Teknoloji

Google 2019 yılında temassız teknolojiye ulaşmakta ısrarlı

Google’ın küçük akıllı cihazlara el değdirmeden sadece basit bir el hareketi ile kontrol etme projesi ilerliyor. Google bunu başardığında teknolojide büyük bir ilerlemenin de başlangıcı olabilir.

Google, bir akıllı cihazı uzaktan el hareketleriyle kontrol etme olasılığına bir adım daha yaklaştı. Çalışmanın daha doğru sonuçlar verebilmesi adına 2015 yılında “Project Soli” den küçük radar projesine devam etmek için federal onay almıştı.

Google temassız teknoloji ile ilgili yıllardır deneysel işlemlerin yapıldığı laboratuvarlarda çalışmaktadır. Doğrudan bir ekrana dokunmak yerine, bir akıllı saati veya akıllı hoparlörü kontrol etmek için baş parmağınızı ve işaret parmağınızı birbirine sürtme gibi hareketler kullanarak cihazın kontrol edilebilmesi hedefleniyor.

Bu teknolojiyle, bir elinizi ona yaklaştırarak bir JBL akıllı hoparlörü açabilirsiniz veya parmaklarınızı hafifçe vurarak müziği açıp kapatabilirsiniz. Hoparlörün içindeki minik radar sensörleri el hareketlerinizi algılar. 2019 yılında temassız teknolojiye geçilebileceği ifade ediliyor.

Bir prototip olarak ilk çıkışından sonra Project Soli radarın kullanıcı hareketlerini doğru şekilde fark etmediği ve her hareketi toparlamakta zorlandığı için başarılı olunamamıştı. Bu da kullanıcıların bir akıllı saatin alabileceği sınırlı sayıda hareketi deneyebileceği anlamına geliyordu. Google, bu sorunları Federal Haberleşme Komisyonunun kısıtlamaları nedeniyle smartwatch’un çalışması gereken düşük güç seviyelerine bağladı.

Mart ayında Google, daha yüksek güç seviyelerinde çalışmak için FCC’den izin almak için başvuru yaptı. Başlangıçta, Facebook, Google’a daha yüksek radar seviyeleri vermenin mevcut teknolojiyi bozabileceği yönünde rapor sundu, ancak iki şirket konu ile ilgili görüşmelerin ardından uzlaşmaya vardılar. Reuters’in haberine göre Google, güç seviyelerini ilk önerilenden daha düşük seviyelere düşürmeyi kabul etti ve karşılığında FCC’ye konuyu taşıma kararından vazgeçti.

31 Aralık 2018’de FCC , Proje Soli’nin kamu yararına hizmet edebileceğini ve zarar verebilecek potansiyeli düşük olduğunu belirledikten sonra Google’nin başvurusunu kabul etti. Bu onay, Google’nin projesinin önümüzdeki aylarda temassız, dokunmaya ihtiyaç kalmadan akıllı hoparlörler ve ekranları kontrol etmemizin önünü açtı. Bu teknoloji, kullanımı zor olabilecek küçük ekranlara sahip akıllı saatlere daha fazla işlevsellik katabilir. Ayrıca hafif hareketlilik veya dokunsal bozukluklara sahip kullanıcılara yardımcı olabilir.

Project Soli için yeni federal onayın ne anlama geldiğini ve bunun dışında ne tür ürünler beklendiğini sormak için Google’a ulaşan Reıuters yetkilileri bakın hangi bilgilere ulaştı.