Bilim

Geleceğin Mesleği: Genetik Mühendisliği

Meslekler her geçen yıl farklılaşıyor. İçinde yaşadığımız yüzyıl itibariyle bazı meslekler büyük önem kazanmaya başladı. Bu mesleklerden en çok dikkat çekici özelliğe sahip olan hiç şüphesiz genetik mühendisliğidir.

Artık bu bir gerçek meslek, bilim kurgu değil. Genetik mühendisliği bir gerçektir.Daha iyi ya da daha kötü bir insanlık tarihi için önemli bir meslek. Tarihin olumlu ya da olumsuz akışını değiştirecek olan bir meslek.

Bunların hepsi CRISPR’ın gelişimi sayesinde oldu.

Popüler kullanımda, “CRISPR” (“net” olarak telaffuz edilir) kısaca “CRISPR-Cas9” . CRISPR’ler, DNA’nın özel uzmanlıklarıdır. Cas9 proteini (veya “CRISPR ile ilişkili”), DNA ipliklerini kesebilen bir çift moleküler makas gibi davranan bir enzimdir.

CRISPR teknolojisi, genom düzenleme için basit ama güçlü bir araçtır. Araştırmacıların DNA sekanslarını kolayca değiştirmelerini ve gen fonksiyonlarını değiştirmelerini sağlar. Potansiyel uygulamaları arasında genetik kusurları düzeltmek, hastalıkların yayılmasını tedavi etmek ve önlemek ve mahsulleri iyileştirmek sayılabilir. Bununla birlikte, verdiği söz aynı zamanda etik kaygıları da beraberinde getiriyor.

CRISPR, genetik hastalıkları tedavi etme potansiyeline sahiptir. Diyabet veya hasta hücreli anemi ile ilgili genleri potansiyel olarak ortadan kaldırabilir.

Ancak, gerçekten tedirgin edici ve belki de etik olmayan tarafı ise insan özelliklerini değiştiriyor olmasıdır. Zeka, atletizm ve bakış gibi özellikler değişebiliyor.

Meselenin gerçeği, gelecek vaat ederken, bu bilim alanının hala genç olmasıdır. Bazı düzenleme işlemleri kolayca yapılabilir. Bazı genler göz rengi gibi bazı özelliklere doğrudan bağlanabilir. Fakat potansiyel olarak değişmekte olan istihbarat ve spora on yıllarca uzaktayız ve bu yüzden yapabileceğimiz tek şey, belli özelliklerin ortaya çıkma ihtimalini artırmak.

Fakat bu, şu soruyu gündeme getiriyor: Gen düzenlemesi etik midir? Zengin kelimenin tam anlamıyla “üstün” bir cins oluşturabileceği bir dünyada yaşamak istiyor muyuz?

Buna kendin cevap ver.

eGenesis, Inscripta Therapeutics ve Mammoth Biosciences, biyoteknolojide CRISPR teknolojisini geliştiren büyük isimlerden sadece birkaç tanesidir.

İnsanlığın tarihini değiştirecek bu mesleğe gün geçtikçe ilgi artmaktadır. Türkiye’de bu konuda ciddi adımların atılması gerekiyor. Geleceğin en önemli silahlarından biri haline gelebilecek olan genetik mühendisliği, çok ciddi bir eğitim gerektiriyor. Umarız bu meslek geleceğimiz için hayırlı olur.