Teknoloji

Kara Deliğe Yaklaştıkça Neler Olabileceğini Gösteren Korkunç Video

Geçen ay ilk defa yayımlanan resmi kara delik fotoğrafı, birçok insanın beklediği gibi bir görüntü olmadı. Dünyaya takriben 53 milyon ışık yılı mesafede bulunan kara deliği miyop şekilde görebilmiştik. Tabi ki istenen kalitede olamayan resim beklentileri boşa çıkarttı. Bunun için üzülmenize gerek yok. Aşağıdaki video üzüntünüz giderecektir.

Dünyamızdan yaklaşık 53 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan Messier 87 galaksisinin merkezinde bulunan kara deliğin fotoğrafı, bilim camiasında ciddi yankı uyandırdı. Powehi diye isimlendirilen bu kara delik, devasa derecedeki uzaklığı nedeniyle tam olarak görüntülenemiyordu. Günümüz teknoloji derin uzay için istenen derecede iyi resimler elde edemiyor.

Resimde yer alan 6,5 milyar Güneş kütlesine eşit kara delik, “süper kütleli kara delik” olarak da biliniyor. Süper kütleli kara deliklerin neredeyse tüm galaksilerin merkezlerinde mevcut olduğu tahmin ediliyor. Başka bir ifadeyle çevrelerinde bulunan milyonlarca yıldızı ve gezegeni kendi kütle çekim güçleriyle bir arada tutmayı başarıyorlar. 

Aşağıda yer alan animasyon, bir kara deliğin nasıl göründüğü ile ilgili resimden çok daha fazlasını anlatıyor:

İleri yılların astronotları eminiz ki daha kaliteli resimler elde edeceklerdir. Bu animasyon videoyu hazırlayan uzman sanatçılara ilham kaynağı olacaklardır.

İzlediğiniz bu videoda garip şeyler fark edebilirsiniz. Bunun sebebi kara deliklerin çevresinde bulunan kütle çekim kuvveti ile “lensleme etkisi” oluşuyor. Bahsedilen etki, kara delik denen küresel karanlığın gerisindeki şeyleri, önünde duruyormuş gibi görmenize sebep olabiliyor. Diğer bir ifadeyle hangi açıdan bakarsanız bakın, kara deliğin etrafında bir disk görüntüsü görmeniz kaçınılmazdır. Oldukça ilginç değil mi?

Bu sanal deneyimin gerçekte nasıl sonuçlar doğuracağı, eğer bir kara deliğe yaklaşılırsa net olarak neler yaşanacağı şimdilik hâlâ büyük bir sır. Dolayısıyla bilimsel olarak elde edilen verilerle, yukarıda izlediğiniz animasyon birbiriyle örtüşüyor.