Teknoloji

Google, Yepyeni Bir Yatırıma Hazırlanıyor

 Global teknoloji şirketlerinin yatırımları sürekli olarak konuşuluyor. Özellikle Amerika merkezli teknoloji firmaları büyük ölçekli kampüsleri ve yatırımları ile adından söz ettiriyor. Apple’ın Kuzey Austin’de bir milyar dolar kampüs yaptıracağı haberinden sonra bir hamle de Google’dan geldi. Firma New York’ta yaklaşık olarak maliyeti 1 milyar dolara yaklaşacak olan bir kampüs için yatırım yapacağını kamuoyuna bildirdi.

Yirmi yıl önce New York’a yerleşen firma yeni kampüsü ile beraber 7 bin kişiye istihdam sağlamayı planlıyor. Yaklaşık olarak 160 bin metre karelik alan üzerinde yayılması planlanan kampüste satış, araştırma ile beraber firmaya ait Youtube gibi popüler uygulamaların merkezleri de bulundurulacak.

Hudson Square’de üzerinde kurulacak olan kampüsün 2020 yılında hizmete girmesi planlanıyor. Proje, firmanın şu anda New York üzerinde restorasyon çalışmaları yapılan Chelsea Market’in bir parçası olarak düşünülmüş. 2018 yılının ilk çeyreğinde Manhattan bölgesinin önemli binaları arasında yer alan Chelsea Market’i bünyesine katan Google, bedel olarak 2.4 milyar dolar ödeme gerçekleştirmiştir.

Diğer Firmalarda Yatırıma Başlıyor

 New York’a yatırım gerçekleştiren teknoloji şirketlerinin yaptığı açıklamalar gündem oluşturmaya devam ediyor. Google ile beraber Amazon genel merkezleri içerisine New York‘u eklemişti. Amazon bu proje için yaklaşık olaraks 2,5 milyar doları gözden çıkarmıştı. Bu proje ile beraber Amazon 25 bin kişiye iş sağlayacağını açıklanmıştı.

Amerika’da teknoloji firmalarının ülkeye bu kadar yatırım gerçekleştirmesinin arkasında ABD Başkanı Donald Trump yer alıyor. Trump’ın vergi reformu nedeniyle firmalar yatırıma daha fazla önem vermeye başladı. Reform, Amerika Birleşik Devletleri’nde düşük vergi oranını ve firmalar için amortisman uygulamalarını kapsayan bir paket olarak sunuldu. Yakın zaman New York’ta başka hangi dev firmaların yatırım yapacağı şimdiden merakla bekleniyor.

N
  • N
    Nginx
  • 26 Aralık 2018
Rekabet iyice kızışacak gibi , sanki birbirleriyle dans ediyorlar ama bakalım.
K
  • K
    Kerim
  • 26 Aralık 2018
sitenin yeni halini çok beğendim
K