Genel

İddianameye Nasıl Ulaşırım?

Bir kişi ile alakalı dava iddianame ile açılır. İddianameyi Cumhuriyet savcısı hazırlar. Savunma hakkı gereğince de iddianame hakkında dava açılan kişiye gönderilir. Posta aracılığıyla bu iddianame söz konusu kişiye ulaştırılır.

Posta aracı olarak da PTT kullanılır. Bu şekilde iddianame kişiye ulaşmış olsa da kaybetmek mümkündür. Kaybedilmesi halinde iddianameye şu şekillerde ulaşabilir: Adliyeye giderek söz konusu davanın açıldığı mahkemenin kalemine başvurmak, e-Devlet üzerinden iddianameye ulaşmak, UYAP sistemi üzerinden iddianameye ulaşmak.

Adliyeden İddianameye Ulaşma

Herhangi bir şekilde, savcı tarafından gönderilen iddianameye, ulaşılamaması halinde ilk olarak adliyeye gidilebilir. Adliyede söz konusu davanın açıldığı mahkeme(asliye hukuk, asliye ceza, aile mahkemeleri gibi) bulunarak mahkemenin kaleminden kişi hakkında açılmış olan davanın iddianamesi istenebilir.

Açılmış olan davanın hangi şehirdeki adliyede ve hangi mahkemede açıldığını bilmek yeterlidir. Yani kişi, hakkında açılmış bir dava olduğunu biliyor ve bu davanın nerede ve hangi mahkemede açıldığını hatırlıyorsa söz konusu yere gidip iddianameyi kalemden isteyerek içeriğini öğrenebilir.

E-Devlet Üzerinden İddianameye Ulaşma

Yukarıdaki şekilde iddianameye ulaşılamaması halinde ya da daha kolay bir yol tercih edilmek istendiğinde e-devlet sistemi üzerinden de iddianameye ulaşılabilir. Tüm Türk vatandaşları kendilerine ait kimlik numaralarını ve şifrelerini girerek e-devlet sistemine giriş yapabilir. E-devlet şifresine nasıl ulaşılabilir?

Bu şifreye PTT aracılığıyla ulaşılabilir. PTT’ ye başvurularak e-devlet şifresi alınabilir. Bu şifre girilerek e-devlet sistemine giriş yapılır. Sistemdeki arama butonuna “Dava Dosya Sorgulama” yazılarak yapılan arama ile açılan sayfada gereken bilgiler girilerek kişi hakkında açılan davanın da iddianamenin de ayrıntılarına ulaşmak mümkündür.

UYAP Sistemi Yoluyla İddianameye Ulaşma

Kişi hakkında açılan davanın iddianamesini bir şekilde kaybetmişse veya iddianameye ulaşamıyorsa e-devlet gibi daha kolay yollardan biri olan UYAP sistemini kullanabilir. UYAP sistemi tüm Türk vatandaşlarının girebildiği bir sistemdir. Avukat ya da bilirkişi gibi unvanlara sahip olmak gerekmemektedir. UYAP sistemine nasıl giriş yapılır?

İnternet arama butonuna “UYAP” yazılarak ve gelen ilk bağlantıya tıklanarak açılan sayfa üzerinden sisteme girilir. Sistemdeki “Vatandaş Portal” bağlantısına tıklanarak açılan sayfadan giriş yapılabilmektedir. Yukarıda açıklanan şekilde alınan e-devlet şifresi ve kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılmaktadır. Aslında zaten sistem kişiyi e-devlet portalına yönlendirmektedir. Sisteme girdikten sonra sağ üst köşedeki üç çizgiye tıklanarak gelen bağlantılardan “Dosya Sorgulama” bağlantısı seçilmelidir. Yargı türü, yargı birimi gibi boş alanlar doldurulduktan sonra duruşma ile ilgili bilgilere, iddianameye ve ayrıntılarına ulaşılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 50 Şey !