Genel

Hamilelikte Mide Yanması ve Yapılması Gerekenler

Hamilelikte Mide Yanması ve Yapılması Gerekenler

Hamile bayanların büyük bir kısmında hamilelik zamanında mide yanması çok sık görülen problemlerden biridir.  Genellikle ikinci ve üçüncü trimester zamanında mide sorunları hat safhaya çıkabilir. Mide yanması, mide asidinin aşırı miktarda salgılanmasına verilen addır. Midedeki asit seviyesi çok yükseldiğinde bu durum mide ağrısı, asit reflü gibi durumlara neden olur. Bebek büyüyerek mideye baskı yapar ve midenin içeriğini yukarı doğru iter bu sebeple asitler hamilelerin ağzına gelip kusma, mide bulantısı yapar.

Hamilelikte mide yanması nedenleri 

Ancak incelenmesi gereken başka sebeplerde vardır. Hamilelik zamanında kadınlarda sıkça görülen hormon değişimlerinin sindirim sistemindeki kasları ile etkileşiminde mide yanması oluşabilir. Bu gibi durumda midenin bazı besinlere karşı fazla hassasiyet göstermesine sebep olur. Bundan dolayı gebelik hormonlarının alt özafagal sfinkter kasları da  (mide ile yemek borusunun kesiştiği bölge bulunan yuvarlak kaslar) gevşeyip ve zaten yüksek miktarda üretilmekte olan mide asidinin yemek borusuna kaçmasına sebep olur.

Mide yanmasını önlemek ya da azaltmak bebeğin gelişimi ve beslenmesi ile de bağlantılıdır.

Mide problemlerinden ötürü yeterli bir şekilde beslenemeyen anne adayının bebeğini de iyi besleyemez ve dolayısıyla bebek gelişimi ile doğrudan bağlantısı olduğu için bebekte sağlıklı bir şekilde beslenmesi düşünülemez. Bundan dolayı bazı önerileri dikkate almak sizin yararınıza olacaktır.

3 ana öğün de karnınızı tam anlamıyla doyurmak yerine öğünlerinizin sayısını 6-7 ye çıkarıp az ve sık beslenme yöntemini uygulayın. Bir oturuşta çok yemeyin.

Yemeklerinizi uzun uzadıya çiğneyerek ve yavaş yavaş yemeye çalışın.

Çok yağlı yiyeceklerden kızartma, poğaça, börek gibi katı yağın kullanıldığı besinlerden kaçının. Baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Bunun gibi besinlerin mide ile yemek borusunda kalan kasları gevşetici ve rahatlatıcı özelliği olduğu da bilinir. Bu da hamilelikte mide yanması riskini arttırır.

Sıvı tüketimini yemekle beraber yapmayın. Suyu da birden içmemek lazım çünkü asit, reflü ve mide yanması şikayetlerine neden olur.

Yemeğin akabinde hemen uzanmayın.

Yatarken başınızın altına birkaç yastık koyarak başınızı yükseltin. Ayaklarınız ise baş hizasından daha aşağıda olsun. Mide asitlerinin ağzınıza gelmesine engel olacak şekilde uyuma ortamınızı oluşturun.

Bir çay bardağı ılık sütün genel anlamda mide yanmasına iyi geldiği bilinen söylentiler. Ancak siz yine de doktorunuza danışmak gerekebilir.

Doktorunuza danışıp özellikle hamilelikte alabileceğiniz mide yanması şurupları istemek.