Genel

Hosting Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hosting hizmeti satın alırken birçok noktaya dikkat edilmesi gerekir. Web siteniz için hosting paketi satın alırken acele etmeden iyice araştırıp ondan sonra satın almalısınız. Hosting seçimi yaparken satın alma işleminden önce, kuracak olduğunuz internet sitesinin ihtiyaçları doğrultusunda hareket etmelisiniz.

Örneğin; ne kadar depolama alanına ihtiyacınız olacağına, hafıza kullanımı ihtiyacınızın ne kadar olacağına ve kaç tane e-posta hesabı ihtiyacınızın olduğuna karar verdikten sonra hosting paketi satın alabilirsiniz. Ve tabi hosting fiyatları konusunda da bir karşılaştırma yapmalısınız. Şimdi nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında bahsedecek olursak;

 • Satın alacağınız hosting hizmetinde kaç tane domain yani alan adı bulundurabileceğinize bakmalısınız. Ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda paket almalısınız.
 • Domain dışında ayrıca kaç tane sub domain alt alan adı bulundurabileceğinize,
 • Sitenizi yayınlamak isterken ihtiyaç duyduğunuz, resimlerin, videoların ve diğer tüm dosyalarınızın saklanacağı depolama alanının ne kadar olduğuna,
 • Alacağınız hosting hizmetinin siteniz için ne kadar ram hızı sunacağına ve bu hızdan sitenizin ne kadar faydalanacağına dikkat etmelisiniz.
 • Sitenizde oluşacak olan veri trafiğinden ötürü bu veri trafiğini karşılayabilecek trafik kotasının ne kadar olacağına dikkat etmelisiniz. Veri trafiği sitenizde ki indirmelerden, e-posta hizmetlerinden ve sitenizde gezinme sonucu oluşan trafikten ortaya çıkmaktadır.
 • Sitenizde kaç adet mail adresi bulundurabileceğinize yine önceden bakmanız gerekmektedir.
 • Alacak olduğunuz hosting hizmetinin mail kotasının yani her bir mail adresinizin ne kadar alana ihtiyacı olduğuna,
 • Hosting hizmetinin siteniz ile veri tabanınız üzerinde değişiklik yapmaya izin verip vermediğine,
 • Ayrıca sitemizde anket ve iletişim formu gibi işlemleri yapmamızı sağlayan veri tabanı hizmetini sunup sunmadığına bakmanız gerekmektedir.

Hosting hizmeti satın alınırken yukarıda saydığımız özelliklere son derece dikkat edilmesi gerekir. Hosting fiyatları yukarıda saydığımız özelliklere göre farklılık göstermektedir. Satın alım işleminden önce mutlaka ihtiyaçlarınızı belirleyip bu özelliklerden size ne kadar gerekli ise ona göre hosting paketi alabilirsiniz.

Hosting İle Beraber Nasıl Hizmetler Alınabilir?

Web sayfası kurmak için hosting hizmeti alınabildiği gibi bu hosting hizmetlerinin yanında ayrıca bazı diğer hizmetleri de isteğe bağlı bir şekilde satın alma imkanınız bulunmaktadır. Peki bu diğer hizmetlerden kastımız nedir? Hosting ile beraber şu hizmetleri de satın alabilirsiniz;

 • Domain (Alan adı)
 • SSL Sertifikası
 • Web Sitesi Kurma Aracı

Gibi ek hizmetler isteğe bağlı bir şekilde satın alınabilmektedir. Bu hizmetler hosting fiyatları dışında ek ücretler karşılığında alınabilirler. Bu hizmetler içerisinde domainden bahsetmiştik. Siteniz için alan adı anlamına gelmektedir.

Web sitesi kurma aracı ise kodlama bilgisi olmayanlar için oldukça kullanışlı kısa sürede web sitesi oluşturmanızı sağlamaktadır. Son olarak ssl sertifikası ise son zamanlarda oldukça önem kazanan bir web sitesi hizmetidir. Ssl sertifikası bir web sayfasının güvenli olduğunun işaretidir.

Öyle ki artık Google arama motoru web sayfalarını indekslerken sitelerin ssl sertifikalarının olup olmadığına oldukça dikkat etmektedir. Sertifikası bulunan web sitelerini arama sonuçları içerisinde daha üst sıralarda göstermektedir. Herhangi bir alış veriş sitesinden ürün alış verişi yapılırken yine ssl sertifikasının olup olmadığına dikkat edilmektedir.

Eğer alış veriş sitesinin ssl sertifikası yoksa alış veriş sitesi güvenli olmadığı gerekçesi ile çok fazla tercih edilmemektedir. Bu sebepten dolayı eğer E-ticaret sitesi kurmayı düşünüyorsanız mutlaka hosting hizmetinin yanında ssl sertifikası da satın almalısınız.

Hosting Fiyatları Ne Kadardır?

Hosting fiyatları, hosting firmalarının sundukları hizmetlere göre paketlere ayrılmışlardır. Genellikle bu paketler başlangıç düzeyi, ekonomik, üst düzey ve profesyonel paketler halinde satışa sunulmuşlardır. Başlangıç düzeyi en ucuz paket olarak satılırken profesyonel paketler en pahalı paketlerdir.

Genellikle piyasada ki en ucuz paketler 0,99 dolardan başlarlar. Eğer web sitesi kuracaksanız ve henüz başlangıç düzeyinde bilgiye sahipseniz en ucuz paketlerden satın alıp deneme yapabilirsiniz. Ama zaten mevcut hosting paketiniz var ve artık size yetmiyorsa daha büyük üst paketlere geçmeniz gerekmektedir.

Daha fazla depolama alanına, daha fazla hafızaya, daha çok mail adresine, daha çok trafik kotasına gibi daha birçok özelliğin kotasını artırmak isterseniz mevcut kullandığınız paketi yükseltmeniz gerekir. Hosting firmaları genellikle paket satış işlemlerinde aylık ya da yıllık olarak fiyatlandırma yaparlar.

Aylık olarak satışa sunulan paketler genellikle yıl üzerinden fiyatlandırılıp öyle satılırlar. Bunların dışında bazı ücretsiz hosting hizmeti sunan firmalarda bulunmaktadır. Fakat bu firmaların ne kadar güvenilir olup olmadığı konusunda net bir bilgi yoktur. İsterseniz bu tür hizmetleri de tercih edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Hosting Nedir? Çeşitleri Nelerdir?