Genel

Hosting Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Hosting kendi içerisinde birçok çeşide ayrılır. Hosting böyle çeşitlere ayrıldığı gibi hosting fiyatları da birçok çeşitte olabilir. Örneği aylık fiyatlar veya yıllık fiyatlar olmak üzere fiyatlandırma çeşitleri bulunmaktadır.

Hosting nedir? Hosting ne işe yarar? Hosting çeşitleri nelerdir? Gibi soruları cevaplandıralım.

Hosting Nedir?

Hosting sunucuları şahsınıza ait internet sitelerinin internet ortamında barınmasını sağlayan sunuculardır. İnternet sitenizin bütün araçlarını ve dosyalarını içerisinde barındırır.

Bu sayede sizin de internet ortamında ve arama motorlarında bulunmanızı sağlayan sunucu sistemleridir. Hosting hizmeti satın alarak sitenizin 7 gün 24 saat internet ortamında barınmasını sağlayabilirsiniz.

Hosting hizmeti aslında bir nevi bilgisayar sayılır. Fakat aralarındaki fark hosting sunucuları normal bilgisayarlardan çok daha fazla güçlü sistemlerdir. Bu sunucu sistemleri sürekli olarak ulaşılabilir ve açık olmalıdırlar. Bu sunucular veri merkezleri denilen özel odalarda muhafaza edilmektedirler.

Hosting Ne İşe Yarar?

Günümüzde ister kişisel isterseniz de işinize yönelik olarak, tanıtım, iş amacı ile ya da kişisel sebeplerden ötürü internet sayfası oluşturmak isteyebilirsiniz.

Öncelikle sitenizi oluşturduktan sonra siteniz için bir adet domain yani alan adı satın almanız gerekir. Hepsini yaptığınızı düşünürsek geriye sadece internet sitenizi internet ortamında bulundurmanız için yapmanız gerekenler kalır. İşte hosting tam olarak burada karşınıza çıkmaktadır.

İnternet siteniz için birden çok hosting çeşidi bulunmaktadır. Fiyatlarda çeşitlere göre farklılık gösterebilir.

Hosting Çeşitleri Nelerdir?

İnternet siteniz için seçebileceğiniz birden fazla hosting sunucu hizmeti bulunmaktadır. Bu hosting sunucuları kendi içerilerinde belli başlı farklılıklar gösterirler. Kullanımı en sık olan hosting çeşitlerini sıralayacak olursak;

  • WordPress Hosting
  • Linux Hosting
  • Windows Hosting
  • Fiziksel Sunucu
  • Bulut Sunucu
  • Kurumsal Hosting

WordPress

WordPress aslında hiçbir şekilde kodlama bilgisine sahip olmadan internet sayfası kurmak isteyenlerin büyük olasılıkla tercih ettikleri sistemdir. Bu sistemde belirli adımları takip ederek dakikalar içerisinde kendinize ait blog sayfası ya da herhangi bir web sitesi oluşturmanız mümkündür.

WordPress ile her şey hazır olarak gelmektedir. Dünya genelinde çok sayıda kullanıcısı bulunmaktadır. WordPress’in bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi çok kolay bir şekilde içerik oluşturabilmektir.

Linux Hosting Nedir?

Linux Hosting ile web sayfası oluşturmak için yazılım dilleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Yazılım dilinden kastımız ise PHP, MySQL, PYTHON gibi yazılım dilleridir. Bu yazılımdillerini kullanarak web sayfanızı oluşturabilirsiniz. PHP, MySQL, PYTHON gibi yazılım dilleri ile e-ticaret sitesi ve cms forum gibi internet siteleri oluşturabilirsiniz. Biraz daha kapsamlı sayfalar oluşturmanıza yarar. Linux Hosting ile kendinize ait uygun hosting fiyatları ile web sitenizi oluşturabilirsiniz.

Windows Hosting Nedir?

Windows Hosting’te tıpkı linux hosting gibi belirli yazılım dilleri kullanılarak oluşturulan web sayfalarını web ortamında barındıran hosting hizmetidir. Windows hosting ASP, NET CORE ve MSSQL gibi gelişmiş web teknolojileri kullanılarak oluşturulan internet sitelerini web ortamlarında bulundurmaya yarar.

Fiziksel Sunucu

Fiziksel sunucular hosting hizmetleri içerisinde en büyük olan ve ayrıca sunucular içerisinde en güçlü olan sunuculardır. Bu tür sunucu sistemleri üzerine kurulan web siteleri son derece hızlı çalışmaktadır. Hızlı çalışmaktan kastımız siteye girerken hızlı girilmesi ve site sayfaları arasındaki geçişin hızlı olmasıdır.

Bulut Sunucu

Bulut sunucu sistemleri diğer hosting hizmetlerine göre size daha fazla hafıza kullanımı ve depolama alanı sunmaktadır. Web sitenizin trafiği artmışsa ve mevcut hosting paketiniz artık yeterli gelmiyorsa bulut sunucu hizmetine geçebilirsiniz. Bu sayede sitenizin hem depolama alanını hem de hafızasını artırarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Kurumsal Hosting Nedir?

Kurumsal hosting sunucuları ile daha fazla barındırma alanına sahip olmak isterseniz tercih sebebiniz olabilir. Kurumsal hosting hizmetleri daha çok büyük işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Bu sunucu hizmetlerinde diğer hosting türlerine göre daha fazla e-posta ve depolama alanı hizmeti sunulmaktadır.

Kurumsal sitelerin, kurumsal hosting hizmetini tercih etmelerinin sebebi, diğer sitelere oranla daha fazla barındırma alanına ihtiyaç duyarlar. Bu sebepten ötürü ilk tercihleri kurumsal hosting hizmetleridir. Kurumsal hosting fiyatları ile diğer hosting fiyatları arasında fazla fark bulunmamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Çalışanı Olmayan Huawei Mağazası Açıldı!