Ssd Nedir ? Acaba Gerçekten Ne Demek Biliyormuyuz?

1sevda

Profesyonel Üye
İYİNET Üyesi
Katılım
25 Nis 2011
Mesajlar
310
Beğeniler
1
Yaş
31
Konum
Tekirdag
#1
Bir Çok Yerde Görüyoruz Bu Ssd yi Yok Ssd Hosting Yok Ssd Pc gibi Peki Nedir Bu Ssd? Ne Demektir Acaba Gerçekten Biliyormuyuz Artıları Neler eksileri Neler Bunlarında Farkında mıyız ?
Buyrun Ayrıntıları İle Ssd Nedir Ögrenelim.

[M]http://www.youtube.com/watch?v=R70dlofaj7s&feature=youtu.be[/M]

Ssd (Solid State Disk) nedir?

Teknolojinin gelişimiyle birlikte bilgisayarlar ve bilgisayar donanımlarıda sürekli gelişmektedir. Sabit disklerde bu gelişmelerden nasibini almaktadırlar. Uzun zamandan beri masaüstü bilgisayar'da harddiskler kapasite olarak devamlı gelişmekteydi. Firmaların TB (Terabayt) yarışı neticesinde sabit diskler'in kapasiteleri devamlı olarak arttı. Klasik sabit disklerin çalışma mantığının geliştirilmesine ihtiyaç vardı. Benzer şekilde sunucu diskleri olan Scsi disklerinde geliştirilmesi gerekliydi. Öyle bir şey geliştiril diki ister masaüstü isterse sunucu platform'u olsun 2 tarafta da kullanılabilmeli ve ayrıca performans olarak sabit diskleri geri bırakmalıydı. İşte tam bu noktada Ssd (Solid state disk)'ler hayatımıza girmiş oldular. Solid state disk kısaca ssd'ler "katı durum diski" anlamına gelmektedir ssd
Ssd (Solid State Disk)'ler nasıl çalışırlar?

Geleneksel hard disklerde veriler, plakaların üzerindeki sektörlerde tutulurlar. Bu plakalar hard disk içerisindeki motorlar ile döndürülür ve okuma / yazma kafası tarafından okunurlar. SSD'lerde ise veriler NAND flash yongalarda saklanır. SSD'lerin içerisindeki bellek yongaları, tıpkı bilgisayarlarımızdaki RAM'ler gibi hızlı çalışırlar.
Ssd (Solid State Disk)'in avantajları nelerdir?

1- Bilgisayarınız daha hızlı açılır.

2- Aşırı düşük okuma ve yazma gecikme süreleri.

3- Daha hızlı rastgele erişim süresi.

4- Düşük güç tüketimi ve ısı üretimi.

5- Daha iyi mekanik güvenilirlik.

6- Daha kararlı performans

7- Disk birleştirmeye gereksinim duymaz.

8- Daha küçük boyut ve daha hafif

9- Dosyalara erişim hızı çok yüksek.

10- Oyun ve uygulamalarda daha fazla performans
Ssd (Solid State Disk)'in dezavantajları nelerdir?

1- Ssd (Solid State Disk)'ler şimdilik kapasite bakımından düşük, fiyat bakımındanda oldukça pahalılar. Yakın zamanda mekanik disklerin yerinin alacağı kesin fakat şimdilik ev kullanıcıları için pek bir anlam ifade etmemekte.

2- Manyetik alan ve statik elektriğe karşı mekanik hard disklerden daha dayanıksız olması bir dezavantajdır.

3- 10.000 - 15.000 işlem civarında yazma-silme ömrü bulunması ssd'lerin bir dezavantajıdır. .
Satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

1- Alacağınız ssd diskin kontrölcülerin bilindik markalar olan Intel, Jmicro, Samsung, Sandforce, Alcor olmasına dikkat edin.

2- Alacağınız ssd harddiskin flash bellek yonga tipine dikkat ediniz.(MLC yada SLC)

3- Alacağınız ssd harddiskin okuma ve yazama süreleri gibi teknik verilerini incelemeyi unutmayınız.

4- Alacağınız ssd harddiskin "Wear Levelling Algorithms" gibi teknolojiler içerip içermediğini öğreniniz.
5- Alacağınız ssd harddiskte "Trim" desteğinin olup olmadığını öğreniniz. Wear Levelling Algorithms nedir?

SSD'lerde ortalama yazma-silme işlem boyutu ömrü yaklaşık 10.000 - 15.000 işlem civarında işte bu ömrü uzatmak için geliştirilen bir teknolojidir "Wear Levelling Algorithms"...

Yazılacak veriler, ne kadar dolu olursa olsunlar diskteki bütün hücrelere dağıtılıyor. Böylece belli hücrelerin erken yıpranıp bozulmasının önüne geçilmiş oluyor. Bir SSD'nin ömrü bu teknik sayesinde büyük miktarda uzatılabiliyor. Yükü dağıtan bu sistem olmasa, yoğun kullanılan bir SSD'nin ömrü 6 ay kadar kısa olabilir. Bu sistemle ise diskin ömrü 5 ila 10 yıla kadar uzuyor. Bir dezavantajı var oda veri sabit disk geneline dağıtıldığı için performans düşüşü yaşanması.
Trim desteği nedir?

Windows 7'den önceki işletim sistemlerinde SSD ve sabit diskler üzerindeki dosyayı sadece sanal olarak silebilirsiniz. Gerçekte ise üzerine başka bir veri yazılıncaya kadar o dosyanın veri blokları diskte sürekli kalır. Geleneksel sabit disklerde silinmiş gibi görünen blokların üzerine rahatlıkla tekrardan veri yazılabilirken, SSD'lerde tekrar veri yazılabilmesi için 4KB'lık hücre bloklarının mutlaka boş olması gerekir. TRIM desteği olmadan yeniden yazma işlemi için öncelikle hücre bloklarındaki veriler okunmalı, sonra silinmeli ve en sonunda ise boşalmış olan hücrelere veri depolanmalıdır. windows 7 ile beraber gelen TRIM komutu sayesinde diskteki dosyalar flaş yonga hücrelerinden tam anlamıyla silinir ve diskiniz bu işlemlerle uğraşarak zaman kaybetmez.

Kaynak
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Üst