Teknoloji

GPS Nedir? Nasıl Çalışır?

Yer yön bulmak insanın doğasındaki en özel iç güdülerden biri. İnsan yaradılışı gereği kendinden emin olmak ister. Çevre tehditlerden korunduğunu bilmenin en iyi yolu ise nerede olduğunu bilmektir. Bu nedenle insanlar sürekli olarak dünyayı keşfetmek için uğraşmış nerede ne var öğrenmek için yoğun bir çaba göstermiştir.

Tehlikelere karşı kendini güvende hissetmek için yapılan keşifler insanlara yeni yerlerin kapılarını açmıştır. İnsanlar yeni yerler keşfettikçe bu yerleri haritalar ile belirgin hale getirmişlerdir. Çünkü kaybolduğunu hissetmek her insan için kendini güvende hissetmeme nedenleri arasında yer almaktadır. Nerde olduğunuzu bilmediğiniz zaman panikler ve bir süre sonra endişe duymaya başlarsınız. Bu durum teknolojinin gelişmesi ve GPS aletlerinin hayatımıza girmesi ile artık sona erdi. Eskiden kaybolduğumuzda korkar nereye gideceğimizi bilemezdik. Birine sormak da bizim için ya rezil olmak ya da başkalarına kaybolduğumuzu belli etmek anlamına geldiği için doğru yolu bulmak bizim için oldukça zor bir süreç olurdu. Ancak GPS aygıtları artık bizim için tüm bu süreci kolay bir hale getirdi. Peki; GPS nedir?

GPS Nedir?

Düzenli bir şekilde oluşan kodlar bütünü ile çalışır

Çeşitli uydulara yolladığı bilgiler sayesinde yer yön tayini sağlar

Gönderilen veriler nerede olduğunuzu öğrenmenize yardımcı olur

Bu sistemin sahibi ABD’dir savunma bakanlığı tarafından yörüngeye gönderilen 24 adet GPS uydusu sayesinde kişiler konum sinyallerini hızlı bir şekilde uydulara iletir ve nerede olduklarını bulurlar. Uydular son derece düşük olacak şekilde radyo sinyalleri yayarak çalışırlar. Aksi halde konum belirlemeleri mümkün olmayacaktır.

Sistemin ilk hayata geçiriliş amacı askeri olarak tasarlansa da ardından bu sistemin yararlı olduğu fark edilmiş ve kişisel hayata uyarlanması uygun görülmüştür. 1980 yılından itibaren siviller GPS ile rahat bir şekilde hayatlarını sürdürmeye başlamışlardır.

GPS askeri alanda da hala aktif olarak kullanılmakta olsa da artık hayatımızın içine tamamen girmiş durumda. Telefonlarımız, araçlarda bulunan navigasyon aletlerimiz, gemiler, uçaklar bu özelliği sıkça kullanmakta. Bindiğiniz taksilerde dahi bu uygulamayı görmeniz mümkün.

Üstelik son dönemde GPS uygulaması ile birleştirilen hizmetler de hayatımıza girmeye başladı. Örneğin yeni çıkan bir program var bu program sayesinde artık taksiyi hızlı bir şekilde kapınıza çağırabiliyorsunuz. En yakın taksiyi uyaran uygulama GPS ekinin en etkin şekilde kullanıldığı programlardan biri haline geldi. Uygulama GPS sayesinde aldığı verileri size iletirken taksinizin gelmesine ne kadar zaman olduğunu da size iletiyor.