Genel

Karantina Sürecinin İnsan Psikolojisine Etkileri

Karantina, kişilerin hastalığın bulaşma tehlikesine karşın olabildiğince toplu ortamlardan uzak kalması demektir. Yani kişilerin hareketlerine sınır konması demektir. İzolasyon ise hastalık teşhisi konulmuş kişilerin toplumdan uzaklaşarak hastalığı yaymasını önlemesidir. Şu an gündemde olan sosyal izolasyon ise toplumun kendi karantinasını kendi yaratması anlamına geliyor. Karantina kelimesi kulağa rahatsız edici geldiği için genellikle sosyal izolasyon kelimesi daha fazla kullanılmaktadır. Karantina Sürecinin İnsan Psikolojisine Etkileri Nelerdir?

Karantina Sürecinin İnsan Psikolojisine Etkileri

Karantinada olan kişiler için bu süreç kötü tecrübelere yol açabiliyor. Özellikle daha önce benzer karantinalarda agresiflik, uykusuzluk, depresyona eğilim gibi sonuçlar elde edilmiştir. Kişiler belli bir alandan çıkamadığı gibi dışarı çıkınca da kısıtlanmak zorunda olduğu için insan sağlığına kötü etkileri kaçınılmaz oluyor. Bu yan etkiler karantina dönemi bittikten sonra bile kişiler üzerinde etkisini aylarca sürdürebiliyor. Hatta kişilerde bu davranışlar artık alışkanlık haline gelip, karaktere oturmuş bir şekilde karşımıza çıkabiliyor.

Karantina öncesinde belirli bir hastalığı olan kişilerin karantina sürecinden daha fazla etkilenmeleri söz konusu olabiliyor. Zaten hali hazırda vücudu rahatsız edici bir hastalığın bir de karantina dönemiyle birleşmesi hem fiziksel hem de ruhsal açıdan kişilerin çok daha fazla hasar almasına yol açabiliyor. Hastalığı atlatmış, iyileşmiş kişiler de karantinada olan kişilerden çok daha kötü etkiye sebep oluyor. Çünkü kişi hem karantina sürecini hem de kendi sağlığını düşünmek zorunda. Hastalıktan ölen birçok insanın olması kişinin psikolojik bir travma yaşamasına sebep olabiliyor.

Karantina sürecinde netlik olmaması da kişilerin bu süreçten daha fazla etkilenmesine yol açabiliyor. Belirsizlik ve cevabı belli olmayan sorular karşısında kişiler ne yapacağını şaşırabiliyor. Özellikle karantinanın ilk zamanlarında insanlar vaktin psikolojik açıdan bir türlü ilerlemediğinden yakınır. Sonra sürece alışmaya başlayınca normalleşmeye ve yeni hayat düzeni olmaya başlar. Etkisi devam eder fakat insanlara sıradanlaşır.

Bu süreçte en fazla mağdur olan kişiler işten çıkarılan ve ev geçindirmek zorunda olan ebeveynler. Bu süreçte tabi ki devletin devreye girmesi, bu olağanüstü durumdan en az nasıl hasar alınarak çıkılabileceğini düşünmesi ve maddi açıdan sıkıntıda olan kişilere yardım etmesi, destek olması gerekiyor.

Karantina bittikten sonra kişilerin toparlanması, sürecin kötü yan etkilerini unutması belirli bir zaman aldığı için süreç bittikten sonra toplumda kişilerin anlayışlı olması ve normalleşme sürecinde daha hoşgörülü olması toplum sağlığı ve refahı açısından önemli bir önem taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yurt Dışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır?