitap etmek istediği ve hit almak istediği kesim genellikle büyükler olacağından w.arez içerik paylaşan patlat gibi siteler ve security siteleri ve forumları tercih edilebilir. Bunun haricinde arkadaşlık siteleri ve video sitelerinde sıcak videolar kısmına ekleyebilecekleri videolardan bir kısmına devamını izlemek için sitemizi ziyaret edin diyebilirler.

Video siteleri
Video upload veya yayını yapan sitelerdir.
-Ziyaretçileri küçük olabileceği gibi büyükde olabilen sitelerdir. Bu tarz siteler bloglara ve forum sitelerine reklam verebilirler. Ama genellikle upload yapılacağı için videoların sitelerde yayınlanması ile zaten reklam yapmış olacaklardır. Anahtar kelime kullanımı çok önemlidir.

Arkadaşlık siteleri
Tanışmak ve kaynaşmak amaçlı kurulmuş sitelerdir.
-Son zamanlarda sosyal ağların etkisiyle itibar kaybetmiş siteler olmasına rağmen örneklerini görüyoruz. Bu tarz siteler genellikle yetişkin ve genç kesime hitap edecektir. Bu yüzden video ve film sitelerine videoların üzerlerine verecekleri reklamlar iyi olabilir. Belli bir kesime hitap eden arkadaşlık sitelerinin (örneğin izmirliler için)izmir üzerinden tanıtım yapan veya yöreyi tanıtan sitelerde,bloglarda veya gençlik sitelerinde yapacakları reklamlar sitenin getirisi ve geleceği açısından iyi olabilir.Cidden yazarken çok yoruldum. En uygun yerleri seçmeye çalıştım. Doğru seçimler için yönlendirmeye çalıştım. Umarım beğenirsiniz ve başarılı bir makale olmuştur. Tam olarak 1.5 saatte belirli kategorilerdeki siteleri tek tek ziyaret edip yazdığım bir yazı oldu. Hatalar varsa veya eklenmesini istediğiniz birşey varsa belirtirseniz sevinirim.

Kaynak olarak : İyinet Webmaster Forumu
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Katılım
2 Şub 2011
Mesajlar
2,295
Beğeniler
70
Konum
İstanbul
Eski Rumuz
ByLacoste
#3
Hocam bir önceki cümleyi okudunuz mu acaba
kasteddiğim şey oyun parası satan sitelere vereceğiniz reklamların pek verimli olmayacağıdır.
. Oyun forumları Oyun parası satış sitelerinin onları tercih ettiği gibi bu tarz siteleride tercih edebilir fakat pek tavsiye etmiyorum. Çünkü oyun parası satış sitelerindeki genel amaç ürün almak veya satmaktır. Bunun dışında reklam pek yer almaz ve reklamada kampanya dışında itibar gösterilmez.
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Üst