TeknolojiWebmaster

Google algoritma güncellemesi geldi

Google yeni güncellemesi sessiz sedasız geldi. 2019 güncellemesi 12 Mart 2019 tarihinde geldi ve bu güncellemeyi Google yetkilileri de doğruladı. Google çekirdek algoritma değişikliği ile arama sonuçlarında (SERP) geniş çaplı bir güncelleme olduğu doğrulandı. Önceki güncellemelerde olduğu gibi webmasterlere ipuçları verilerek algoritma değişikliğinden sonra nelerin, nasıl yapılması gerektiği konusunda rehberlik edilecek.

2019 Algoritma güncellemesi doğrulandı

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Google Search yetkilisi Danny Sullivan, Google’ın yılda birkaç defa çekirdek algoritma değişikliğine gidildiği ve son algoritma güncellemesinin de 12 Mart 2019 Çarşamba günü gerçekleştiğini paylaştı.

Yıl içinde çok fazla güncellemeye gitmeyi sevmeyen şirketin gerekli görülmesi durumunda algoritmalarda güncellemeye gittiği biliniyor.  Çekirdek güncellemesinin ardından Google sıralarında olağan dışı bir değişiklik olmayacağı ifade edilirken, webmasterlerin bu konuda sıkıntı yaşamayacağı daha önceki güncellemelerin ardından olduğu gibi bu güncellemenin ardından da duyuruldu.

Google algoritması ne getirdi?

Google algoritma mantığının içeriklerin en kaliteli olanlarının sırlamaya sokulacağı, bu içeriklerin etkileşimine, güncelliğine ve kullanıcıların içerikten faydalanmasının ardından bu içeriği tekrar ziyaret etmesine dayanıyor. İçeriklerin olduğu sayfada geçirilen zamanın da önemi çok büyük.

Kaliteli ve derin içeriklerin kullanıcıyı sayfaya bağladığı gerçeğini unutmamak gerek. Geçtiğimiz aylarda güncellemenin olacağını iyinet olarak ziyaretçilerimize duyurmuştuk. Özellikle içerik kalitesinin, kullanıcı memnuniyetinin Google SERP’teki sıralamanızı olumlu etklileyeceğini ifade etmiştik.

Google sıranızı kontrol edin

Google sıra bulucu kullanarak anahtar kelimelerdeki Google sıranızı incelediğinizde sıralamada ani bir düşüş gördüyseniz Google çekirden algoritma güncellemesinden etkilenmiş olabilirsiniz. Şimdilik algoritmanın detayları hakkında bir bilgimiz olmamakla birlikte dagha çok sağlık alanındaki web sitelerini yakından ilgilendiren bir Google güncellemesi olduğu ifade ediliyor. 1 Ağustos 2018 tarihinde gelen Google güncellemesinde sağlık ve medikal alan yer almamıştı. Web dünyasının en büyük sektörlerinden biri olan sağlık ve medikal sektöründe faaliyet gösteren sitelerin sıralamasında bir değişim olup olmayacağı merak edilirken yeni Google güncelleme haberleri ile ilgili detaylı bilgiler için iyinet.com’u takip etmeye devam edin. Google ile ilgili tüm haberler artık blog bölümünde ve forum sayfalarımda yer alacaktır.

T
 • T
  Teknosayfam
 • 27 Mart 2019
Umarız bu güncellemeler çok büyük sıra kaybına sebep olmaz. Anlaşılan kaliteli içerik siralamalarda belirleyici faktör olacak.
E
 • E
  Ercan
 • 30 Mart 2019
bizi öyle yaptı
H
 • H
  Has Ambalaj
 • 14 Nisan 2019
hasambalaj , "çember makinası" kelimesinde ilk sıradan üçüncü sayfaya gitmemin sebeni şimdi anladım
H