Akıllı Telefon

IPhone güvenlik açığı şok etti

iPhone kullanıcılarının tepkisini çekecek bir haber daha geldi. iPhone kullanıcıları, telefonlarına girdikleri verilerin en güvenli şekilde korunduğunu düşünürken Icloud şifreleri ele geçirilmiş ve dünyadaki birçok ünlünün mahrem fotografları internete düşmüştü. Geçtiğimiz günlerde FaceTime uygulamasında ortaya çıkan bir hata ile de gündeme gelen Apple firması bu defa da farklı bir skandal ile gündeme geldi.

Apple firmasının gözde telefonu Iphone’un güvenlik açıkları teknoloji takipçilerinin gözünden kaçmıyor. Apple Iphone telefonlarının gizlice ekran kaydının yapıldığı ortaya çıktı. Kullanıcılarının tepkisine neden olan bu haber bir anda sosyal medyaya da taşındı. Teknoloji haberleri ile gündemi belirleyen ABD’li haber siteleri de konunun üzerine gidiyor.

Apple telefonları izinsiz ekran kaydı yapıyor

Dünya basınında yer alan haberlere göre Iphone standart uygulamalarından birkaçının, kullanıcıların ekran hareketlerini izinsiz olarak kaydettiğini iddia etti. Sözkonusu güvenlik açığı ile ilgili firmadan bir açıklama gelmese de Glassbox uygulamasında bu izinsiz ekran kaydı ortaya çıkarıldı. Uygulamanın amacının kullanıcı deneyimleri ile ilgili istatistiki bilgileri elde etmek olduğu söylense de, kullanıcıdan izin almadan ekranındaki hareketlerin kaydedilmesi firmanın başını ağrıtacak gibi. Glassbox tarafından yayınlanan rapora göre, kullanıcılar Iphone telefonlarının ekranına her dokunduklarında bu veriler ayrıntılı etkinlikler olarak uygulama geliştirici firmaya gönderiliyor.

IPhone güvenlik açığı şok etti

Güvenlik açığı ile ilgili Apple açıklaması bekleniyor

Dünyanın en büyük telefon üreticisi olan Apple’ın bu denli riskli bir uygulamayı kabul ediyor olması kullanıcıların büyük tepkisine yol açtı. Güvenlik açığının daha da büyük bir yanının olabileceği, bu konuda telefon üreticisi Apple tarafından detaylı bilgilendirme beklendiği ifade edildi.

iOS uygulamasınıngeliştiricileri tarafından yapılmış olan uygulamanın session replay technology özelliğinin imkan vermesi ile kullanıcıların keredi kartı bilgilerine kadar birçok mahrem bilgiye ulaşılabiliyor. Geçtiğimiz aylarda Air Canada, binlerce kullanıcısının özel bilgilerini tehlikeye atmıştı. Henüz ortaya çıkan güvenlik açığı ile ilgili Apple tarafından bir açıklama bekleniyor.