Genel

İnsan Sağlığında Önem Teşkil Eden Şeyler

Bildiğimiz gibi hayatta sağlıktan daha önemli şey yoktur. Her insan da kendi sağlığından sorumludur. İnsan sağlığın da önem teşkil eden şeyleri ise iki konu altında inceleyebiliriz. İnsan sağlığına fayda sağlayacak teşkiller ve insan sağlına zararlı gelecek teşkiller.

İnsan Sağlığına Zarar Teşkil Edecek Şeyler

İnsan sağlığına zarar olabilecek şeyler ise yediğimiz yiyecekler, giydiğimiz elbiseler, soluduğumuz şehir havaları, kullandığımız bütün ilaçlar ve diğer teşkiller insan sağlığına zarar verebilecek faktörlerdir. En önemlisi tabii ki de yediğimiz yiyecekler ve içeceklerdir. Ne yazık ki gıda sektörün de sağlık hakkında hiç iyiye gittiği söylenemez. Son zamanlar da gıdaların daha lezzetli olması ve uzun süre muhafaza edilmesi için ilaçlar kullanılmakta böylece bütün yiyecekler hormonlu ürünler olmaktadır. Kanser hastalığının yüksek seviyelere çıkması bu durumunun bir neticesidir.

İnsan artık doğal hormonsuz ürünler bulmamaktadır. Bu hormonsuz ürünlerin insan sağlığında genetiğinin değişmesine neden olmakta ve ölümcül hastalıklara yakalanmaktadırlar. Yine farklı bir konu ise yaşantımızda kullandığımız plastiklerin çokluğudur. Bilindiği üzere plastikler Kullanılmış petrolden üretilmektedir. Bu plastiklerin doğada kaybolma süresinin fazlalığı ve doğaya verdiği zararın etkisi de büyük olduğunu öğrenmiş olalım. Ayrıca son zamanlar da kentsel yaşamın artması, Fabrikaların kurulması, kentlerde bulunan arabaların atmasından sonra egzozlarından çıkan karbon monoksit gazının fazlalaşması insan sağlığına büyük zarar vermektedir. Bunlar insan için alınması gereken önlemlerin daha da atmasına gerek duyulması yönündedir.

İnsan Sağlığına Fayda Teşkil Edecek Şeyler

İnsan sağlığına fayda edecek şeylerin başında tabii ki de doğal beslenme, düzenli şekilde yapılacak egzersizlerdir. Köy hayatında yaşayan insanların kentsel hayatta yaşayan insanlardan daha sağlıklı olmasının nedeni tabii ki de doğal besin kaynaklarıdır. Ayrıca köy hayatında bulunan havanın kentsel hayatta bulunan havadan daha doğal ve temiz olmasıdır. İnsanların sağlığa bakış açısı şimdiki zaman da çok vahim durumdadır. Evine ekmek götürmek için olumsuz şartlar da çalışan ve çalışmak zorunda olan insanlar çoğunluktadır. Fabrikalar da çalışan işçilerin uzun süre çalıştıktan sonra meslek hastalıklara yakalanma ihtimali çoktur. İnsanların sağlık konusunda daha da bilinçlendirilmesi ve bu konularda seminerler verilerek insanların sağlık eğitiminin verilesi gerekiyor.