Akıllı TelefonTeknoloji

İPhone SE 2020 Telefon İncelemesi

Hem çok sağlam hem çok kullanışlı hem de makul sayılabilecek bir fiyatı olan İPhone SE 2020 Telefon hiç şüphe yok ki APPLE şirketinin orta seviye telefon üretme politikasının bir ürünü. Daima en iyi ürün en pahalı ürün değildir. Apple bunu ispat edercesine biraz teknik özellikleri kısılmış yepyeni bir cihazla karşımızda.

İPhone SE 2020 Telefon Teknik Detaylar

4.7 inç boyutunda olan İPhone SE 2020 Telefon HD ve LCD ekran teknolojisini kullanıyor. Bu da inç başına 326 PPI çözünürlük demektir. A13 biyonik işlemciyi kullanan bu cihaz IP67 sertifikasına sahip yani su geçirmiyor. Cihazın APPLE şirketinin bir ürünü olması cazibesini artırırken, 400 dolar fiyatı da diğer modellere alışanların dikkatini bu cihaza yöneltiyor.

Daha önce Android işletim sistemine alışanlar için iOs işletim sistemini kullanmak zor gelebilir. Bu konunun İPhone SE 2020 Telefon alınırken gözden geçirilmesi gerekiyor. 400 dolara satılan düz modelin ROM alanı sadece 64 GB ve yükseltme imkanı da yok. 50 dolar daha fazla ödeyerek yani 450 dolar ödeyerek 128 GB ROM alanını tercih edebilirsiniz. 256 GB için 550 dolar ödemeniz gerekiyor. Ancak yine de fiyatı özelliklerine göre uygun denebilir. firmanın iPhone 11 Pro modeli 1.000 dolar fiyatla satılırken bu cihaz 600 dolar daha ucuza neden satılıyor? Hangi özellikler kısılmış hep beraber bakalım.

İPhone SE 2020 Özellikleri

Şirket bu kez rakiplerin zorlaması ile ve pazarın büyük bölümüne sahip olması nedeni ile 400 dolarlık bir cihaz üretme yoluna gitti. Ekran özellikleri biraz düşürüldü ve kameralar 11 Pro modeli kadar yüksek çözünürlükte değil. Mesela düşük ışıkta çekimler pek de tatmin edici değil. Super ZOOM yeteneği düşük. Ortam ışığı iyi iken cihaz güzel fotoğraflar çekiyor. 1 m suda 30 dk kalabiliyor. Fakat Google de rakip olarak Pixel 4A modelini piyasaya sürüyor ve iki cihaz arasında seçim yapmak zor olabilir.

Bunların dışında son derece dayanıklı cam ve tabi alüminyum kasa sistemi APPLE şirketinin vazgeçemeyeceği spesifikasyonlar arasında. Retina HD ekranı da dikkate değer. 148 gram gelen bu cihaz ele cebe rahat sığacak. Kalınlığı sadece 7.3 mm ve ekran çözünürlüğü 1334 x 750 piksel değerdedir. Maksimum parlaklık derecesi ise 625 niT değere çıkıyor. Yağ tutmayan parmak izi lekesi bırakmayan özel bir cihaz. Kameralar 5X Zoom yapabiliyor. Arka kamera 12 MP çözünürlükte ve gelişmiş bir Bokeh efekti ve tabi derinlik denetimi var. Kameraları ile saniyede 24 çekim veya 30 çekim 4K kalitede video çekebiliyorsunuz. HD çekim olarak saniyede 30 kare çekim yapabilme, stereo kayıt gibi özellikleri var. Ön kamerası ise 7 MP çözünürlüktedir.

Sonuç olarak APPLE ucuz telefon üretse dahi bazı teknolojilerden ödün vermiyor. 400 dolar fiyat aslında APPLE ürünler için ucuz iken rakip şirketler olan Oppo Xiaomi ve tabi Huawei markalar için amiral gemisi fiyatı olduğunu unutmamak gerekiyor.