Genel

Home Ofis Dekorasyonu İle Çalışma Alanlarınızı Dekore Edin

Home ofis çalışmak genellikle yeni doğmuş bebeği olan, sürekli bakması gereken hastası olan, engeli kişilerin daha çok kullandığı bir çalışma yöntemi sayılmaktadır. Bu yöntemin yaygınlaşmasının en önemli nedeni teknolojinin, internetin ve iletişim araçlarının gelişmiş olarak her an her yerden ulaşılabilir olabilmesidir.

Home Ofis Dekorasyonu Nedir ve Nasıl Olması Gerekiyor?

  • Ses ve ısı yalıtımının yapılmış olması, ışık dağılımının düzenlenmesi, ortamın havadar ve ferah olması, kullanacağınız mobilyaların rahat olması gibi konular mevcut çalışma hızınızı, iş psikolojinizi, iş veriminizi etkileyen en önemli noktalar olacaktır. Home ofis dekorasyon modellerine bakarken öncelikle şu noktalara dikkat oldukça etmelisiniz;
  • İyi ışıklandırma ile aydınlatılmış, sesten kirliliğinden uzak, vücut ısınızı düşürmeyen aksine korumanıza elverişli bir ortamda çalışmak, dikkatinizi toplamanıza ve işinize yoğunlaşıp verimli bir şekilde çalışmanıza olanak sağlar.
  • Home ofiste kullanacağınız renkler de dikkatiniz açısından çok önemlidir. Renk cümbüşünün dışında gözünüzü ve zihninizi yormayacak olan, daha dinlendirici, birbiriyle uyumlu pastel renk tonlarında seçimler yaparak daha soft bir ortam yaratabilirsiniz.
  • Çalışma odanızda mutlaka bitki olmasına özen gösterin. Bitkiler hem güzel bir görüntü hem ferahlık hem de psikolojik olarak size daha dingin bir ruh hali sunacaktır. Ayrıca bitkiler havayı temizleyerek daha temiz bir hava akışına neden olacaklardır.
  • Ofis ortamınızda çalışırken size yardımcı olacak olan kitap, defter ve kalem gibi kırtasiye malzemelerini özenle yerleştirebileceğiniz kitaplık ya da dolap tarzı mobilyalar bulundurabilirsiniz.
  • Bunların dışında çalışma masanızın her zaman sade olması, üzerinde kalabalık yaratacak eşyaların olmaması da işinize yoğunlaşmanızda size yardımcı olacaktır. Dağınık alanlar her zaman dikkati bozarak işinize odaklanmanızı zorlaştırır.

Home Ofis Dekorasyonuna Örnekler Nelerdir?

  • Beyaz uzun masa, koyu gri koltuk, siyah, sarı veya mavi gibi tonlarda halı kullanabilirsiniz.
  • Fazla olmamak şartıyla duvarda bir ya da iki tane poster düşünülebilir.
  • Halı tonunda kitaplık odada her zaman hareketlilik sağlar.
  • Hoş kokulu çiçeklerle odanızın havasını değiştirebilirsiniz.

Aydınlatma konusunda öncelik olarak güneş ışığından faydalanmayı ön planda tutarsanız daha sağlıklı olur. Masanızın yönünü, gün ışığının yazı yazdığınız elinizin karşı tarafından gelecek şekilde yerleştirmeniz gözünüzün çok yorulmasını engeller. Ayrıca güçlü bir tavan aydınlatması, farklı yüksekliklerde ayarlanabilen aydınlatmalar, güneş ışığı veren masa lambası, çalışma ortamınıza uygun bir ışıklandırma seçenekleri olacaktır.

Home ofis dekorasyonu düzenlerken sevdiğiniz ve içinize her zaman sinen eşyaları kullanmanız kendinizi oraya daha ait hissetmenizi sağlar. Böylece zamanın ne kadar hızlı geçtiğini anlamadan, yorulmadan verimli çalışmanızı tamamlayabilirsiniz.