Akıllı Telefon

Apple Almanya’da Eski iPhone’ları Satıştan Çekiyor

Apple Almanya’da gündemini korumaya devam ediyor. Apple, Qualcomm firmasının Almanya’da kazandığı davanın sonrasında iPhone 7 ve iPhone 8 modellerini piyasadan çekiyor. Mahkeme kararına göre Apple’ın modellerinin Qualcomm’un akıllı cihazlar üzerinde güç tasarrufu konusunda fikri haklarını ihlal ettiğini söyledi.

Yapılan haberlere göre Apple firması karara dair temyiz başvurusu gerçekleştirdi. Fakat şirket, bu dava nedeniyle Almanya’daki Apple mağazalarında iPhone 7 ve iPhone 8’in modellerinin satışlarını askıya alacağını açıkladı. iPhone XS ve XR modeller ise bu karardan herhangi bir şekilde etkilenmiyor. iPhone 7 ve iPhone 8’i modelleri Almanya’da sadece mobil operatör mağazalarında satılacak.

Haberlere göre Qualcomm firması Çin’de Apple firmasının iPhone’larına yönelik olarak kazandığı tedbir davası sonrasında açıldı. Apple, Çinli kullanıcılara özel iOS’te, yeni güncellemeler yapmış ve satışların artmasını amaçlamıştı.Almanya’daki karar, Qualcomm ve Apple firmaları arasında önemli bir gelişme niteliğini taşıyor. İki yıla yakın süren bu mücadelede ilk olarak Apple, Qualcomm firmasını modem yongaları için yüksek fiyat istemesi nedeniyle dava açmıştır. Qualcomm firması da bu davaya karşılık Apple’a, fikri haklarını ihlâl ettiği gerekçesiyle dava açmıştı.