Veritabanı İşlemleri

SebastiHan

Platin Üye
Onaylı Üye
Katılım
26 Eki 2002
Mesajlar
375
Beğeniler
78
Konum
Almanya - Flensburg
#1
Web sayfaları için sunucu tarafında çalışan programlama dillerinin en önemli amaçlarından biri de veritabanı ile ilgili işleri yapabilmektir. Kullanıcı girişinin olduğu bir web sitesinde kullanıcı bilgileri, bir alışveriş web sitesinde siparişler ile ilgili bilgiler, bir kütüphane web sitesinde kitaplar ve ödünç alma/verme ile ilgili bilgilerin saklanması gibi birçok iş için veritabanları kullanılmaktadır.

Veritabanları genellikle veritabanı sunucu yazılımları üzerinde oluşturulmaktadır. Sunucu tarafında çalışan programlama dilleri de bu veritabanı sunucu yazılımlarına kullanıcı adı ve şifre ile bağlanmakta ve SQL dili ile veritabanı ile ilgili işler yapabilmektedirler. PHP programlama dili ile tüm popüler veritabani sunucu yazılımlarına bağlanılabilir.

Piyasada Microsoft SQL Server, Oracle, IBM DB2, vb. ücretli ve MySQL, MariaDB, PostgreSQL, MongoDB, SQLite, vb. açık kaynak kodlu ve ücretsiz çok sayıda kendini kanıtlamış veritabanı sunucu yazılımı bulunmaktadır.

PHP ile veritabanı sunucu yazılımlarına bağlanabilmek için o yazılımın uzantısının (extension-plugin) kurulu olması ve PHP’nin ayar dosyasından etkinleştirilmesi gerekmektedir. Özellikle PHP kullanıcılarının açık kaynak kodlu ve ücretsiz olan MySQL ve MariaDB veritabanı sunucu yazılımlarını tercih ettikleri söylenebilir.
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Üst