Webmaster

Herkes Yazılım Öğrenebilir Mi?

Sabah uyanır uyanmaz telefonumuzu elimize alıyoruz. Bu bazen saate bakmak için olsa da, çoğu zaman da uyanabilmek adına oluyor. Hayatımızın bu denli içinde, odak noktasında olması, teknoloji, bilişim ve yazılım konularında da algıda seçici olmamıza sebep oluyor.

Herkes Yazılım Öğrenebilir Mi?

En basitinden çoğumuz sıkı bir sosyal medya kullanıcısıyız, sosyal medya ile bu kadar içli dışlı olmamız,  onların yaratıcılarına ,başarılarına  ve yaptıkları işin ayrıntıları hakkında da bilgili olmamıza neden oluyor. Onların bu işlerdeki başarısı elbetteki bizlerde “Acaba nedir bu yazılım?” Ya da  “Hayatımızı kolaylaştıran bu uygulamalar nasıl oluşuyor?” Sorularının sorulmasına zemin hazırlıyor. İnternetin hızlı kullanımı sayesinde bilgiye de hemen ulaşıyor, aradığımız soruların cevaplarını da anında öğrenebiliyoruz.

Yazılım Öğrenme

Daha sonrasında bu cevapların yerini , eğer ilgi alanımızın içine de giriyorsa, “Nasıl öğrenebilirim?” arayışına bırakıyor. İşte belki de tam bu noktada “Sahi, herkes yazılım öğrenebilir mi ki acaba? şeklindeki gergin ve soğuk bir soruyla ne yapacağımızı bilmiyoruz.

O halde nereden başlamalı?

Cevabı basit. Hepsinden önce iyi bir araştırmacı olmanız gerek. Bu konuda sizden önce yola çıkanlar neler yapmış? İlk etapta neler öğrenmeniz gerek? İşin abecesi nedir? Şeklindeki belirsiz noktaların cevabını bulmalısınız.

Sağlam bir temel atabilmek için yazılım konusunda çevrenizde kim varsa onlarla iletişim halinde olmalı, yoksa da internet üzerinden bolca konuyla ilgili tarama yaparak, bakış açınızdaki doğruları ve yanlışları  ortaya dökmelisiniz.

Tüm bunlar sizin ileride değişikliğe uğrayacak olsa bile rotanızın en baştan net olmasına olanak sağlayacaktır. Böylece emin adımlarla ilerleyeceksiniz.

Yazılım Öğrenme Aşamaları

Sosyal medya kanallarını katiyen gözardı etmeyin. Sizden daha deneyimli olan insanlar orada sürekli bir yayın akışı yapmakta ve onlara sorulan soruları sıklıkla yanıtlamaktadır. Onlarla her daim kontakta olmalı, takip etmelisiniz.

Düşünce altyapısını oluşturduktan sonra gelelim öğrenme kısmına. Udemy başta olmak üzere birbirinden güzel eğitim platformları var. Özellikle de ingilizce biliyorsanız bu kanallar çok daha fazla artış göstermekte. Örneğin; Codeacademy ve Coursera gibi siteler sizin başlangıçta en büyük yardımcınız olacaktır. Bunun dışında elbette ki fiziksel kurslara da gidebilirsiniz, online eğitimlerle de bu kursları desteklemeniz mümkün.

Tüm bu bahsettiklerimin içinde belki de en önemlisi -ki sona saklamayı tercih ettim- İlgi.

Hayatımızı bu denli olmazlarla doldururken, belki de en değerli olanı yani büyük bir ilgi ile, çalıştığımızda, birçok şeyi (en azından potansiyelimiz ölçüsünde olanları) yapabileceğimizi kaçırıyoruz. Severek çok çalışmak, severek öğrenmek, severek sabahlamak… İşte tüm bunlar yukarıda bahsettiklerimle sentezlenince, başarıya dönüşecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Web Tasarımda Güncel Yaklaşımlar