chat eczaonline.com yazılım uzmanı

Webmaster Hastalığı: Bel, Boyun Ve Sırt Ağrısı

hukukçupsikolog

Makale Yazarı
Onaylı Üye
Katılım
3 Şub 2019
Mesajlar
73
Beğeniler
27
#1
Webmaster Hastalığı: Bel, Boyun Ve Sırt Ağrısı

Webmasterlar her daim bilgisayar karşısında vakit geçiriyorlar. Hayatlarındaki en önemli bileşeni bilgisayar olarak ifade etmek yanlış olmaz. Ancak uzun süreli bilgisayar kullanmak, birçok meslek hastalığını da beraberinde getiriyor. Bunların başında ise bel, boyun ve sırt ağrıları geliyor. Başlarda fazla önemsenmiyor olsa da; ilerleyen aşamalarda bel, boyun ve sırt ağrıları telafisi zor sonuçlar doğuruyor. Bilgisayar kullanımına bağlı olarak gelişen boyun ve omuz ağrıları kronikleşir mi sorusunun cevabı ne yazık ki evet oluyor. Kronik bir rahatsızlık yaşamak hem mesleği hem de sosyal hayatı etkiliyor. Bu ağrılara çoğunlukla bilgisayar kullanırken yanlış oturma şekli sebep oluyor. Webmasterlar olarak bu rahatsızlıklarla mücadele etmemek için önlemini almak gerekiyor. Ağrıları önlemenin yolları ise şöyledir:

  • Bilgisayar başında çalışırken ortalama 1 saatlik aralıklarla mola verin. Molalarda kas hareketleri yapmak ağrı bölgelerini rahatlatacaktır.
  • Periyodik olarak mekik hareketlerini tekrarlamak bel bölgesini güçlendireceğinden vücudunun dayanıklı olmasını sağlar.
  • Mutlak kaliteli bir koltuk alın ve boyun yaslamalı olmasına dikkat edin. Ayrıca koltuğunuzun kol dayama bölümleri olsun.
  • Bilgisayar başında yanlış oturmanın zararları ile baş etmek için öncelikle dik oturmak gerekiyor. Belin bükülmesi ya da kambur duruş tüm hastalıkları tetikliyor.
  • Koltuğa tam oturun. Yan vaziyette, ucunda ya da arkasında konum almayın.
  • Ayaklar mutlaka yere değsin ancak dizleri bükecek duruma gelmesin. Çünkü dizlerin 90-120 derece aralığında bir açıklığa sahip olması faydalıdır.
  • Bilgisayarın ekranı gözünüzün tam karşısında olsun. Gerekirse bilgisayarlar için alt destekler kullanın.
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet Forum pulibet
Üst