Teknoloji

Google, kullanıcı verilerini otomatik silmenize izin verecek

Google resmi blogunda yapılan açıklamaya göre birkaç hafta içinde Google tarihi bir adım atacak. Google yeni hizmete sunacağı bir özellikle birlikte kullanıcı verilerinin de otomatik olarak silinmesine izin verecek. Google tarafından hayata geçecek bu hizmetten faydalanmak için de birkaç adım güvenlik doğrulamasından geçmeniz gerekecek. Web arama geçmişi ve bulunduğunuz konumdan internete erişim geçmişi gibi bilgiler istenerek bu yeni özellikten faylanmanıza olanak sağlanacak.

Google ile istenilen bilgileri paylaştıktan sonra Google’de yer alan bilgilerinizi silebileceksiniz. Normalde Google kişisel verileri silme işlemini her defasında manuel olarak icra etmeniz gerekiyordu. Bu da bilgilerini Google üzerinden çıkarmak isteyenler için angarya olarak niteleniyordu. Eğer siz verilerinizi silmezseniz, Google bu verileri sonsuza dek saklayacaktır.

Dünyanın en büyük arama motoru Google konuyla ilgili resmi blog sayfasında kısa bir bilgilendirmede bulundu. Duyuruda “Kısa bir süre içinde Google kullanıcılarının verilerini otomatik oalrak silmelerine imkan verecek bir özelliğin hizmete sunulacağı” ifadesine yer verildi. Google ayrıca bu bilgileri kaldırmak için de nelerin isteneceğini de sıraladı. Buna göre Google kişisel verilerinizi tamamen kaldırmak için sizin gerçekten siz olduğunuzu anlamaya çalışacak. Web etkinlikleriniz ve Google arama geçmişiniz gibi size özel saklanmış birkaç özelliği doğru şekilde iletmeniz gerekecek. Bu bilgileri doğru veremeyenlerin Google verilerini kaldırmalarına izin verilmeyecek.

Google kişisel verilerin silinmesi ile ilgi 3 farklı seçenek sunuyor. Kullanıcılar şu anda olduğu gibi kişisel verilerini manuel olarak silebilecekler. Ya da 3 ay ve 18 ay önce girilmiş verileri Google kişisel veri silici özellikle otomatik olarak silebilecekler.

Kaynak: https://gadgets.ndtv.com/internet/news/google-location-history-web-app-activity-automatic-delete-2031723