Genel

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter namı diğer ”sağ kalan çocuk” alnındaki çizik sayesinde kaybolma ihtimali olmayan büyücüler arasında küçük yaşta nam salmış. Battal Gazi’nin oğlu gibi anasının ve babasının intikamını almak için yemin etmiş bir genç delikanlının hikayesi.

J.K.Rowling Harry Potter ve Felsefe Taşı adlı kitabı 1997 yılında yazıyor ve büyük beğeni topluyor. Yazarın hayat hikayesi zaten başlı başına bir film gibi. Yazdığı Harry Potter serisi kitaplarla dolar milyarderi olmayı başaran ilk kadın yazar 🙂

Harry Potter ve Felsefe Taşı Konusu 

Harry Potter ve Felsefe Taşı filmimizde Harry henüz bir büyücü olduğunu bilmemekte. Teyzesi, eniştesi ve akıllı biricik kuzeniyle beraber yaşamaktadır. Lord Voldemort (kötü karakter cızz pis kaka) tarafından hem annesi hem de babası öldürülmüş. Harry o gece ordan sağ çıkmayı başarmış. Aradan 10 yıl geçince Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okul komutanı Albus Dumbledore Harry’ yi çağırın gelsin der. Ve o dakikadan sonra Harry okula başlar.

Bütün her şey Harry’i bulur ama Harry cesurdur.Yanında annesi babası muggle olan zeki ve çalışkan bir kız Hermione Granger (Emma Watson) vardır.( Hermione olmasa Harry ilk filmde ölüyordu diyenler var haklılar.) Ve diğer kankası Ron Weasley  (Rupert Grint) santanç ustası,havuç kafa bir arkadaşımız kendisi.

Aşağıda gördüğünüz bu üçlü çok güçlü.Okula geldikleri ilk gün büyük salonda toplanan çömezler konuşan bir şapka tarafından Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw ve Slytherin binalarına yerleştirir.Bu üç arkadaş da Gryffindor ‘a girer.

Felsefe Taşı Nedir?

Felsefe taşından bahsedelim biraz bu taşa sahip olan kişi ölümsüzlüğe kavuşacaktır.Paşamız Lord Voldemort zeki bir büyücü hemen taşın peşinden koşar tabi eski gücü ve kuvveti yoktur başka insanların bedenlerinde parazit gibi yaşar ve bu insanları kendi lehine çalışmasına ikna eder.

Harry filmin başından beri Snape’ten (okulun iksir hocası) şüphelenir doğal olarak biz de izlerken Snape’e sallıyoruz.Gel gör ki Snape sandığımız kişi çıkmıyor diyeyim daha da anlatmayayım filmi belki henüz izlememiş olanlar vardır.

Film Analizi ve Yorumu

Film kurgu olarak gayet başarılı tamamen bir başyapıt da diyebiliriz.Harry Potter izleyip de yok mu Hogwarts’ımız demeyen yoktur.Serinin ilk filmi için 125 milyon dolar harcamışlar geri dönütü 945 milyon dolar olmuş tabi durum böyle olunca bu işten daha çok ekmek yeriz deyip ikinci filmi de çekmeye karar vermişler.

Ben dizi veya filmlerin orijinal sesiyle izlenmesi taraftarıyımdır.Ama Harry Potter’ı hep Türkçe dublaj izledim ve hiç sırıtmıyor Ron’un R’leri söyleyememesinden tutun diğer bütün karakterlere kadar herkesin ses dublajları çok iyi.

Ve her zamanki gibi kitaptan filme uyarlanan filmlerde okuyucular filmi izlerken eksik birçok nokta yakalayabiliyor.