Teknoloji

IMF: Dünyanın en borçlu ülkeleri listesi

Uluslararası Para Fonu (IMF) dünyanın en borçlu ülkelerini açıkladı. Üye ülkelerin ekonomik bunalımdan çıkabilmek için ilk kapısını çaldığı kurumlardan biri olan IMF tarafından açıklanan listede Türkiye’nin durumu nasıl?

Dünyanın en borçlu ülkesi Japonya

IMF verilerine göre kazancına göre (GSMH) borcu en fazla olan ülke Japonya. Bu ülkenin borcunun milli hasılasına oranı yüzde 238 olmuş. Japonya’da milli gelir 39.300 dolar (227.940 TL) olarak düşünüldüğünde ülkenin borçlu olmasının insanları çok da etkisi altına almadığı görülüyor. Japonya; Sony, Toyota, Honda, Nintendo gibi markaların da vatanı olduğundan, ülkenin dış ticaretinin de çok çok iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz.

En borçlu 2. ülke Yunanistan

Dünyanın en borçlu 2. Ülkesi komşumuz Yunanistan oldu. Geçtiğimiz yıllarda tamamen iflas eden ülkedeki siyasi yapının değişmesi ülkeyi ekonomik buhrandan henüz çıkarmaya yetmedi. Yunanistan’ı sırayla İtalya ve Portekiz takip ediyor. En borçlu ülkeler sıralamasında Amerika Birleşik Devletleri milli gelirine oranla yüzde 105’lik borçla, en borçlu 5. Ülke oldu. En borçlu ülkeler sıralamasında ilk 10’u Belçika, Mısır, İspanya, Kıbrıs ve Fransa tamamladı.

En az borcu olan ülke Rusya

Dünyanın en az borcu olan ülkesi Rusya Federasyonu oldu. Rusya’nın borcu, milli gelirin yüzde 15,53’ü kadar. Türkiye’nin borcunun ne kadar olduğu merak edilebilir.

Türkiye’nin GSMH’ye oranla borcu az

Türkiye bu listede milli gelirine göre yüzde 26,36’lık borç oranı ile alt sıralarda yer aldı.