Genel

Gelir Belgesi İstemeden Teminatla Kredi Veren Banka Var Mı?

İhtiyaç kredisi sınıflarından yararlanmak için standart başvuru koşullarında maaş bordrosu veya gelir belgesi evraklarını teslim etmek zorunludur. Diğer yandan tek bir seçenek kapsamında gelir veya maaş bordrosu göstermeden ihtiyaç kredilerinden yararlanabilmek mümkündür. Bu ihtiyaç kredisi çeşidi ise ipotekli veya gelir belgesiz teminatlı ihtiyaç kredisi olarak bilinir.  Nakit ihtiyacını karşılamak için kişinin üzerine olan bir konut ipotek gösterilerek kredi kullanmak mümkündür. Bu kredi seçeneği Vakıfbank tarafından sunulmaktadır.

Vakıfbank Teminatlı İhtiyaç Kredisi Özellikleri

Vakıfbank ipotekli ihtiyaç kredisi, Vakıfbank’ın ipoteğe konu olan eve yaptıracağı ekspertiz değerlendirmesi sonunda hesaplanan konutun maddi değerinin maksimum %  80’ine kadar limite sahiptir. Bir örnek ile ifade etmek gerekirse ipotek olarak gösterdiğiniz konutunuzun maddi değeri 300 bin TL ise 240 bin TL kredi kullanılabilmektedir.

Kredi maksimum 60 ay vade ile kullanılma niteliğine sahipken, tercihe bağlı olarak ödeme planı taksitleri ayda bir veya 3 ayda bir yatırılır. Bu seçeneklerden hangisinin tercih edileceği ise şubede başvuru koşullarında ifade edilir. Kredi ile aynı anda hayat sigortasından yararlanılır. Düşük faiz oranı uygulana kredinin taksitleri ödeme imkanlarına bağlı olarak eşit oranlara bölünür.

Vakıfbank Teminatlı İhtiyaç Kredisi İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Vakıfbank’ın gelir belgesi göstermeden talep edilen ve bir konutun ipotekte tabi tutulması ile alınan ihtiyaç kredisine başvuru için evraklar gerekir. Bu evraklar nüfus cüzdanı, ikamet belgesi, teminat olacak gayri menkulün krediye başvuran adına kayıtlı kat mülkiyeti tapusu, bankanın ekspertiz raporu belgeleri şubelere iletilir.

Bu beldelerin eksiksiz tamamlanmasından sonra Vakıfbank şubesine başvuru yapılması ile gelir belgesiz teminatlı ihtiyaç kredisi onay değerlendirmesi sürecine giriş yapılır.

Vakıfbank Teminatlı İhtiyaç Kredisine Başvuru Aşamaları

Vakıfbank teminatlı ihtiyaç kredisine başvurmak için Vakıfbank’ın kişiye en yakın olan şubesine ziyaret sağlanmalıdır. Bu kredilerin başvuruları internet üzerinden kabul edilmez. Kişi banka şubesinde yer alan kredi müşteri temsilcileri ile görüşmek amacıyla sıra alımı ardından nüfus cüzdanı, ikamet, tapu, gibi belgeleri teslim eder.

Çalışanlarca iletilen ‘’gelir belgesiz, teminatlı ihtiyaç kredisi başvuru talep formu’’ kimlik bilgileri ve iletişim detayları ile doldurulup, teslim edilmelidir. Teslim ardından 2 iş günü süreç sonunda iletişim numarasına bildirilen kredi onayı ardından, Başvuru sağlanan Vakıfbank şubelerinden kredi limit teslimleri gerçekleştirilir.