Teknoloji

İnternet Üzerinden Nasıl Sipariş Verilir?

Çağımızın vazgeçilmezi olan internet artık hayatımızda çok büyük yer kaplıyor. Bu durum öyle büyük bir paya sahip olmuş ki, artık insanlar dükkanlarını kapatıp e-ticarete yöneliyorlar. Bu kira, faturalar gibi etkenleri yok ediyor ve satıcıların tasarruf etmesini sağlıyor. İnternet üzerinden satış yapmak tek bir yoldan sağlanmaz. Öncelikle bunun birçok yolu var. Bunlardan bazıları ise şunlar:

-E-ticaret sitelerine kayıt olup mağaza açmak

-İnternet sitesi açmak

-Sosyal medyayı kullanmak.

 E- Ticaret Siteleri

Türkiye ve dünyada birçok e-ticaret sitesi mevcuttur. E-ticaret sitesi, elektronik ortam üzerinden ticaret yapılan sitelere denir. Hepsi burada, gitti gidiyor, amazon, n11 gibi siteler e-ticaret siteleridir. Bu sitelere girip mağaza açmak da oldukça kolay bir durumdur. Örneğin gitti gidiyor ve amazon gibi sitelerde normal kayıt sistemiyle mağaza kaydı açıp ürünlerinizi satabilirsiniz.

İnternet Sitesi

İnternet üzerinden satış yapmanın bir yolu da internet sitesi açmaktır. Bunu ücretli ve ücretsiz iki yolu vardır. Ücretli olan yolu .com gibi uzantılara sahip siteleri satın almakla başlar. Öncelikle bir site domaini satın almalısınız. Bundan sonrası en kolayı. Sitenizi tasarlayıp ürünlerinizi ekleyebilirsiniz. WordPress gibi site açma siteleri kullanırsanız kolaylıkla bu yoldan satışa koyulabilirsiniz. Ücretsiz yolu ise aynı şekilde internet sitesi açmaktır fakat ücretsiz. Ücret vermek istemiyorsanız ve site açmak istiyorsanız .com gibi uzantıları kullanamıyorsunuz. Daha çok kullandığınız web sitesinin uzantısını alırsınız. “orneksite.wordpress.com” gibi… Fakat bu yolu kullanarak ilk başta iyi satışlar elde edemezsiniz çünkü önce insanların sitenizi tanımasına ihtiyacınız olacaktır.

İnternet Üzerinden Sipariş
İnternet Üzerinden Sipariş

 Sosyal Medya

Bana göre internetten satış yapmanın en etkili yolu olan sosyal medyada satıştır. Günümüzde insanların en çok etkileşim içinde bulunduğu sosyal medya uygulamaları sayesinde tanınma gibi bir derdiniz olmuyor.

Instagram, Facebook gibi sosyal medya siteleri insanların günlük yaşamda en çok içinde bulundukları ortamlardır. Bu yüzden müşteri bulup ürünlerinizi tanıtmak için en iyi ortam burası olacaktır. Bunu da kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Örneğin Instagram’da normal kullanıcı hesabı açtıktan sonra bunu iş hesabına çevirirseniz internette satış yapmanız için gereken tek şey ürünlerinizi paylaşmak olacaktır. Bu durumda sadece bir Instagram hesabı işinizi görecektir.

Tabi bu en kolay yoldur fakat bunun da bir gerekçesi vardır. Hesabınızı açtığınız an tüm insanlar göremiyor. Bunun için paylaşım yaparak insanlara sayfalarını keşfetmelerini isteyebilirsiniz. İşiniz daha garanti olsun isterseniz çok uygun fiyatlara reklamlar vererek satış yapabilirsiniz.

 Sonuç Olarak

Bunların haricinde birçok yol mevcuttur fakat bu üç yol en çok tercih edilenleridir. Eğer fiyat ve performans bazlı bir değerlendirme yapacak olursanız sosyal medyanın bu konuda bir numara olduğunu söylenebilir. Uygun fiyatlarla yüksek insanlara ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde e-ticaret siteleri de amacı yönünden sizin işine yarayacak ve sadece alışveriş yapmak isteyen insanlarla buluşmanızı sağlayacaktır.