Eğitim

HES KODU NEDİR NE İŞE YARAR?

İlk konuşulmasından itibarin gündem haline gelmiş durumda, insanlar tarafından tarayıcılarda sıkça aratılmaya başlandı ve merak edilmeye başlandı.

Bakanlık uygulamanın ANDROİD VE İOS için çıktığını geçtiğimiz günlerde duyurmuştu.

HES kodu nedir, ne işe yarar, HES koduyla seyahat edilir mi, Seyahat etmek için HES Kodu zorunlumu gibi sorulara bugün cevap vereceğiz.

İşte bakanlığın verdiği bu sorulara cevaplar:

HES KODU NEDİR?

HES Kodu insanların şehirlerarası yaptıkları yolculuklarda, kurumları ziyaret ettiklerinde veya bireysel olarak iletişim gerektiren alanlarda Kovid-19 hastalığı adına risk taşıyıp taşımadığını paylaşmasında olanak veren ve takibini taşıyan uygulama.

HES KODU NE İŞE YARAR?

Öncelikle kod, tüm vatandaşlara Hayat Eve Sığar uygulamasından veya kısa mesaj yoluyla gönderilecek. Örneğin bir bilet alırken HES Kodu ile almak zorundasınız uygulama üzerinden riskli olup olmadığınızı firma ile paylaşılacak uygun iseniz biletinizi alabileceksiniz. Uygulama öncelikle şehirlerarası seyahatte kullanılacak ardından kamu ziyaretleri Vb. ziyaretlerde faaliyet göstermeye başlayacak.

HES KODU SEYAHAT İZNİ OLARAK KULLANILABİLİR Mİ?

Şu anlık sadece şehirlerarası seyahate uygun olan HES KODU’NUN valilikten alınmış şehirlerarası izinle bir bağlantısı bulunmuyor.

Özel araçlarla seyahat eden kişilerde yetkili kişilerden izinli olmadığı sürece seyahat edemeyecek.

HES KODU UYGULAMA ÜZERİNDEN NASIL ALINIR?

Uygulamaya giriş yaptığımızda, HES KODU işlemleri bölümüne gelip, ardından HES kodu oluştur bölümüne girerek kodunuzu alabilirsiniz.

HES KODU SMS ÜZERİNDEN NASIL ALINIR?

HES kodunu SMS ile de almak mevcut, kısa mesaj yoluyla almak için:

HES yazıp aralarına boşluk bırakılarak sırasıyla; TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son dört hanesini ve paylaşım süresi yazılır, 2023’e SMS olarak atılır.