Akıllı TelefonTeknoloji

Google Fi Projesi hayata geçti

Google Fi’de bugün itibari ile kullanılmaya başlandı. Dünyanın merakla beklediği Google Project Fi hayata geçti. Projenin 2015 yılında ilk duyurulduğunda adı Google Project Fi olsa da şimdilerde adı Google Fi olarak ifade ediliyor.

Whatsapp’a aletarnatif bir platform

Arkasında Facebook ve Instagram’ın oldğu bir Whatsapp mı yoksa, arkasında Google’ın olduğu bir Google Fi’yi mi tercih edersiniz? Ülkemizde Google Fi’nin yaygınlaşması kısa vadede düşünülmezken Google’ın bazı telefonların güncellemelerinde bu uygulamayı başlattığı duyuruldu. Bugün Google, Google Fi ağında RCS Sohbetini başlattığını tüm dünyaya duyurdu. Google ayrıca veri hızını da 4G olarak belirledi. Bu hızla birçok kullanıcının tercih edebileceği uygulamanın uçtan uca şifrelenmemiş olması da kullanıcıları korkutuyor. İnsanların ilk etapta Whatsapp ile mukayese edeceği Google Fi’nin hiç duyulmamış bazı yenilikler de sunacağı konuşuluyor. Bir sır gibi saklanan bu yenilikler 2019 yılı içinde yapılacak güncelleme ile uygulamaya ilave edilecek.

Google Fi Projesi hayata geçti
Google Fi Projesi hayata geçti

Telekominikasyon hizmeti de verecek olan Google Fi’nin Verizon, Sprint ve T-Mobile’dan destek aldığını da ifade etmemiz gerekir. Google, RCS’yi Verizon ve T-Mobile’dan daha geniş bir telefon dizisinde kullanmaktadır; Piksel telefonlarda, Moto G6’da, LG V35’te, LG G7’de ve Android One Moto X’te çalışması gereken Google Fi, Google Mesajlar uygulamasını indirmeniz koşuluyla, diğer Android telefonlarında da çalışacak.

Google Fi Yeni Nesil Mesajlaşma

Google, Pixel 3 ve T-Mobile’daki bazı Samsung telefonları da dahil olmak üzere sadece birkaç telefonda Google Fi RCS Sohbetini başlattı.

RCS’i destekleme konusunda Google Fi’nin diğer operatörlerin gerisinde kaldığını görmek biraz garipti, çünkü Google, SMS’nin yerine koyma standardı için bu kadar destekleyici oldu. Fi tam olarak yaygın olarak kullanılan bir ağ olmasa da, belki de diğer taşıyıcıları RCS’nin 2019’da benimsenmesini hızlandırmak için zorlayacak.

Google Fi Nedir?

Google yeni nesil SMS’yi birçok operatörün varsayılan sohbet olarak önermesini sorunlu kılabilir.  Google’ın yaptığı araştırmada kullanıcıların yeni nesil mesajlaşmada nelerin olması gerektiği ile ilgili 5 önemli sonuca ulaştı. Bu özellikleri yeni nesil SMS’de hayata geçirdi.

Google Fi Yeni Nesil Mesajşalmada neler olacak?

Yüksek çözünürlüklü görüntüler ve videolar paylaşılabilecek. Wi-Fi mesajlaşma, konuşmayı yazıya dökme, sohbet grupları ve en önemlisi de internetsiz bir ortamda tüm bunlara olanak sağlayacak bir Google Fi ağının olması. Bu özelliği ile internete sıkışmış olan Whatsapp’ın önüne geçilebilecek.

Tüm özellikleri ile büyük bir yenilik vadeden Google Fi ne yazık ki, kullanıcıların gizliliğini korumak için uçtan uca şifreleme sunmuyor. Google iki yıl önce, gezginlere LTE hızları sunmak için Three ile ortaklık kurdu ve şimdi de kapsadığı ülkelerin 33’ünde 4G LTE hızlarına daha hızlı geçtiğini açıkladı. Bakalım Google ve Facebook arasındaki rekabet insanlığa daha neler kazandıracak.

T
  • T
    Teknosayfam
  • 15 Ocak 2019
Bence whatsapp tan çok gelişmiş bir uygulama olarak gelecektir.
T